• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Nekoj da spodeli iskustvo so AMD konfiguracija (Ryzen)

 • Ја почнал/а темата
 • #1

MoDmkd

Intern
9 февруари 2016
16
9
Здраво дечки,

Деновиве сакам да појачам PC (матична, рам и процесор). Имам веќе солидна графичка на AMD. Се мислам дали да купувам процесор Ryzen 5 1600X. Дали има некој искуство со новите AMD процесори. Дали се добри, дали се оптеретуваат, дали сте задоволни? Компјутерот го користам за Adobe Photoshop, Illustrator и игри.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
859
530
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
рајзен да се оптеретува?
-такво прашање овде НЕ.

наместо 1600х земи си 1600 + има сток кулер и ќе си го клокнеш до кај 3.7 3.8.

матична, ако планираш да правиш СЛИ,КРОСФАЈР земај х370 ако не иди со б350 плочи али знај дека кај нас нема таков избор па да можеш меморијата да ја клокнеш до 3200мхз, брзината на рамот ти дава предност во некои програми и повеќето игри.

Среќно купување
 

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
39
159
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 @3.7Ghz w/ Stock cooler
Motherboard
Gigabyte AB-350M-gaming 3
Storage
Kingston UV500 240gb 2x 1TB Western Digital Blue
PSU
Enigma G2 650W
RAM
16GB DDR4
Video card
Gigabyte GeForce GTX 1070 8gb G1 gaming
Case
SAMA Inpower Canty III
OS
Windows 10
Скоро 3 месеци користам Ryzen 1600 на gigabyte b350m матична со 2133mhz рам и многу добро се држи ,процесорот со нормално "everyday" користење неможеш да го отераш над 50% а ако те интересира за некој бенчмарк или слично пиши ми пп ке ти пратам резултати.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
1600 (без Х) ти е моментално најдобриот процесор за парите, нема ништо ни од блиску со такви перформанси за тие пари. Се што ти пишаа е точно ете 3 месеци го користам, не грее, нема проблеми, се си работи супер плус 3.7 ~ 3.8 иде со сток кулерот без проблем ...
 

incontempt

Gaining Experience
24 февруари 2016
216
200
incontempt's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 Zalman CNPS10X Performa
Motherboard
Аsus Prime B350-Plus
Storage
KINGSTON SKC1000 240gb, SUV500 480gb,2x Toshiba 3tb
PSU
Antec High Current Gamer Modular 850 W
RAM
G.Skill FlareX 4x8gb 3266 mhz 14 14 14 30 44 320
Video card
ROG Strix RX570 OC edition 4GB
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G502
Keyboard
Natec Genesis Gaming Thor 300 Mechanical
Audio
Onkyo TX-SR373, Wharfedale Diamond 11.1
Monitor
AOC 24G2U + 22" Philips + 43" Philips TV
OS
Windows 10 Enterprise LTSC
Иста препорака и од мене, го користам од мај, програмите ќе лизгаат, а перформанси за игри ќе ти зависи од графичката што ќе ја одбереш (само 1080ти на појак процесор ќе извади некој фрејм плус). За овој процесор r5 1600 е доволно да идеш со b350 чипсет, нема да добиеш нешто многу плус со поскапа матична.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

MoDmkd

Intern
9 февруари 2016
16
9
Фала дечки, ќе одберам 1600, мислев мала е разликата па зашто да не биде со X (не купувам секој ден процесор). Инаку во план е и матична Gigabyte GA-AB350M-Gaming 3 и рам меморија 2x8gb 2400Mhz. Веќе имам графичка картичка на AMD r9 280x (Vapor-X R9 280X 3G D5-SAPPHIRE Technology). Деловиве ги имам видено на веб страната на DDStore. Ако знаете каде ги има на лагер слободно пишете.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

MoDmkd

Intern
9 февруари 2016
16
9
Само уште нешто дур е отворено прашањево, знам дека веќе сум досаден :D . Матичната подржува
Support for DDR4 3200(O.C.)/2933(O.C.)/2667*/2400/2133 MHz
Според вас подобро е 3200 или 2400? Разликата во цената е мала.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,854
3,556
Каде најде 3200 меморија? И со колкав лејтенси е таа од 2400 и таа од 3200?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

MoDmkd

Intern
9 февруари 2016
16
9
Тука ги видов, само незнам дали ги имаат на залиха. Иначе со 3200 што читав по други форуми е оверклок, така да веќе нарачав 2400.

Меморија
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,414
688
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Едино при играње игри, за разлика од I5 i I7, јаде повеќе рам меморија, околу 300мб во просек.
 

Maurelie

Gaining Experience
6 април 2014
204
214
Maurelie's setup  
Processor & Cooler
i7 3770k/ Phanteks TC12-DX 120mm
Motherboard
Asus P8P67 Evo
Storage
Samsung 840Evo 250GB/1TB Western Digital Caviar Green
PSU
Cooler Master GM550 550W 80Plus Bronze
RAM
Kingston Hyper X Fury2x4GB 1866Mhz
Video card
Strix R9 380X 4GB
Case
Fractal Design R4
OS
Win 10
Тука ги видов, само незнам дали ги имаат на залиха. Иначе со 3200 што читав по други форуми е оверклок, така да веќе нарачав 2400.

Меморија
Да не ја виде на Кингстон 2666 во ДДсторе?. Добри тајмизи и брзина, а малку поевтина од Гскил која е 2400. Плус тој модел на Кингстон на сите матични на Гигабајт го има во листа на поддржана меморија.
1х8Гб е 4500 мислам.
 

bLaCk AnArChY

Gaining Experience
13 јуни 2017
103
236
Да не ја виде на Кингстон 2666 во ДДсторе?. Добри тајмизи и брзина, а малку поевтина од Гскил која е 2400. Плус тој модел на Кингстон на сите матични на Гигабајт го има во листа на поддржана меморија.
1х8Гб е 4500 мислам.
Jas ja baram Kingston HyperX black 8gb 2666mhz ama ja nema na zaliha nigde (ako ja najdete negde kazujte da ja kupam) oti imam ista pa sakam da stavam uste edna

Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
 

Maurelie

Gaining Experience
6 април 2014
204
214
Maurelie's setup  
Processor & Cooler
i7 3770k/ Phanteks TC12-DX 120mm
Motherboard
Asus P8P67 Evo
Storage
Samsung 840Evo 250GB/1TB Western Digital Caviar Green
PSU
Cooler Master GM550 550W 80Plus Bronze
RAM
Kingston Hyper X Fury2x4GB 1866Mhz
Video card
Strix R9 380X 4GB
Case
Fractal Design R4
OS
Win 10

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,790
2,693
Не се палете одма по 3200, проверете прво дали матичната плоча што ја имате или сакате да ја купите го поддржува моделот/брендот на меморијата и брзината. (QVL)

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

MoDmkd

Intern
9 февруари 2016
16
9
Не се палете одма по 3200, проверете прво дали матичната плоча што ја имате или сакате да ја купите го поддржува моделот/брендот на меморијата и брзината. (QVL)

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
Ти не се пали одма, погоре пишав дека матичната подржува до 3200 со оверклок па затоа прашав. Фала на никаквиот одговор.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,004
3,422
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Не се палете одма по 3200, проверете прво дали матичната плоча што ја имате или сакате да ја купите го поддржува моделот/брендот на меморијата и брзината. (QVL)

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
G-Skill flare x @ 3200mhz е компатибилен со плочата-ја имам истата. Верувам дека членот односно оп ги проверил истите податоци.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,729
Мислења
831,474
Членови
28,721
Најнов член
AIRTC
На врв Дно