• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Некој што живее надвор од Македонија за услуга платена?

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
75
63
Дали има некој што живее надвор од Македонија на пример Германија или која било држава
каде што ја би можел да нарачувам работи преку интернет и кај него да стигаат а тој да ми ги
препраќа мене во Македонија. За секоја нарачка би плаќал колку сака по договор.
Целата работа е на пример ја нарачувам Iphone, стига на негова адреса тој го подигнува
ми го препраќа мене и ја све плаќам останато и плус плаќам за услугата зависно колку сака.
Планирам да правам околу 5-6 нарачки месечно зависно и за секоја нарачка посебно ке биде платен.

Ако има некој заинтересиран нека ми пише за повеќе да се договориме или ако има некои прашања
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.010
12.581
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
75
63

Не ми вршат работа ми требат да стигат на приватна адреса


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација


На приватна адреса ми треба да стига


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: LaLi

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
од 20 до 50 евра шоферот зема за било што.
На Хоргош не паѓаат на шарм туку треба здраво подмитување кога се работи за нешто вредно (Телевизор, мобилен во кутија итн)

Како да ти се формира цена?

Згора на се како ќе се докажуваме ако предметот биде одземен на царина?
Океј, тој ќе добие записник за тоа но што после?

Или можеби очекуваш некој да даде свои пари па ти да му дадеш после примање на робата?

Ако е така тогаш со среќа барањето.
 

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
75
63
од 20 до 50 евра шоферот зема за било што.
На Хоргош не паѓаат на шарм туку треба здраво подмитување кога се работи за нешто вредно (Телевизор, мобилен во кутија итн)

Како да ти се формира цена?

Згора на се како ќе се докажуваме ако предметот биде одземен на царина?
Океј, тој ќе добие записник за тоа но што после?

Или можеби очекуваш некој да даде свои пари па ти да му дадеш после примање на робата?

Ако е така тогаш со среќа барањето.
Можам и предходно да му дадам пари да плати све за мене
Каков записник и зашто би се одземало?

Ке порачам на пример од amazon.de iphone 13 му стига на адреса во германија или кај било, тој го подига и ја веќе би имал платено shipping што е од страна на Amazon, сеа све што излегува екстра не знам како иде тоа у друго држава ке платам јас не тој шо подига за мене од предходно дадени мои пари на него. Не знам што е Хоргош и зошто би требало подмитување или доагање до одземање на предметот
ке порачам 1 Iphone не 20 одеднаш за да има проблем некој.
Све што треба е да стигне до него, после од германија или која било држава ке најдеме начин да стигне до Македонија
Мислењето е автоматски споено:

Колку е тоа "убаво" по нарачка?
Колку бара не знам би се договориле што е "убаво" за него нема сигурно сеа 500еу од нарачка
Ова би било 5-6пати месечно, секој месец се додека може така да би било long-term работа не само за еднаш
 
Последна промена:

DemoUser

Practice makes perfect
27 април 2010
1.107
1.027
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@Gymblonski многу едноставно

1 = Address In Germany Mail & Package Forwarding - Mailboxde.com се регистрираш и ти даваат ТВОЈА АДРЕСА ТВОЕ САНДАЧЕ.
2 = ставаш на амзон што претходно имаш упатства се од нив како треба.
3 = нарачуваш стига во твое сандуче те обавестуваат си потполнуваш и си бираш со каква пошта сакаш да ти го пратат.
4 = стига кај нас си плаќаш 200 евра царина и си го земаш телефонот.
5 = не чекаш и молиш никој
 

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
75
63
@Gymblonski многу едноставно

1 = Address In Germany Mail & Package Forwarding - Mailboxde.com се регистрираш и ти даваат ТВОЈА АДРЕСА ТВОЕ САНДАЧЕ.
2 = ставаш на амзон што претходно имаш упатства се од нив како треба.
3 = нарачуваш стига во твое сандуче те обавестуваат си потполнуваш и си бираш со каква пошта сакаш да ти го пратат.
4 = стига кај нас си плаќаш 200 евра царина и си го земаш телефонот.
5 = не чекаш и молиш никој

Али проблемот е што ми треба приватна адреса од човек
не reshipping company, имам порачувано неколку пати од такви работи
се има десено да го изгубат продуктот и уопште да не стигне.
Вака би можело кај тој човек да ми стојат повеќе работи и некој другар или некој
што иде натам навам да ми ги донесе сите одеднаш не 1 по 1 без уште еден shipping и пак да плаќам царина тука 200евра
200евра од телефон а ја би земал 5-6 месечно пола и повише би отишло само на царини и такви глупости
 
Последна промена:

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.450
5.058
Skopje
Вака би можело кај тој човек да ми стојат повеќе работи и некој другар или некој
што иде натам навам да ми ги донесе сите одеднаш не 1 по 1 без уште еден shipping и пак да плаќам царина тука 200евра
200евра од телефон а ја би земал 5-6 месечно пола и повише би отишло само на царини и такви глупости

Значи бараш партнер за шверц. :)
 

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
75
63
Значи бараш партнер за шверц. :)
Небе каков шверц немора шверц барам само да ми ги чува работите и подига после тоа ја како ке дојдам до нив ке се договориме
али барем ке може да ми стојат таму а не како со Reship да мора одма да ми ги испорачат тоа ми е најбитно. :geek:
На телефон би требало да е 18% царина и многу е замарање одење 3-4 пати све тоа да се заврши него сите одеднаш да ми бидат пратени
 
Последна промена:

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.119
1.400
Ти пишав порака.

Ако ти е за новиот Ајфон 13/Про/Макс - заборави го.. го нема на залиха тука никаде.. секаде пишува 3-4 недели и повеќе за достава...
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.112
15.940
Каков записник и зашто би се одземало?
Записник за одземен предмет при царински прекршок.
Не знам што е Хоргош и зошто би требало подмитување или доагање до одземање на предметот
Хоргош/Розке ти е граничен премин помеѓу Србија и Унгарија каде што "растат" едни од најпоганите цариници на светот. Грците се мали бебиња за овие.

Генерално и во теорија, човек кој шверцува од ЕУ кон нас би требало (ако има) да има проблем на наша граница.

Кога е во прашање граничен премин сите варијабли се во игра и тука нема мрдање.

Да скратам. Тебе ти требаат што лично ги познаваш. Не еден туку мин. 2.


Некој што носи, рецимо, iPhone, PlayStation + нешто друго све запакувано треба да има муда големи како фудбалска топка да одговори со "Не" на прашањето "Дали имате нешто да пријавите"
 

Gymblonski

Gaining Experience
28 септември 2018
75
63
Записник за одземен предмет при царински прекршок.

Хоргош/Розке ти е граничен премин помеѓу Србија и Унгарија каде што "растат" едни од најпоганите цариници на светот. Грците се мали бебиња за овие.

Генерално и во теорија, човек кој шверцува од ЕУ кон нас би требало (ако има) да има проблем на наша граница.

Кога е во прашање граничен премин сите варијабли се во игра и тука нема мрдање.

Да скратам. Тебе ти требаат што лично ги познаваш. Не еден туку мин. 2.


Некој што носи, рецимо, iPhone, PlayStation + нешто друго све запакувано треба да има муда големи како фудбалска топка да одговори со "Не" на прашањето "Дали имате нешто да пријавите"

Фала ти што ми објасни
Работата е по еден ајфон месечно не да отварам Ледиком в2 и да прам бизнис. Ништо поголемо од ајфон.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно