• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Некој нов вирус што го заразува МSN Messenger-от?

ATRAC3

Intern
2 мај 2008
31
1
Луѓе се појави еден вирус по нетов кој шѕо го заразува МSN Messenger-от и тоа си праќа линкови на контактите кога си во офлајн до некоја страна која бара да пишеш МSN Pass & User... Ниеден анти вирус не го наоѓа???
Еве Пример: http://click.and.be-c00l.info НЕКОЈА ИДЕЈА???
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Mislam deka toa go pravat odredeni strani koi ti kazuvaat koj te "blokiral" na MSN i tamu ti baraat user i pass od MSN-ot. Spored mene istiot potoa se zloupotrebuva za prakjanje na "virusi-reklami" na tvoite kontakti. Sum slusnal deka pomaga promena na password-ot na mail-ot.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Оваа работа не е работа, и да беше работа пак на работа немаше да личи. Шала настрана, ова не е вирус (според мое мислење), ова се линкови кој си ги посетил во обид да видиш кој те блокирал (многу луѓе паѓаат на оваа финта). How to clean this staff...? I don't know. sorry. Ама како совет, не оди на страни кој ти велат дека "можеш да видиш кој те блокирал". Ако сум грешка sorry.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Оваа работа не е работа, и да беше работа пак на работа немаше да личи. Шала настрана, ова не е вирус (според мое мислење), ова се линкови кој си ги посетил во обид да видиш кој те блокирал (многу луѓе паѓаат на оваа финта). How to clean this staff...? I don't know. sorry. Ама како совет, не оди на страни кој ти велат дека "можеш да видиш кој те блокирал". Ако сум грешка sorry.

tocno...nema veze so virus....virusot ti prai belja na kompjuterot ne na msn mesangerot...ovie kako sto gi narece "virusi" sluzat samo za reklama na necija strana....za drugo ne znam zs bi sluzele
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
dobro bi bilo ako znae nekoj kako da se sredi toj problem da postira tuka... oti mene 10 kontakti mi prakaat takvi linkovi ili pak nekoj fajl vo rar da go primam :ermm:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
e zatoa se veli deka, internetot kolku ti pomaga tolku i ti nastetuva.
zatoa drugpat ne odete na site strani koi vi vikaat deka ke vi pomognat i slicno.inace probaj so menjanje na passwordot na mailot i pisi sto se desilo.
 

Wild Rose

Intern
18 мај 2008
77
12
Фактички, тоа е вирус. Го добивате со кликнување на каков и да е линк до слика, страна на која можете да добиете информација за тоа кој ве ставил на листа на блокирани а во некои случаи и со симнување на zip пакетче во кое наводно има слики од испраќачот. Е сега, претпазлив човек не би отворил линк кога од испраќачот (кој е другар со кој сте во добри односи) стига порака "hey, check out this new pic I just got, I think it's nice", но кога имате помал брат/сестра или во каква и да е слична ситуација, подобро е да го исчистите вирусот него да ви прави, иако не толку сериозни, сепак проблеми.

А дека прави беља, тоа е факт. Не само што вас ќе ви смета, туку и на вашите контакти. Јас искрено престанав да користам мсн меѓу другото и ради тие пораки. Секои 3 минути, нов линк или пакетче...

Но, кога веќе некој се заразил со вирусот, има едноставно 2 steps решение:
1. Remove the bull
2. Feel the difference

:)
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
ok ova stvarno NEMA VRSKA SO VIRUS ...
imam slu6nato deka nekoj kontakt ti pusta slika i ti go kontrolira mausot i praj 6o saka

ok i toa ne bi bilo virus oti TEORETSKI e izvodlivo ... da napravi6 nekoja si scripta / shell code i da ja snimi6 kako .JPG ... pa da mu ja pu6ti6 ...i preku taa skripda da mu insalira6 i setup-ira6 VNCserver pa da go kontrolira6 mausot
no i za toa ima lek
prvo ako ima6 antivirus koj e up to date garant ke go fati
vtoro mozi6 slobodno preku firewall da go blokira6 portot na koj raboti VNCserverot ( obi4no e 5800-5900)
:D
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
ok ova stvarno NEMA VRSKA SO VIRUS ...
imam slu6nato deka nekoj kontakt ti pusta slika i ti go kontrolira mausot i praj 6o saka

ok i toa ne bi bilo virus oti TEORETSKI e izvodlivo ... da napravi6 nekoja si scripta / shell code i da ja snimi6 kako .JPG ... pa da mu ja pu6ti6 ...i preku taa skripda da mu insalira6 i setup-ira6 VNCserver pa da go kontrolira6 mausot
no i za toa ima lek
prvo ako ima6 antivirus koj e up to date garant ke go fati
vtoro mozi6 slobodno preku firewall da go blokira6 portot na koj raboti VNCserverot ( obi4no e 5800-5900)
:D

kako mislis ti go kontrolira mausot?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
dobro bi bilo ako znae nekoj kako da se sredi toj problem da postira tuka... oti mene 10 kontakti mi prakaat takvi linkovi ili pak nekoj fajl vo rar da go primam :ermm:
удри им блок :bravo:

јас имам на едно 50тина контакти удрено блок а не ми се толку потребни


"hey, check out this new pic I just got, I think it's nice", но кога имате помал брат/сестра или во каква и да е слична ситуација,
:)

овој е најчест проблем линк до imagehack i na kraj tvoj mail mislam deka neшто беше imagehack.com....=?mail adresa

ne kliknuvajte na linot vo nikoj slucaj

позз
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
@DaDo тоа е backdoor штетник

но во овој случај не е тоа овие работи не предизвикуваат никаква штета освен што се многу досадни

и ако може наместо 6ка да ставаш s или с

ај што не пишуваш со македонска подршка па тука и почна наместо букви бројки да користиш:ua:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
@Dado|BT
Освен ако не ти испрати некој BACKDOOR не верувам дека постои некоја шанса да ти го контролира некој компјутерот. Евентуално ако си дозволил пристап преку некој сервис може некој да ти прави некој такви чуда. И да ти испрати некој backdoor тројанец, кога ќе сака да се конектира некој на твојот компјутер (доколку имаш firewall), ќе те праша дали да овозможи пристап или ако ти е на високо ниво автоматски ќе го одбие.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
@Dado|BT
Освен ако не ти испрати некој BACKDOOR не верувам дека постои некоја шанса да ти го контролира некој компјутерот. Евентуално ако си дозволил пристап преку некој сервис може некој да ти прави некој такви чуда. И да ти испрати некој backdoor тројанец, кога ќе сака да се конектира некој на твојот компјутер (доколку имаш firewall), ќе те праша дали да овозможи пристап или ако ти е на високо ниво автоматски ќе го одбие.

тоа сакав да кажам... мислам дека не може преку мсн да ти пробие firewall и да те прави будала
 

Nikol4e

Intern
12 јануари 2008
72
2
Dokolku se raboti za kontrola na pc preku msn.. MOZE! tuka e REMOTE ASSISTANCE no da ne begame od temata !
ATRAC3 toa ne e virus, tuka toa sve si e legalno, ali jbg, nikoj ne ti e kriv sto ne 4itas Terms and Conditions :LOL: klikni nalinkot sto si go dal kako primer vo prvata poraka, najdolu na LOGIN PROZORECOT imas By logging in you accept the Terms and Conditions.
Ako si gi procital tie Terms and Conditions pred da se logiras, kje si procital deka:
We may temporarily access your MSN account to do a combination
of the following:
1. Send Instant Messages to your friends promoting this site.
2. Introduce new entertaining sites to your friends via Instant Messages.
:LOL::LOL::LOL:
zna4i sve si e OK, nema virusi, nikoj ne te zeznal,.. :p
 

oliver_laz

Intern
6 мај 2008
3
1
Lugjeee vo pravo e Nikol4e!!!

CITAJTE TERMS AND CONDITIONS!!!

nekogas moze nekoj da napise deka ke ve ubie a vie ke se soglasite :)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
ај беља... отсекогаш ме мрзело да ги читам тие работи (затоа и не ги читав:p ), сега и на тоа ќе треба да губам време :lut2:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
@fiascooo
со такви работи ти во секој случај ке губиш време

е сеа дали е на tearms and conditions

или пак на како да го решиш проблемот доколку не си ги профитал условите кои си ги прифатил

сеа твој избро е како ке го губиш времето и колку

поз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно