• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nekoj sto znae vBulletin?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Umren

Intern
22 февруари 2016
4
2
Bitola
umren.tv
Umren's setup  
Processor & Cooler
Intel i4790k - Water Cooling
Motherboard
MSI z97 Gaming AC
Storage
SSD's: Toshiba 128GB + Samsung PRO 256GB + HDD: Toshiba 1TB
RAM
16GB HyperX Beast - 2400MHz
Video card
MSI Lighting 770 - 4GB - Limited Edition
Case
Glass Case from YoYoTech
Mouse
Normal Gaming Mouse - Altech
Keyboard
Normal 120 denari Keyboard.
Audio
Integrated + Steinberg UR12 Audio Interface - Yamaha
Monitor
1 AOC 22" Gaming 1ms + Philippa 15" CRT
OS
Windows 7
Ej zdravo!

Jas sum Jane, me znaat i kako Umren od Twitch ili UmrenTV od YouTube kako choek so Kapche :D

Momentalno barav dobra platforma za forum da napravam za community-to koe go sozdavam online... i mi preporacaa vBulletin.
Go instalirav, aktivirav, itn na domain forum.umren.tv arno ama veza nemam kako da go rabotam, i posto 6-8 sati na den strimovam i 5-6 sati video editiram itn... ne mi ostanuva mnogu vreme za ucenje kako da go rabotam... taka da na pocetok mi treba nekoj sto znae da go raboti.

Podocna kje imam Paid Subscriptions etc... i normalno tie sho kje se Staff (Admins, Moderators) kje zemaat po nekoj dinar, zavisno od toa kolku kje imame subscribers.

Momentalno imam ogromna kolicina na content... sto treba da se stavi... so vasa pomos i so moja... zaedno sakam da napravime nesto interesno :)

Ako ima nekoj.. ili neka odgovori ovde... ili neka mi pise na [email protected] i kje si prodiskutirame.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,289
28,599
kalco.ru
1. Добредојде.
2. Кој и да ти ја препорачал вбулшит те за*бал поштено.
3. Јас можам да ти помогнам...од техничи аспект, но ни е со пунење содржина.
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
832
Незнам зошто го нарече вБулшит кога е една од најдобрите платформи за форуми. Новите џиџи-миџи кои ги има Xenforo се причината зошто полека vBulletin го снемува, но тоа не го прави лоша платформа или булшит.

Неколку многу познати светски форуми сеуште цепаат vBulletin и не планираат да преминат на друга платформа.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,289
28,599
kalco.ru
Личен став и мислење, базирано на долгогдишо искуство со форум девелопмент. ништо друго.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Umren

Intern
22 февруари 2016
4
2
Bitola
umren.tv
Umren's setup  
Processor & Cooler
Intel i4790k - Water Cooling
Motherboard
MSI z97 Gaming AC
Storage
SSD's: Toshiba 128GB + Samsung PRO 256GB + HDD: Toshiba 1TB
RAM
16GB HyperX Beast - 2400MHz
Video card
MSI Lighting 770 - 4GB - Limited Edition
Case
Glass Case from YoYoTech
Mouse
Normal Gaming Mouse - Altech
Keyboard
Normal 120 denari Keyboard.
Audio
Integrated + Steinberg UR12 Audio Interface - Yamaha
Monitor
1 AOC 22" Gaming 1ms + Philippa 15" CRT
OS
Windows 7
1. Добредојде.
2. Кој и да ти ја препорачал вбулшит те за*бал поштено.
3. Јас можам да ти помогнам...од техничи аспект, но ни е со пунење содржина.
A koja bi bila dobra platforma po tvoja preporaka? Mnogu mi e bitno da ima vo linkot gore primer za naslov "How to make gold in wow" da bide: http://forum.umren.tv/how-to-make-gold-in-wow ili so _ ili so nesto drugo... sakam naslovot a i direktoriumot vo naslovot ako e mozno kako slug... cisto radi SEO pricini.

Isto taka sakam da ima podrska za paid subscriptions za vo idnina... i voedno da bide dosta podlozen na stiliziranje... i administriranje.

