• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Неколку прашања околу спамот

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
znam deka pod spam se podrazbira primanje na poraki na e mail najcesto so reklamna sodrzina koi ne si sakal da ti stignat.No dali pod spam se podrazbira ostavanje na primer linkovi od tvoi web strani(dokolku gi imas) na ovoj forum ili na bilo koj drug i dali zaradi toa mozat da ti stegnat tuzba?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Зависи од правилата на форумот. Па и од тоа зависи дали има основа за тужба.
Конкретно на овој форум важи ова:

1. Строго се забранува било каков вид на спамирање.
Македонски ИТ форум не е место каде што ќе биде толериран СПАМ-от. Бесплатното рекламирање на Вашата компанија, сајт, фирми или било што друго проценето од модераторите/админите како СПАМ ќе биде отстрането и ќе се смета дека вршите злоупотреба на форумот за очајно рекламирање. Внимавајте како и на кој начин го истакнувате Вашиот вебсајт, компанија и др. Секое истакнување на друг форум поврзан со ИКТ во потписите или во постовите, ќе се смета исто така како СПАМ.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
@Taurus ајвар не збори за овој форум туку вооопшто


ајвар да и тоа е под спам

глобнално спам е се она за што не си се согласил кога си го дал маилот
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Spamming is the abuse of electronic messaging systems to indiscriminately send unsolicited bulk messages. While the most widely recognized form of spam is e-mail spam, the term is applied to similar abuses in other media: instant messaging spam, Usenet newsgroup spam, Web search engine spam, spam in blogs, wiki spam, mobile phone messaging spam, Internet forum spam and junk fax transmissions.

http://en.wikipedia.org/wiki/Spam_(electronic)

Што се однесува до тужба, зависи за која држава се работи и како е регулирано во нејзините закони..
 

ajvar

Intern
19 август 2008
303
6
makedonski zakoni za spam:
-"Според нашите закони, за спам-пораки се сметаат оние електронски писма во кои испраќачот се затскрива зад друго име или не остава начин примателот да се откаже од добивањето пораки.
Сепак, во законот има недоречености. Ниедна државна институција не може да ве сопре ако „спамирате“ некоја компанија од својот личен имејл. Законот за електронски комуникации и дава надлежности на Агенцијата за електронски комуникации да поведе прекршочна постапка само доколку фирми спамираат физички лица или други компании. Дирекцијата за заштита на личните податоци од друга страна ги заштитува само граѓаните што добиваат спам-пораки. Двете институции не можат да заштитат фирма што добива спам од некој личен имејл."
izvor: http://www.dzlp.mk
Spored ova kaj nas spam e samo dokolku prakame e-mail poraki i toa ako na nasiot e mail ne go navedeme sopstvenoto ime
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.173
Мислења
895.232
Членови
31.899
Огласи
348
Најнов член
MarinaMarina
На врв Дно