• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

nekoj sto raboti so actions vo photoshop

Статус
Затворена за нови мислења.

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Зависи што поточно сакаш да направиш..
Како и да е..секој потег се снима . Притискаш црвеното копче (record) и правиш тоа што ке ти треба да го повторуваш некогаш или активираш во automate, и притискаш stop, притоа задаваш некој hotkey (како F7 и сл.) на дадената акција и ја сочувуваш акцијата за натамошно користење.
Дали било тоа resize, користење на некоја алатка, промена од RGB во CMYK и многу повеќе ...
пример: имам користено акција за да прави Save As i Overwrite на дадена слика со ектензија .TIF за да не ме прашува дали сум сигурен бла бла дека сакам да ја преснимам врз старата слика, притискам само F5 и готово.

:bravo:
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Зависи што поточно сакаш да направиш..
Како и да е..секој потег се снима . Притискаш црвеното копче (record) и правиш тоа што ке ти треба да го повторуваш некогаш или активираш во automate, и притискаш stop, притоа задаваш некој hotkey (како F7 и сл.) на дадената акција и ја сочувуваш акцијата за натамошно користење.
Дали било тоа resize, користење на некоја алатка, промена од RGB во CMYK и многу повеќе ...
пример: имам користено акција за да прави Save As i Overwrite на дадена слика со ектензија .TIF за да не ме прашува дали сум сигурен бла бла дека сакам да ја преснимам врз старата слика, притискам само F5 и готово.

:bravo:

blagodaram liquidworm, sega nemam nikakvi problemi. samo pritiskam F5 i kraj :))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.183
Мислења
895.512
Членови
31.918
Огласи
354
Најнов член
Kikirekovi
На врв Дно