• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

nekoj dobar tutorial za mysql data bazi?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kapkavino

Intern
13 мај 2007
43
0
www.stipfashion.com
daj kazete nekoja internet strana sto sodrzi tutorial za mysql data bazi kako se koristat i slicno. od poceten do napreden stadium. Mi treba za web-strani.
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Како да се поврзам на базата на SQL

Пред некој ден го инсталирав My SQL или поточно SQLyog Enterprise 6.13. При првото стартување ми бара да се поврзам на база. Пробав со localhost да се поврзе значи на мојот компјутер ама не мозе јавува грески 2005 и 2003. На мојот комјутер имам инсталирано SQLServer2005_SSMSEE и кога рамотам со него преку ASP.NET 2.0 немам проблеми. Сакоав да го поврзам и со SQLyog Enterprise ама усте при логирањето ми ги прави проблемите. Знае ли некој како треба?
По интернет најдов само како се логира со реален сервер со IP адреса.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,068
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно