• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

nekoj sto raboti so actions vo photoshop

Статус
Затворена за нови мислења.

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Зависи што поточно сакаш да направиш..
Како и да е..секој потег се снима . Притискаш црвеното копче (record) и правиш тоа што ке ти треба да го повторуваш некогаш или активираш во automate, и притискаш stop, притоа задаваш некој hotkey (како F7 и сл.) на дадената акција и ја сочувуваш акцијата за натамошно користење.
Дали било тоа resize, користење на некоја алатка, промена од RGB во CMYK и многу повеќе ...
пример: имам користено акција за да прави Save As i Overwrite на дадена слика со ектензија .TIF за да не ме прашува дали сум сигурен бла бла дека сакам да ја преснимам врз старата слика, притискам само F5 и готово.

:bravo:
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Зависи што поточно сакаш да направиш..
Како и да е..секој потег се снима . Притискаш црвеното копче (record) и правиш тоа што ке ти треба да го повторуваш некогаш или активираш во automate, и притискаш stop, притоа задаваш некој hotkey (како F7 и сл.) на дадената акција и ја сочувуваш акцијата за натамошно користење.
Дали било тоа resize, користење на некоја алатка, промена од RGB во CMYK и многу повеќе ...
пример: имам користено акција за да прави Save As i Overwrite на дадена слика со ектензија .TIF за да не ме прашува дали сум сигурен бла бла дека сакам да ја преснимам врз старата слика, притискам само F5 и готово.

:bravo:
blagodaram liquidworm, sega nemam nikakvi problemi. samo pritiskam F5 i kraj :))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,003
Мислења
854,533
Членови
29,635
Најнов член
darkotolev
На врв Дно