1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Некој што има купувано со FedEX шипинг ако може малку помош

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од kainn, 18 Април 2019.

1. kainn

kainn
    Intern

19
    9
    29 Септември 2017
    Машко
    https://i.vgy.me/zTqsw1.png

како е можно тоа "Incorrect address" ?
    1000 посто сум сигурен дека таа е адресата што ја пишав и проверив 100 пати се е точно....
    не живеам во скопје иначе.

пратката е блуза со вредност од 19 долари.
    не сум никад имал ваков проблем до сега... што да правам да ги контактирам федекс? или ако некој имал такво искуство нека каже што и како да направам.

2. krema

krema
    Professor

8,515
    8,180
    24 Јуни 2009
    Машко
    Па контактирај го федекс нормално, по бројчето ке го лоцират проблемот.

На Oktar и ARMac им се допаѓа ова.
  3. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,046
    1,315
    17 Јуни 2009
    Машко
    Пред 2 години порачував телефон преку нив. Имав многу негативно искуство со нив. Ме тераа на аеродром да си го подигнам пакетот и после многу расправии се договорија да го донесат во представништвото што им е до соборна црква. Згора на се и 3500 денари ми зедоа. Повеќе соработка со нив никогаш.

4. kainn

kainn
    Intern

19
    9
    29 Септември 2017
    Машко
    OMG... па ако за 19 долари ме тераат да им плакам поарно нека го вратат назад продуктот. ова е прв пат што нарачувам со оваа пошта, немаше друга па мораше со оваа, иначе обично ги избегнувам Федекс и ДХЛ. али до душа сум порачувал со ДХЛ порано и не сум имал ваков проблем, ниту пак сум требал да плакам нешто, али добро не беа скапи нарачките.

На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
  5. krema

krema
    Professor

8,515
    8,180
    24 Јуни 2009
    Машко
    Fedex се исти битанги како и DHL.

На Audiofil му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kainn

kainn
    Intern

19
    9
    29 Септември 2017
    Машко
    Кога си во право си во право неможам да кажам не, другар мој DHL го изгорија да плати 4000 ден за слушалки од 100 евра.... до душа човекот немаше доволно пари требаше и да позајма од другар.... и над тоа еден куп работа му отворија да прака документи шпедиција к?рци палци..

7. krema

krema
    Professor

8,515
    8,180
    24 Јуни 2009
    Машко
    Е сега колку ќе ти искочи твојата блуза ќе видиме.

8. Speedster

Speedster
    Gaining Experience

351
    326
    1 Јануари 2016
    Машко
    FedEx газдите мене пратка од Кина што требаше да ми стигне за 3-5 дена ми стигна за 3 недели .
    Газдите пратката место у МК ја пратиле за Холадина . И вика стигната ... Што да видам гледам у Холандија место МК .
    Па расправање со шефови со газди со кој не и на крај пратката ми ја донесо за 3 недели .
    БЕГАЈ ОД НИВ КАКО ОД ОГИН !!!

На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kainn

kainn
    Intern

19
    9
    29 Септември 2017
    Машко
    еве што ми пишаа на емаил...

"Pocituvani,
    Pratkata trebase da vi bide dostavena od strana na Total Post Logistik, megutoa tie ne mozele da stapat vo kontakt so vas.
    Ve molam prosledete ni informacii za tocnata adresa I kontakt broj so cel da ve iskontaktiraat I da vi ja dostavat pratkata vo tekot na denot.
    So pocit"

... јас 1000 посто сум сигурен дека кога порачав ја напишав точната адреса и зип код и и град и се е точно. али ок ке им а пишам пак...

10. krema

krema
    Professor

8,515
    8,180
    24 Јуни 2009
    Машко
    Чекаме епилог.

11. kainn

kainn
    Intern

19
    9
    29 Септември 2017
    Машко
    хаха добро не рекоа на емаил дека треба да се плати нешто хаха али јас си прашав сега ипак, ке видиме утре, оствари не утре сабота дури понеделник

12. kainn

kainn
    Intern

19
    9
    29 Септември 2017
    Машко
    нов емаил денеска

"Pocituvani,
    Ne e potrebno nisto da se plati, vasite informacii se prosledeni, ke bidete iskotaktirani od strana na Total Post, ke vi ja dostavat pratkata."

:)

13. krema

krema
    Professor

8,515
    8,180
    24 Јуни 2009
    Машко
    Па да се пофалиш со блузичето кога ќе ти го донесат. :)

14. dddragan

dddragan
    Gaining Experience

180
    188
    12 Август 2014
    Машко
    За пратки под 20 евра нема што да се плати, нема врска ако е ДХЛ, ФедЕкс итн. Нема никаква лежарина, средување на документи на царина или било која друга услуга што ја наплаќаат 5 пати повеќе.

Сподели

Вчитување...