• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Некој да има ваков проблем со механичка?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
305
192
Имам Gigabyte Force k85 rgb со ред свичови и пред ден два копчето м почна да ми пишува по 2-3 пати, некој да имал ваков проблем па да кажи решение или за нова плачи. Тастатурата ја имам скоро година

Еве тест како изгледа
m m mm m m mmm m m mm m m m m mm m m m m m m mmm

Се ова по полека праено да не рече некој дека од брзање сум прицнал 2-3 пати
До сега пробав да намал на windows за повторување на исто копче ама ништо од тоа
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,311
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Iskluci kabel pa ukluci i vidi dali nesto se oprava?
I dali instalirase drajveri?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,816
12,219
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ако е само едно, плаче за чистење самото копче. Прво извади ја капицата и дувај јако во тастерот (со компримиран воздух, некаква пумпица и слично) додека го притискаш и отпушташ. Малку поризично е да капнеш чист алкохол, па исто да притискаш/отпушташ, па чекаш да се исуши, па го палиш компјутерот.

Ако се неколку (до пет), но блиску едни до други (околу М, лево и десно од него и/или над него), може да е трага (вод) на плочката или друг хардверски дефект.

Ако се многу повеќе копчиња, но проблемот не е толку изразен (не се јавува премногу често) види со ова (програмчето од вториот пост).
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
893
774
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Имам Gigabyte Force k85 rgb со ред свичови и пред ден два копчето м почна да ми пишува по 2-3 пати, некој да имал ваков проблем па да кажи решение или за нова плачи. Тастатурата ја имам скоро година

Еве тест како изгледа
m m mm m m mmm m m mm m m m m mm m m m m m m mmm

Се ова по полека праено да не рече некој дека од брзање сум прицнал 2-3 пати
До сега пробав да намал на windows за повторување на исто копче ама ништо од тоа

Истово го пишав за другар пред месец дена овде,после скоро година ипол истото почна да му се дешава на истава тастатура, keyboard chattering fix се вика софтверот, ќе ти тргне бар во куцање додатни keypresses, ама за оправање незнам. Пробав прелемување на сите, и пак имаше на некои копчиња проблем. У најлош случај, мењаш проблематичните свичеви со тие од Function keysот, и колку толку ја закрпуваш.
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,816
12,219
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ааа, Kalih биле... Тогаш веројатно чорба.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
305
192
од анхоч е земена, исто така читав на нет да се проба со дување на воздух и то не бива па сега ќе побарам гаранцијата да видам ако уште важи ако не нова оти 100% ќе ја до заебам ако ја отворам

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,901
11,237
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Се извинувам за ОТ, ама што ви е фазонот со механичкиве тастатури?
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,082
1,308
Скопје
Се извинувам за ОТ, ама што ви е фазонот со механичкиве тастатури?
се осеќам како дактилограф кога куцам на механичка. сум имал прилика неколку пати да куцам на механичка тастатура, и за мене лично го прави целиот процес многу позабавен. да ти е мерак да куцаш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,692
Мислења
862,399
Членови
30,043
Најнов член
њлосос
На врв Дно