1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

nekoja kniga za voip?

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од bruno_duke, 9 ноември 2010.

 1. bruno_duke

  bruno_duke
  Intern

  26
  0
  8 ноември 2010
  Ako moze nekoj da mi preporaca nekoja kniga za voip??
   
 2. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Неможам да ти препорачам воип книга, пошто никад не сум прочитал. Ја научив on job како се работи ова. На раб имавме астериск сервер (некој админ пред мене го подесил се) и ја само најдов како да додавам нови екстензии/телефони. Е после дојде време да смениме провајдер за Sip Trunking, и пошто ја незнаев како се конфигурира се од почеток во астериск, тргнав со гуи верзија FreePBX се снајдов целосно како да го исконфигурирам, али тешко срање се покажа (ти вртиш некоја екстензија, и некој рандом тел ти ѕвони). После земав TrixBox (out of box) најдов тут како да ги изменам сите дифолтни пасворди и сеа со него си терам.

  На овие 3 страни сите можни одговори сум ги нашол:
  http://www.voip-info.org/wiki/index.php?page=Asterisk
  http://fonality.com/trixbox/forum
  http://www.freepbx.org/support/documentation/administration-guide

  Така да воип теорија не ме прашувај, али ако заглавиш нешто со практика слободно постирај.
   
 3. bruno_duke

  bruno_duke
  Intern

  26
  0
  8 ноември 2010
  Abe jas znam kako raboti se toa, samo mi treba podetalno od matematicki plan da vidam sto kako posto mi treba na fakultet. Fala za linkovire :bravo:
   
Слични теми
 1. Ismet

  Besplaten VOIP

  Ismet, 9 Април 2007, Во форумот: VoIP
  Одговори:
  26
  Прегледи:
  12,815
 2. MIDNIGHT WALKER
  Одговори:
  33
  Прегледи:
  14,466
 3. bobanmak
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  4,284
 4. VoIP
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  3,997
 5. IT Boss

  VoIP

  IT Boss, 22 Јули 2010, Во форумот: VoIP
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  3,281
Вчитување...

Сподели

Вчитување...