1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Некој со искуство со VNC Viewer 4 !?

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од bogev4eboy, 27 Април 2012.

 1. bogev4eboy

  bogev4eboy
  Intern

  271
  29
  30 Април 2011
  Машко
  Здраво дечки,

  Сакам да прашам дали некој има искуство со VNC Viewer 4 !?

  Доколку има такви ве молам споделете ...

  Ви благодарам
   
  На Zimrie му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
  прашај ја quizmaker
   
 3. Zimrie

  Zimrie
  Gaining Experience

  473
  110
  11 Април 2008
  Машко
  и или tarantulaverbung
   
 4. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  За Linux или за Win?

  Немам работено со VNC Viewer 4 (валда RealVNC e тоа), ама во моменотв користам TightVNC сервер, исто и со Hamachi и ТeamViewer имам работено.

  Иначе не ми текнува зашто баш TightVNC (http://www.tightvnc.com/) го одбран наспроти RealVNC, ама убаво се сеќавам кога истражував битката беше меѓу тие 2. Инсталацијата и конфигурациајта многу едноставни беа.

  Така да постирај го проблемот :)
   
  На Zimrie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bogev4eboy

  bogev4eboy
  Intern

  271
  29
  30 Април 2011
  Машко
  За Windows ми треба ... проблемот е што за секое конектирање ми јавува грешка ...
   
 6. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  362
  2 Март 2010
  Машко
  Ако имаш рутер или firewall провери дали ти е отворена портата (5900 мислам дека е дифолт). Ако може повеќе да објасниш како пробуваш да се конектираш и што грешка ти дава.
   
 7. bogev4eboy

  bogev4eboy
  Intern

  271
  29
  30 Април 2011
  Машко
  Пишувам IP адреса и се појавува грешка
  unable to connect to host: Connection timed out (10060)
   
 8. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  555
  362
  2 Март 2010
  Машко
  Претпоставувам на другиот компјутер користиш RealVNC server.
  Дали провери во firewall-от да не ти е блокиран програмот или во рутерот (ако имаш рутер) дали ти е добро подесена рутата на порта 5900? Пробај дали ја пингаш ip адресата што ја внесуваш. По таа грешка што си ја напишал воопшто немаш одговор од сервер машината (кај шо ти е инсталиран RealVNC server).
   
 9. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  a zasto ne koristis team viewer mnogu e po frendli
   
 10. bogev4eboy

  bogev4eboy
  Intern

  271
  29
  30 Април 2011
  Машко

  Ај да го пробам и тоа ... :)


  ... во овој случај сега не ми треба Team Viewer ...
   

Сподели

Вчитување...