Zosto mislis deka vBulletin e los btw? :)
Isto taka fala na ponudata... nema problem ako nemozes so sodrzini stavanje... togas od tehnicki aspekt kje mi treba covek.. ako se odlucam za vBulletin ili bilo koj drug. Ako si za... kje diskutirame :)

Пребаци се на хенфоро додека не си стаил содржини...
Treba da izguglam za toa... nemam dosega slusnato... probav flexbb, bbpress, phpbb, punbb, Electron Forum, Simple Machines... itn. Ako ne ti e maka od prilika cons i pros... kje bidi super... ako ne... kje najdam na google reviews i to :)

Незнам зошто го нарече вБулшит кога е една од најдобрите платформи за форуми. Новите џиџи-миџи кои ги има Xenforo се причината зошто полека vBulletin го снемува, но тоа не го прави лоша платформа или булшит.

Неколку многу познати светски форуми сеуште цепаат vBulletin и не планираат да преминат на друга платформа.
Mnogu dobri forum administratori so koi sto sum blizok mi go preporacaa... nekoi go koristat nekoi sakaat da se preflat na vBulletin... malce Fatil1ty_ me zbuni i mene... ama vo sekoj slucaj e licno mislenje i veruvam deka ima pricina zosto go Dislike-ova :D


Личен став и мислење, базирано на долгогдишо искуство со форум девелопмент. ништо друго.
Epa ajde da rabotime nesto ako si iskusen.. i ako imas vreme vo zivotot :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,289
28,599
kalco.ru
No1 во моментов е xenforo (воедно и овој форум е на таа платформа).
Тоа со линковите е најмал проблем лесно се средува.

Можеме да работиме нема проблем, ќе ти кажам мои цени во пп па ако бива бива.

Иначе ако се одлучиш за vbulletin или xenforo имај на ум дека не се бесплатни и дека се плаќа лиценца за истите. Немој да користиш нулед верзија, да не имаш проблем после одкако ќе почнеш пари да правиш... само кажувам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Umren

Intern
22 февруари 2016
4
2
Bitola
umren.tv
Umren's setup  
Processor & Cooler
Intel i4790k - Water Cooling
Motherboard
MSI z97 Gaming AC
Storage
SSD's: Toshiba 128GB + Samsung PRO 256GB + HDD: Toshiba 1TB
RAM
16GB HyperX Beast - 2400MHz
Video card
MSI Lighting 770 - 4GB - Limited Edition
Case
Glass Case from YoYoTech
Mouse
Normal Gaming Mouse - Altech
Keyboard
Normal 120 denari Keyboard.
Audio
Integrated + Steinberg UR12 Audio Interface - Yamaha
Monitor
1 AOC 22" Gaming 1ms + Philippa 15" CRT
OS
Windows 7
No1 во моментов е xenforo (воедно и овој форум е на таа платформа).
Тоа со линковите е најмал проблем лесно се средува.

Можеме да работиме нема проблем, ќе ти кажам мои цени во пп па ако бива бива.

Иначе ако се одлучиш за vbulletin или xenforo имај на ум дека не се бесплатни и дека се плаќа лиценца за истите. Немој да користиш нулед верзија, да не имаш проблем после одкако ќе почнеш пари да правиш... само кажувам.
Kje proveram xenforo vs vbulletin reviews na internet isto taka... da se odlucam.
Epa ne znam dali e problem ili ne so linkovite na 4-5 platformi so probav ne bivase .. samo 1 najdov... i ne ja bivase nea :D

Ne mislev da rabotam so lugje so dnevnica ili da mu plakjam plata... podobro mi e procent od zarabotuvackata na forumot... ama mozime da diskutirame brojki vo PP, pa da se dogovorime.

Koristam nulled verzii vo zivotot samo za testing purposes, ne za long term usage... taka da... znam sto mi zboruvas vo odnos na toa... vBulletin vidov kako stoj cenata... i ne mi e problem... Xenforo doprva kje go istrazuvam.

Napisi sho kako vo PP pa kje se dogovorime :)

pozz
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
694
441
Сите поасални форумски платформи имаат за френдли УРЛс. Ако не вграден има екстензии. Ама ако ти е за SEO не можеш само со тоа да успееш. Ти требаат беклинкови, оптимизиран текст/он пејџ, шерови и уште милиони други работи.
Тешко е (не е невозможно) да се рангира форум. Прогуглај си барем општите работи за (forum) SEO да ги знаеш

EDIT:

Гледам веќе си правел нешто ти или некој друг. Беклинковиве ми личат како да се правени од некој индиец од фивер што нуди "I MAKE YOUR PAGE FIRST ON GOOGLE FOR QUALITY SERVICE TOP SEO GURU $5". Многу голема грешка ти се вакви беклинкови. Дури и blackhat да правиш, пак се голема грешка. Што и да правиш, не порачувај SEO сервиси од дечишта или од евтини кинези/индијци.
 
Последна промена:

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,503
3,252
Порано број еден беше vBulletin, главните програмери ја напуштија таа компанија и со нив повлекоа програмери за да го направат Xenforo. Во тој момент vB почна да тежи како решение и оди во погрешен правец на развивање, а овој форум беше као беше лајт решение за форум заедницата. Па имаше тужби-мужби, курци-палци за да на крај има хепи енд за двете фирми затоа што планетава е голема и има доволно клиенти за сите. Сега искрено незнам како стојат работите оти оддамна испаднав од „форумскиот бизнис“.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

Umren

Intern
22 февруари 2016
4
2
Bitola
umren.tv
Umren's setup  
Processor & Cooler
Intel i4790k - Water Cooling
Motherboard
MSI z97 Gaming AC
Storage
SSD's: Toshiba 128GB + Samsung PRO 256GB + HDD: Toshiba 1TB
RAM
16GB HyperX Beast - 2400MHz
Video card
MSI Lighting 770 - 4GB - Limited Edition
Case
Glass Case from YoYoTech
Mouse
Normal Gaming Mouse - Altech
Keyboard
Normal 120 denari Keyboard.
Audio
Integrated + Steinberg UR12 Audio Interface - Yamaha
Monitor
1 AOC 22" Gaming 1ms + Philippa 15" CRT
OS
Windows 7
Сите поасални форумски платформи имаат за френдли УРЛс. Ако не вграден има екстензии. Ама ако ти е за SEO не можеш само со тоа да успееш. Ти требаат беклинкови, оптимизиран текст/он пејџ, шерови и уште милиони други работи.
Тешко е (не е невозможно) да се рангира форум. Прогуглај си барем општите работи за (forum) SEO да ги знаеш

EDIT:

Гледам веќе си правел нешто ти или некој друг. Беклинковиве ми личат како да се правени од некој индиец од фивер што нуди "I MAKE YOUR PAGE FIRST ON GOOGLE FOR QUALITY SERVICE TOP SEO GURU $5". Многу голема грешка ти се вакви беклинкови. Дури и blackhat да правиш, пак се голема грешка. Што и да правиш, не порачувај SEO сервиси од дечишта или од евтини кинези/индијци.
Ej fala za sovetite :) Znam se za SEO, go rabotev jas... i White Hat i Blackhat i se od SEO imam raboteno... na vremeto imav po 20-30 webstrani vo mesecot... koi morav da gi rankiram prvi na google vo rok od denovi, ne meseci... za forumot znam kako da go rankiram... ama sakam da ima friendly URL posto 4-5 platformi sto probav dosega nemaa.
Kako i da e... na pocetok koga ja pravev umren.tv mi trebaa bilo kakvi backlinkovi pa napraviv nesto sam blackhat... nesto mi pomognaa... ama bitno samo si se gradi momentalno :)
Fala vo sekoj slucaj za dobriot muabet ;)

Порано број еден беше vBulletin, главните програмери ја напуштија таа компанија и со нив повлекоа програмери за да го направат Xenforo. Во тој момент vB почна да тежи како решение и оди во погрешен правец на развивање, а овој форум беше као беше лајт решение за форум заедницата. Па имаше тужби-мужби, курци-палци за да на крај има хепи енд за двете фирми затоа што планетава е голема и има доволно клиенти за сите. Сега искрено незнам како стојат работите оти оддамна испаднав од „форумскиот бизнис“.
Kje proguglam .. fala mnogu za odgovorot :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно