1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Некој пробува со брутфорс да се закачи на рутерот. Чаре?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од skullmonkey, 12 Септември 2018.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,858
  2,984
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Треба да превземам нешто у врска со ова?
  Capture2.PNG

  Го има го има па ќе го снема. Од 5-6 различни ип е. Рутерот е MikroTik
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,236
  2,930
  24 Септември 2012
  Ти треба логин од надвор?

  Ако не, исклучи го. Ајт.
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,858
  2,984
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ми треба. SSH не користам до душа, ама наследен ми е од претходниот сисадмин и незнам за што се користи.
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,868
  6,466
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Има пакет fail2ban на рутеров? Не сум во тек со микротик ама може да се направи скрипта што ќе користи iptables да банира IP на хх саати после 3 или колку сакаш failed logins.

  Може ова да ти послужи

  Bruteforce login prevention - MikroTik Wiki
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 5. alexi

  alexi
  Intern

  56
  14
  14 Февруари 2009
  Како совет смени си лозинка во рутерот со најмалку 16 карактери и немај гајле, после тоа... Само запамти си го некаде за во случај да не го заборавиш... Мој пријател има некој модел на MikroTik рутер и користи лозинка микс од 24 алфа-нумерички карактери (големи и мали) и 4 специјални знаци.
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,858
  2,984
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Има мислам фајрволот такво подесување. Го видов на нет сеа.
   
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,236
  2,930
  24 Септември 2012
  Одма изгаси ССХ од надвор штом не користиш. Ајт.
   
  На DrMTR и bobmkd им се допаѓа ова.
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,138
  4,351
  4 ноември 2013
  Машко
  Само замени го портот од 22 на "кој сакаш ти" и немаш гајле.
  Ip --> Services --> двоклик на SSH и замени порт
   
  На DonFrozex, martin17, Fatal1ty_ и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,276
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа мислев и јас да пишам, смени порт и ќе престане ;)
   
  На HardCorec и skullmonkey им се допаѓа ова.
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,218
  6,345
  27 Март 2014
  Најдобро решение. :)
   
  Astro, HardCorec и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,276
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако не се лажам, на CentOS не ни можеш да конфигурираш SSH Server на порта 22, намерно е ограничено за да не биде магнет за ботови. Мораш друга порта да избереш.
   
 12. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  можете да видите од тука, лесно можете да најдете скрипта за тоа, ова е како пример, повеќе напредни :)

  Bruteforce login prevention - MikroTik Wiki
   
 13. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,304
  9,546
  23 oктомври 2012
  Машко
  Од каде па ова? Одсекогаш дифолт порта била 22. Во /etc/ssh/sshd_config портата е закоментирана, ако сакаш да ја смениш треба да одкоментираш и да ја ставиш посакуваната порта.
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,276
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не ме фаќај за збор, од дамна беше, башка Линукс админот така тврдеше, башка секогаш ја менувавме порта 22
   
 15. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,304
  9,546
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не те фаќам ја тебе за ништо... али чудно е ова, дифолт секогаш е 22, тоа што некој ја менува е мех, ептен лајт заштита, со обично скенирање на порти се утврдува лесно. Додуша и јас обично ја менувам барем за пристап од надвор, ама пак, не е некоја драма ако користиш кастм порта.
  Како и да е, најдобра заштита е да се исклучи пристап ако веќе не се користи, а дури и да се користи, го палиш сервисот по потреба преку њинбокс.
   
 16. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  From Wiki:

  Secure Shell (SSH) is a cryptographic network protocol for operating network services securely over an unsecured network. The standard TCP port for SSH is 22. The best known example application is for remote login to computer systems by users.
   
 17. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  429
  155
  14 ноември 2016
  Машко
  Смени SSH порт и проблемот ти е решен, и јас го имав овој проблем порано, стави пример 22484 порт и немаш гајле.
   
 18. zlatk0

  zlatk0
  Gaining Experience

  60
  58
  12 Декември 2017
  Машко
  Смени порт и додај allow users и ip во ssh конфигот


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На godovic му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...