Некој што живее надвор од Македонија за услуга платена?

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
73
59
Дали има некој што живее надвор од Македонија на пример Германија или која било држава
каде што ја би можел да нарачувам работи преку интернет и кај него да стигаат а тој да ми ги
препраќа мене во Македонија. За секоја нарачка би плаќал колку сака по договор.
Целата работа е на пример ја нарачувам Iphone, стига на негова адреса тој го подигнува
ми го препраќа мене и ја све плаќам останато и плус плаќам за услугата зависно колку сака.
Планирам да правам околу 5-6 нарачки месечно зависно и за секоја нарачка посебно ке биде платен.

Ако има некој заинтересиран нека ми пише за повеќе да се договориме или ако има некои прашања
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,846
12,279
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
73
59

Не ми вршат работа ми требат да стигат на приватна адреса


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација


На приватна адреса ми треба да стига


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LaLi

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,804
14,993
од 20 до 50 евра шоферот зема за било што.
На Хоргош не паѓаат на шарм туку треба здраво подмитување кога се работи за нешто вредно (Телевизор, мобилен во кутија итн)

Како да ти се формира цена?

Згора на се како ќе се докажуваме ако предметот биде одземен на царина?
Океј, тој ќе добие записник за тоа но што после?

Или можеби очекуваш некој да даде свои пари па ти да му дадеш после примање на робата?

Ако е така тогаш со среќа барањето.
 

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
73
59
од 20 до 50 евра шоферот зема за било што.
На Хоргош не паѓаат на шарм туку треба здраво подмитување кога се работи за нешто вредно (Телевизор, мобилен во кутија итн)

Како да ти се формира цена?

Згора на се како ќе се докажуваме ако предметот биде одземен на царина?
Океј, тој ќе добие записник за тоа но што после?

Или можеби очекуваш некој да даде свои пари па ти да му дадеш после примање на робата?

Ако е така тогаш со среќа барањето.
Можам и предходно да му дадам пари да плати све за мене
Каков записник и зашто би се одземало?

Ке порачам на пример од amazon.de iphone 13 му стига на адреса во германија или кај било, тој го подига и ја веќе би имал платено shipping што е од страна на Amazon, сеа све што излегува екстра не знам како иде тоа у друго држава ке платам јас не тој шо подига за мене од предходно дадени мои пари на него. Не знам што е Хоргош и зошто би требало подмитување или доагање до одземање на предметот
ке порачам 1 Iphone не 20 одеднаш за да има проблем некој.
Све што треба е да стигне до него, после од германија или која било држава ке најдеме начин да стигне до Македонија
Мислењето е автоматски споено:

Колку е тоа "убаво" по нарачка?
Колку бара не знам би се договориле што е "убаво" за него нема сигурно сеа 500еу од нарачка
Ова би било 5-6пати месечно, секој месец се додека може така да би било long-term работа не само за еднаш
 
Последна промена:

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,066
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@Gymblonski многу едноставно

1 = Address In Germany Mail & Package Forwarding - Mailboxde.com се регистрираш и ти даваат ТВОЈА АДРЕСА ТВОЕ САНДАЧЕ.
2 = ставаш на амзон што претходно имаш упатства се од нив како треба.
3 = нарачуваш стига во твое сандуче те обавестуваат си потполнуваш и си бираш со каква пошта сакаш да ти го пратат.
4 = стига кај нас си плаќаш 200 евра царина и си го земаш телефонот.
5 = не чекаш и молиш никој
 

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
73
59
@Gymblonski многу едноставно

1 = Address In Germany Mail & Package Forwarding - Mailboxde.com се регистрираш и ти даваат ТВОЈА АДРЕСА ТВОЕ САНДАЧЕ.
2 = ставаш на амзон што претходно имаш упатства се од нив како треба.
3 = нарачуваш стига во твое сандуче те обавестуваат си потполнуваш и си бираш со каква пошта сакаш да ти го пратат.
4 = стига кај нас си плаќаш 200 евра царина и си го земаш телефонот.
5 = не чекаш и молиш никој

Али проблемот е што ми треба приватна адреса од човек
не reshipping company, имам порачувано неколку пати од такви работи
се има десено да го изгубат продуктот и уопште да не стигне.
Вака би можело кај тој човек да ми стојат повеќе работи и некој другар или некој
што иде натам навам да ми ги донесе сите одеднаш не 1 по 1 без уште еден shipping и пак да плаќам царина тука 200евра
200евра од телефон а ја би земал 5-6 месечно пола и повише би отишло само на царини и такви глупости
 
Последна промена:

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,336
4,604
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Вака би можело кај тој човек да ми стојат повеќе работи и некој другар или некој
што иде натам навам да ми ги донесе сите одеднаш не 1 по 1 без уште еден shipping и пак да плаќам царина тука 200евра
200евра од телефон а ја би земал 5-6 месечно пола и повише би отишло само на царини и такви глупости

Значи бараш партнер за шверц. :)
 

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
73
59
Значи бараш партнер за шверц. :)
Небе каков шверц немора шверц барам само да ми ги чува работите и подига после тоа ја како ке дојдам до нив ке се договориме
али барем ке може да ми стојат таму а не како со Reship да мора одма да ми ги испорачат тоа ми е најбитно. :geek:
На телефон би требало да е 18% царина и многу е замарање одење 3-4 пати све тоа да се заврши него сите одеднаш да ми бидат пратени
 
Последна промена:

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,088
1,194
Ти пишав порака.

Ако ти е за новиот Ајфон 13/Про/Макс - заборави го.. го нема на залиха тука никаде.. секаде пишува 3-4 недели и повеќе за достава...
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,804
14,993
Каков записник и зашто би се одземало?
Записник за одземен предмет при царински прекршок.
Не знам што е Хоргош и зошто би требало подмитување или доагање до одземање на предметот
Хоргош/Розке ти е граничен премин помеѓу Србија и Унгарија каде што "растат" едни од најпоганите цариници на светот. Грците се мали бебиња за овие.

Генерално и во теорија, човек кој шверцува од ЕУ кон нас би требало (ако има) да има проблем на наша граница.

Кога е во прашање граничен премин сите варијабли се во игра и тука нема мрдање.

Да скратам. Тебе ти требаат што лично ги познаваш. Не еден туку мин. 2.


Некој што носи, рецимо, iPhone, PlayStation + нешто друго све запакувано треба да има муда големи како фудбалска топка да одговори со "Не" на прашањето "Дали имате нешто да пријавите"
 

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
73
59
Записник за одземен предмет при царински прекршок.

Хоргош/Розке ти е граничен премин помеѓу Србија и Унгарија каде што "растат" едни од најпоганите цариници на светот. Грците се мали бебиња за овие.

Генерално и во теорија, човек кој шверцува од ЕУ кон нас би требало (ако има) да има проблем на наша граница.

Кога е во прашање граничен премин сите варијабли се во игра и тука нема мрдање.

Да скратам. Тебе ти требаат што лично ги познаваш. Не еден туку мин. 2.


Некој што носи, рецимо, iPhone, PlayStation + нешто друго све запакувано треба да има муда големи како фудбалска топка да одговори со "Не" на прашањето "Дали имате нешто да пријавите"

Фала ти што ми објасни
Работата е по еден ајфон месечно не да отварам Ледиком в2 и да прам бизнис. Ништо поголемо од ајфон.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,604
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно