• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Неколку работи за веб дизајн

  • Ја почнал/а темата
  • #1

duki

Intern
24 август 2008
26
0
Ja sum nov vo web dizajnot i ucam od treninzi simnati preku net.
me interesirase kako da go osiguram od napadi? I na sto treba najveke da se pazi?
Kako da se napravi da moze da se kupuva preku nego?
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Треба уште да учиш :) Треба да пазиш на се,а за да може да се купува преку него,треба да инсталираш скрипта на него за купување :)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хмм, како мислиш за веб дизајн ?
Иначе џумла е добра,има супер CMS, тие што не ја пробале, нека ја пробаат,нема да се разочараат,но сепак јас преферирам на хтмл цсс :)
 
1 октомври 2008
278
9
Абе убав дизајн има али колку што е убаа и толку експлојти има за неа .. најлесно се обарааат страни кои се хостирани на јоомла скрипти
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@спиро_дт

Си ги помешал малце работите.
Дизајнот освен што можеш да користиш готов јоомла темплејт можеш и да си направиш сам.
Не постои такво нешто, страни кои се хостирани на јоомла скрипти. Јоомлата ти е главно PHP, каде едноставно можеш да додаваш слики, текст и секакви модули.
Точно е тоа, ако си неискусен можеш да направиш страна со јоомлата која лесно ќе биде пробиена.

@duki
Ако си нов во веб дизајнот јас би ти препорачал да почнеш со xHTML и CSS, кога тоа ќе го поминиш, научи нешто и PHP, па потоа ќе можеш што сакаш да правиш со јоомлата.
 
1 октомври 2008
278
9
Абе брат.. имам работено со јоомла и точно на PHP скрипти мислев, а инаку експлоитите се најчесто на тие PHP скрипти и мора што побрзо да упдејтираш ,инаку отиде.. а ако мислиш за непрофесионални страни тие најчесто се подложни на SQL Injections .. инаку јоомла е полна со бугови .. и скоро секој ден излегуваат експлоити за неа
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Абе брат.. имам работено со јоомла и точно на PHP скрипти мислев, а инаку експлоитите се најчесто на тие PHP скрипти и мора што побрзо да упдејтираш ,инаку отиде.. а ако мислиш за непрофесионални страни тие најчесто се подложни на SQL Injections .. инаку јоомла е полна со бугови .. и скоро секој ден излегуваат експлоити за неа
Незнам дали треба директно да се обраќаш кон џумла софтверот како основа или пак треба да потенцираш дека дневно излегува по некој експлоит за компонентите кои ги има неколку милиона.

Извини на офтопик, што се однесува до учењето побарај и по форумов или наоколу има премногу ресурси за учење на веб дизајн/програминг/мастеринг/како и да е... Гледај примери, барај начин да ги подобриш, прошириш и слично.
 

badxboy

Баниран/a
10 ноември 2008
139
2
Едно питанње? хехе
има ли некој plugin или можда некоја scripta која со отворанње на веб страната да прави keylog od msn|?? mail i pass| имам слушнато дека има такво нешто ама дали може да најдам||||???
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Да има, али доколку ти се логираш на мсн yahoo.... преку неа
нешто слично како meebo ем те логира си функционира нормално а ти не знаеш дека твој маил и пасс е даден на некога си тамо

а тоа е едноставно симни си некоја скрипта за онлине логирање побуричкај во кодот дознај каде и под кое име се маилот и лозинката и прати си ги на маил или снимај ги во некој фајл на сервер
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,011
Мислења
854,600
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно