1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Некој што има купувано со FedEX шипинг ако може малку помош

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од kainn, 18 Април 2019.

 1. kainn

  kainn
  Intern

  25
  9
  29 Септември 2017
  Машко
  https://i.vgy.me/zTqsw1.png

  како е можно тоа "Incorrect address" ?
  1000 посто сум сигурен дека таа е адресата што ја пишав и проверив 100 пати се е точно....
  не живеам во скопје иначе.

  пратката е блуза со вредност од 19 долари.
  не сум никад имал ваков проблем до сега... што да правам да ги контактирам федекс? или ако некој имал такво искуство нека каже што и како да направам.
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,703
  10,273
  24 Јуни 2009
  Машко
  Па контактирај го федекс нормално, по бројчето ке го лоцират проблемот.
   
  На Oktar и ARMac им се допаѓа ова.
 3. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,065
  1,375
  17 Јуни 2009
  Машко
  Пред 2 години порачував телефон преку нив. Имав многу негативно искуство со нив. Ме тераа на аеродром да си го подигнам пакетот и после многу расправии се договорија да го донесат во представништвото што им е до соборна црква. Згора на се и 3500 денари ми зедоа. Повеќе соработка со нив никогаш.
   
 4. kainn

  kainn
  Intern

  25
  9
  29 Септември 2017
  Машко
  OMG... па ако за 19 долари ме тераат да им плакам поарно нека го вратат назад продуктот. ова е прв пат што нарачувам со оваа пошта, немаше друга па мораше со оваа, иначе обично ги избегнувам Федекс и ДХЛ. али до душа сум порачувал со ДХЛ порано и не сум имал ваков проблем, ниту пак сум требал да плакам нешто, али добро не беа скапи нарачките.
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,703
  10,273
  24 Јуни 2009
  Машко
  Fedex се исти битанги како и DHL.
   
  На Audiofil му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kainn

  kainn
  Intern

  25
  9
  29 Септември 2017
  Машко
  Кога си во право си во право неможам да кажам не, другар мој DHL го изгорија да плати 4000 ден за слушалки од 100 евра.... до душа човекот немаше доволно пари требаше и да позајма од другар.... и над тоа еден куп работа му отворија да прака документи шпедиција к?рци палци..
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,703
  10,273
  24 Јуни 2009
  Машко
  Е сега колку ќе ти искочи твојата блуза ќе видиме.
   
 8. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  400
  408
  1 Јануари 2016
  Машко
  FedEx газдите мене пратка од Кина што требаше да ми стигне за 3-5 дена ми стигна за 3 недели .
  Газдите пратката место у МК ја пратиле за Холадина . И вика стигната ... Што да видам гледам у Холандија место МК .
  Па расправање со шефови со газди со кој не и на крај пратката ми ја донесо за 3 недели .
  БЕГАЈ ОД НИВ КАКО ОД ОГИН !!!
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kainn

  kainn
  Intern

  25
  9
  29 Септември 2017
  Машко
  еве што ми пишаа на емаил...

  "Pocituvani,
  Pratkata trebase da vi bide dostavena od strana na Total Post Logistik, megutoa tie ne mozele da stapat vo kontakt so vas.
  Ve molam prosledete ni informacii za tocnata adresa I kontakt broj so cel da ve iskontaktiraat I da vi ja dostavat pratkata vo tekot na denot.
  So pocit"

  ... јас 1000 посто сум сигурен дека кога порачав ја напишав точната адреса и зип код и и град и се е точно. али ок ке им а пишам пак...
   
 10. krema

  krema
  Professor

  10,703
  10,273
  24 Јуни 2009
  Машко
  Чекаме епилог.
   
 11. kainn

  kainn
  Intern

  25
  9
  29 Септември 2017
  Машко
  хаха добро не рекоа на емаил дека треба да се плати нешто хаха али јас си прашав сега ипак, ке видиме утре, оствари не утре сабота дури понеделник
   
 12. kainn

  kainn
  Intern

  25
  9
  29 Септември 2017
  Машко
  нов емаил денеска

  "Pocituvani,
  Ne e potrebno nisto da se plati, vasite informacii se prosledeni, ke bidete iskotaktirani od strana na Total Post, ke vi ja dostavat pratkata."

  :)
   
 13. krema

  krema
  Professor

  10,703
  10,273
  24 Јуни 2009
  Машко
  Па да се пофалиш со блузичето кога ќе ти го донесат. :)
   
 14. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  245
  262
  12 Август 2014
  Машко
  За пратки под 20 евра нема што да се плати, нема врска ако е ДХЛ, ФедЕкс итн. Нема никаква лежарина, средување на документи на царина или било која друга услуга што ја наплаќаат 5 пати повеќе.
   

Сподели

Вчитување...