Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Некој искуство со ThermalGrizzly/Thermalright LGA 1700 frame?

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu

Знам релативно ретки се 12та и 13та генерација Интел на форумот, ама дали има некој искуство со bend corrector frame (инсталацијата како беше, ваш резултат, итн.)? Планирам да апгрејднам на 13700 за брзо, а заради поголемата потрошувачка од 12700 сакам да има најдобар контакт можен со кулерот. Според GN 7-8 степени самиот frame намалва, шо е сепак многу. On a sidenote, ако е некој заинтересиран за 12700F планирам го давам за некое време така да пишете ПП :)
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.160
5.160
Битола

Знам релативно ретки се 12та и 13та генерација Интел на форумот, ама дали има некој искуство со bend corrector frame (инсталацијата како беше, ваш резултат, итн.)? Планирам да апгрејднам на 13700 за брзо, а заради поголемата потрошувачка од 12700 сакам да има најдобар контакт можен со кулерот. Според GN 7-8 степени самиот frame намалва, шо е сепак многу. On a sidenote, ако е некој заинтересиран за 12700F планирам го давам за некое време така да пишете ПП :)
Немој. 4 пати поскапо е од ова:

View: https://www.youtube.com/watch?v=iYU1OskbY-Q&t=1145s


Го купив од алиекспрес а исти перформанси вади.

Плус, никој не гарантира дека ќе можи. АМА не одмага така што треба да го користиш.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Немој. 4 пати поскапо е од ова:

View: https://www.youtube.com/watch?v=iYU1OskbY-Q&t=1145s


Го купив од алиекспрес а исти перформанси вади.

Плус, никој не гарантира дека ќе можи. АМА не одмага така што треба да го користиш.
Да, во линкот то од Али истото е знам. Плус ја допира матичната ова од Thermalright, за разлика од ThermalGrizzly кај шо можиш да ја престегниш оти нема допир со матичната туку само со сокетот. Имаш некое подобрување на темепратура или не? Не зборам во играње, туку на бенч на пример на R23. Рендерирам јас видеа често, не ми е само за играње, зато прашвам.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.160
5.160
Битола
Да, во линкот то од Али истото е знам. Плус ја допира матичната ова од Thermalright, за разлика од ThermalGrizzly кај шо можиш да ја престегниш оти нема допир со матичната туку само со сокетот. Имаш некое подобрување на темепратура или не? Не зборам во играње, туку на бенч на пример на R23. Рендерирам јас видеа често, не ми е само за играње, зато прашвам.
Да стигни ќе ти кажам, ама GN вели исти перформанси дава и полесно е за инсталација и поефтино. win-win-win.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Да стигни ќе ти кажам, ама GN вели исти перформанси дава и полесно е за инсталација и поефтино. win-win-win.
Пиши обавезно. Да знам дека е истo со TG, мислев во споредба со фабричкиот ILM. Ќе кажиш обавезно оти планирам ист процесор да земам ама 240 ладење имам, не 360.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.160
5.160
Битола
Пиши обавезно. Да знам дека е истo со TG, мислев во споредба со фабричкиот ILM. Ќе кажиш обавезно оти планирам ист процесор да земам ама 240 ладење имам, не 360.
малку е 240. Јас од 280 апгрејдирав :S. плус underclock бара.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
малку е 240. Јас од 280 апгрејдирав :S. плус underclock бара.
Океј е Liquid Freezer II, ептен дебел радијатор има. Моментално на R23, на 150W држи ~70 степени со обичен фабрички ILM. Ќе земав 280ка оти исти се со 360 ама нема место во куќиштето, дел од вентилаторот ќе маваше во конекторот за процесорот на матичната, толку многу е дебел радијаторот+вентилаторите. Крај краева ќе го лимитирам на 220W со мал андерволт и готово.
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.385
6.547
Се помислив да го порачувам и јас, ама не тој од TG туку некој од Ш фирма, ама тестирав неколку пати и температуриве што ги имам се доста добри, така да се откажа таа работа. :)
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Се помислив да го порачувам и јас, ама не тој од TG туку некој од Ш фирма, ама тестирав неколку пати и температуриве што ги имам се доста добри, така да се откажа таа работа. :)
Земи го тој од Thermalright на Али, ама ако немаш мака со 12600К џабе ти е. Другар исто има 12600К, со мал андерволт на NH-D15 си тера без проблем.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.160
5.160
Битола
Ми стигна од алиекспрес thermalright за 4 долари, процесорот на царина уште заглавен. Од алиекспрес побрзо отколку од CU.

Инаку ова "ако немаш мака" небитно бидејќи продуктот се користи и да немаш мака како превентивна мерка, бидејќи може да се искриви отпосле процесорот.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
560
440
Јас моментално терам со обичниот механизам веќе една година. Степените на синтетичкиот тест се во 70-80-тите. Надвор од тоа, не ми стигнал повеќе од 60 степени. Дали ја средија работата со „z790“ моделите или пак постои проблемов?
Додека не се мислам да ја чепкам 13-тата генерација зошто НЕОПХОДНО е ладење на вода да имаш темепратури во прифатливите 80 степена.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Јас моментално терам со обичниот механизам веќе една година. Степените на синтетичкиот тест се во 70-80-тите. Надвор од тоа, не ми стигнал повеќе од 60 степени. Дали ја средија работата со „z790“ моделите или пак постои проблемов?
Додека не се мислам да ја чепкам 13-тата генерација зошто НЕОПХОДНО е ладење на вода да имаш темепратури во прифатливите 80 степена.
Самиот дизајн на процесорот (правоаголник наместо квадрат) предизвиква искривување ако го користиш фабричкиот механизам. Исто е и со Z790 оти сокетот е ист а и формата на процесорот.

"It's because the retention mechanism only holds down the center of the CPU, and because the CPU is oblong it bows while it's in the socket."

И јас го имам порачано иначе Thermalright бракетот, сега гледам 75 степени максимум на рендерирање со 12700F шо е океј, ама со 240мм ладење реално испод 70 очекувам да биди со бракетот. Ако земам 13700 како шо планирам неопходен ми е бракетот оти иначе ненормален thermal throttling ќе гледам. Освен 13600К (и послабите модели), за 13700 и 13900 посебно мора да си на водено, и то би рекол 280 или 360 за да си рајат.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
@StefanPetrov ја тестирав та шо ја порачав од алиекспрес за 5 долари. Паднаја температурите 8C на STOCK settings.
Ми стигна и мене пред некој ден ама не сум дома да ја пробам. Ќе видам и јас баш на 12700 резултат, оти и онака ниски имам (68-69 степени на рендерирање). Не вервам дека ќе падни 8 оти веќе е ниска ама ако е 64 степени убо ќе биди, таман за 13700 ко ќе земам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Го наместив бракетот денес, реков да кажам искуство ако некој го интересира. Ја падна темепратурата едно 3-4 степени на Cinebench R23 multi-core (од 73-74 на 70-71). Мислам дека поголема разлика ќе е со појак процесор оти мојот трга 150W негде на тој тест. Така да ако имате 13700 или 13900, не е лоша инвестиција, посебно ако седите на 95-100 степени и имате thermal throttling. That is all.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
560
440
Не сум многу загрижен за 5-те степени во ладење ама тоа што го криви процесорот е баш проблематично, особено кога достигнува 70 степени што го прави кривењето уште повеќе возможно.
 

OneTwo

Intern
29 август 2019
23
33
Вака од читање по нет се чини дека и со washer-и се постигнува истиот/многу сличен ефект. Луѓе пишуваат за разлики од 5-8 степени. Можда вреди да се проба за оние што не им се чека контакт фрејм од странство (како ја)

CPU-1.jpg.webp
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
560
440
Вака од читање по нет се чини дека и со washer-и се постигнува истиот/многу сличен ефект. Луѓе пишуваат за разлики од 5-8 степени. Можда вреди да се проба за оние што не им се чека контакт фрејм од странство (како ја)

CPU-1.jpg.webp
View: https://www.youtube.com/watch?v=ezauy4as4lI


Врши работа ама треба поголема прецизност тука.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
462
881
Некој да понуди Contact Frame за 13та генерација
Исто така и бракет за Air Cooler за LGA 1700,
Имам постар Hyper 212 што би сакал да го користам во наредните неколку месеци додека да набавам AIO.

Или ве молам предложете доколку се продаваат овие две работи во некоја од Скоскиве продавници
Поздрав.
 

boksata

Fast & Curious
27 декември 2017
468
768
Некој да понуди Contact Frame за 13та генерација
Исто така и бракет за Air Cooler за LGA 1700,
Имам постар Hyper 212 што би сакал да го користам во наредните неколку месеци додека да набавам AIO.

Или ве молам предложете доколку се продаваат овие две работи во некоја од Скоскиве продавници
Поздрав.
Ова не е?
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.385
6.547
Тој е, машала. TG малку претеруваат. Јас сепак би чекал од Али, 6 пати е поефтино тоа.

Инаку, кога сме кај нив го користам тој од Али и цпу не мрда повеќе од 67C при 2ч играње Cyberpunk 2.0.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.360
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно