1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Некој добар рутер?

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од karpalak, 8 Јуни 2019.

 1. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  Сакам да купам рутер за wifi да иам побрз вака ми е по 2mbps speed
  Тоа од рутер зависи? Бидејки и кога сум до него пак е спор а рутерот е стар 10 години. Некој добар ако знаете тука што го има во македонија да убрза спеед
   
 2. toplel

  toplel
  On your way to fame

  551
  585
  18 Август 2016
  Машко
  Шо интернет имаш? Какви ти се брзините од провајдерот (провери овде)?
   
 3. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  На blizoo сум од пц со кабел download speed ми е 45-50mbps од телефон 2-3mbps многу слаб видео чекам да се лоадира 3мин
   
 4. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,248
  24 Март 2009
  Машко
  Каков рутер имаш сега?
   
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  716
  519
  11 ноември 2015
  Машко
  Смени го рутерот, веќе имаш доста ефтини рутери и добри, се зависи каков ти е буџетот.
   
 6. toplel

  toplel
  On your way to fame

  551
  585
  18 Август 2016
  Машко
  Еве по некој предлог:
  Секој од овие ќе ти завршит работа за твојот интернет.
   
  На cyberbaze му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Tp link а овој има ли суппорт на сим картички,да ја ставам телеком картичката?
   
 8. krema

  krema
  Professor

  9,363
  9,070
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да не испадне дека до телефонот е проблемот!
   
 9. toplel

  toplel
  On your way to fame

  551
  585
  18 Август 2016
  Машко
  Мислам дека немат, ама прашај во Сетек најдобро или аку имаш прилика види го. Само USB за 3G/4G.
   
 10. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  А доколку има картичката 4G и рутерот може да прима 4G,брзината пак иста ќе си биде како на тел. 100мб/с??
   
 11. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  716
  519
  11 ноември 2015
  Машко
  Скапи се рутерите што имаат слот за сим, провери ги има на Али.
  Можеш да направиш комбинација на рутер кој што има подршка за усб, или микротик рутер со усб. Јас имам микротик и наместо усб модем имам ставено телефон кој што е врзан на USB Tethering и работи без проблем.
   
 12. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  716
  519
  11 ноември 2015
  Машко
  Да
   
 13. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  па не се знае ни тоа можда е ке проверам утре од друг телефон али кога сум на mobilе data неам проблем. Али да може и до тоа да е
   
 14. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  иам еден стар тп линк е. Иам 2 wifis еден од овој тп линк ја што го стаив а другиоут е од тоа на близоо кое што уште не му е сменото името и пасвордот си стои нешто безвезе, е сеа тоа незнам како се викаше изгледа е модем тоа мора да го имам? и плус рутер
  Има тоа везе?
   
 15. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  73
  109
  30 Август 2018
  Машко
  Само TP-Link братче :)
   
 16. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  Има ги многу од Tp-link братче некој поточно да ми кажеш што го има тука кај нас?
   
 17. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,248
  24 Март 2009
  Машко
  Точниот модел кој е?
  Исто проба ли со друг телефон или лаптоп да видиш дали исто ќе биде мала брзината?
   
 18. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  885
  1,059
  9 Јуни 2011
  Машко
  Ако не ти се брза многу, порачај си/најди си Xiaomi Router 4.
   
 19. julll

  julll
  Intern

  64
  26
  20 Август 2016
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,397
  10,188
  13 Јуни 2009
  На julll му/ѝ се допаѓа ова.
 21. julll

  julll
  Intern

  64
  26
  20 Август 2016
  C20 -та го имам 2 месеци скоро и задоволен сум. Следен ќе го земам изгледа С50 -та и него сакам да го испробам што, како. Најверојатно понова верзија е тој.
   
 22. karpalak

  karpalak
  Intern

  58
  10
  2 Декември 2018
  овој е бољи ? TP-Link Archer A5 AC1200 Dual-Band Wi-Fi Router
   
 23. julll

  julll
  Intern

  64
  26
  20 Август 2016
  Има голема разлика меѓу тие два и овој? Го разгледував и овој ама бидејќи не бил достапен во нашиот град и не размислив. Ако има голема разлика да го нарачам да ми го донесат.
   
 24. gokica

  gokica
  Модератор

  8,397
  10,188
  13 Јуни 2009
  Мој предлог е да си ги чуваш парите зашто нема да има забележителни разлики. Сите се горе доле иста класа на уреди.
   
  На julll му/ѝ се допаѓа ова.
 25. julll

  julll
  Intern

  64
  26
  20 Август 2016
  gokica морам да земам еден за во летната бавча која ми е на 20-тина метри од куќата и во која не фаќа сигнал од дома. Сега пошто земам сакам да ми се погоди, цените се тука ама сакам да го земам најдобриот од овие три. Денес морам да одлучам затоа би сакал да ми помогнете.
   

Сподели

Вчитување...