• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

некои совети за вашите компјутери

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
>> Општи трикови за забрзување на Windows
1. Не користете позадини(wallpapers). Ова најмногу зависи од тоа каква видео-карта поседувате и колку RAM има на неа, или на плочата .
3. Не користете анимирани курсори. Тие немаат влијание колку што имаат тапетите, но сепак можат да ги намалат перформансите .
4. Сетирајте го CD-ROM-от според потребите. Ако не му пристапувате многу често, не употребувајте голем кеш .
5. Избегнувајте ги звучните шеми што доаѓаат со Windows и системските шеми што доаѓаат со Microsoft Plus! .
6. Добро проучете ги фајловите autoexec.bat, config.sys, win.ini и system.ini. Востановете дали некоја линија повеќе не е потребна, па избришете ја. Погледајте особено за внесувањето на 16-битните real mode драјвери кои веќе не се неопходни .

>> Направете Caps Lock и Num Lock типките да испуштаат звук

Дали некогаш сте ја притиснале типката Caps Lock по грешка? Пред и да се свестите сте отчукале цел ред со големи букви, така што ќе мора одново да го пречукате .
За да се заштитите од оваа случајна и честа грешка, вклучете ја опцијата ToggleKeys, дел од Windows 95 Accessibility Options .
Претпоставувајќи дека овие “пристапни опции” се инсталирани на вашиот систем (ако не се видете ја белешката подолу) отворете го Control Panel-от и кликнете двапати на Accessibility Options. Во Keyboard залистокот (tab) чекирајте го Use ToggleKeys, а потоа кликнете на OK. Отсега, ќе слушате beep секојпат кога ќе ја вклучувате или исклучувате типката Caps Lock (Num Lock).

(Забелешка: За да ја инсталирате компонентата Accessibility Options, отворете го Control Panel-от, кликнете двапати на Add/Remove Programs и одберете го Windows Setup залистокот (tab). Под Components, одберете Accessibility Options, кликнете OK и ставете го CD-то за инсталација кога ќе биде побарано од вас.) .

>> Стартувањето на Windows XP понекогаш знае да биде навистина бавно. Причините за ова можат да бидат најразлични, а најчесто се должат на алатката Background Intelligent Transfer. Благодарение на оваа алатка, вие не можете да го повикате Start менито, бидејќи вашиот хард диск постојано нешто запишува.

Важно е што ние решение за овој проблем имаме. Еве што треба да направите.

Од Start менито изберете Run. Потоа внесете го следниов текст, поточно име msconfig. Откако испишавте msconfig кликнете на ОК .

Со ова вие ја повикавте алатката Windows Configuration. Овде треба да отидете во делот Services. Во тој дел од листата треба да ја пронајдете алатката Background Intelligent Transfer и да ја исклучите. По ова ќе треба да го рестартирате компјутерот разликата ќе биде очајна .

За да не се збуните, кога ќе го рестартирате компјутерот, односно наследното стартување Windows XP ќе ве предупреди дека е сменет начинот на кој се стартува Windows. Без грижа, ова не значи дека нешто не е во ред со вашиот компјутер. Едностано селектирајте ја опцијата Don’t Show This Message и повеќе никој нема да ви здодева, а вие ќе заштедите во време, додека чекате Windows XP да се стартува .

>> Овој совет за кој сега ќе зборуваме се однесува, на корисниците кои имаат малку послаби компјутери од просечните. Советот се однесува за побрзо прикажување на иконите, кога ќе го повикате My Computer

Со секое повикување на My Computer, Windows XP проверува дали вашиот компјутер е врзан во некоја мрежа и автоматски пребарува папки во мрежата. Без разлика дали сте врзани во мрежа или не Windows XP, оваа работа ќе ја заврши. Додека тој тоа го прави, вие добивате бавно прикажување на иконите на папките, а хард дискот постојано работи. Направете вака .

Повикајте го My Computer, од иконата што е сместена на вашиот десктоп. Откако прозорецот на My Computer ќе се отвори, од менито Tools изберете Folder Options. Ќе се отвори нов прозорец. Одете во делот View и исклучете ја опцијата Automatically search for network folders and printers. Разликата ќе биде огромна, па дури и на супер моќните компјутери .

извор: zonik.com
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
A da prasam so toa sto e vo msconfig. Na edno mesto vidov deka mozes slobodno site da gi otstikliras. Probav go napraiv toa i da imase promena, ali ne go ostaiv oti mislev (so taa poraka sto mi se pojavuva -po uklucuvanje) deka ke se naprai nekakva ponatamosna steta. Pa dali e toa nekako stetno ako se otstiklirani site, ili dosta e samo ova da bide otstiklirano.... Valda se izraziv dobro :)
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
A da prasam so toa sto e vo msconfig. Na edno mesto vidov deka mozes slobodno site da gi otstikliras. Probav go napraiv toa i da imase promena, ali ne go ostaiv oti mislev (so taa poraka sto mi se pojavuva -po uklucuvanje) deka ke se naprai nekakva ponatamosna steta. Pa dali e toa nekako stetno ako se otstiklirani site, ili dosta e samo ova da bide otstiklirano.... Valda se izraziv dobro :)

Јас мислам дека не е пожелно да се исклучат сите процеси бидејќи некои се за стартувањето на windows-от. Сепак можеби и може да се сиклучат сите, да видиме како другите мислат?
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
A da prasam so toa sto e vo msconfig. Na edno mesto vidov deka mozes slobodno site da gi otstikliras. Probav go napraiv toa i da imase promena, ali ne go ostaiv oti mislev (so taa poraka sto mi se pojavuva -po uklucuvanje) deka ke se naprai nekakva ponatamosna steta. Pa dali e toa nekako stetno ako se otstiklirani site, ili dosta e samo ova da bide otstiklirano.... Valda se izraziv dobro :)


hmmmmz..
Se slozhuvam so @Blagojce.
vo services tabot, imash dolu edna opcija "Hide All Microsoft Services", shtikliraj ja taa, i kje ti ostanat samo processite koi shto ne se potrebni za krevanje na windows, i nekoi drugi koi shto ne mu se potrebni na windowsot..
Od tie pocessi vekje mozhesh da iskluchish nekoj koj mislish deka ne ti e potreben, a dodeka za ostanatite iskluchuvaj samo nekoi za koi si siguren deka mozhesh kako na primer gorenavedeniot "Background Intelligent Transfer".
Inaku postoi i druga opcija za servisite, odnosno "services.msc".
Se ukluchuva na isti nachin kako i "msconfig"
start--->run--> pishuvash "services.msc".
Tami kje ti bidat izlozheni SITE processi koi shto gi ima kompjuterot, bezrazlika dali se aktivni ili stopirani.
Razlikata e toa shto, preku msconfig, mozhesh da gi iskluchesh proceesite da ne se startuvaat so krevanje na windowsot, a preku services.msc mozhesh celosno da gi iskorenish.. Se razbira ne e preporachlivo da gi chepkash lichno dokolku neznaesh koj shto process e, i za shto sluzhi.

Znachi nakratko na prashanjeto, i jas mislam deka NE e preporachlivo da se iskluchat site processi.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
mozes da gi isklucis site
toa se aplikacii koi s vklucuvaat so pc to
kako winamp msn skype aim yahoo i red drugi raboti

mozes samo da gi ostais onie koi gi odma uklucuvas
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
mozes da gi isklucis site
toa se aplikacii koi s vklucuvaat so pc to
kako winamp msn skype aim yahoo i red drugi raboti

mozes samo da gi ostais onie koi gi odma uklucuvas

@MetalGear
Ne zboruvame za STARTUP vo msconfig, tuku za SERVICES vo msconfig.
Kraj kraeva i vo STARTUP tabot ne e preporachlivo da se iskluchuva se, zatoa shto i tamu ima nekoi raboti koi shto mu se potrebni na windowsot. (ex.NvCpl.dll).
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
947
969
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Добро бе човече ти читаш ли што пишуваш!"Дај поштеди не од читање на безвезе сра*а од пред 20 години, мислам не ставај позадина PaliZZ.
Ти да не пишуваш од минатото па ти звучат работиве ОК, зошто не се god damn OK.
PEACE to the Broken crew
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Добро бе човече ти читаш ли што пишуваш!"Дај поштеди не од читање на безвезе сра*а од пред 20 години, мислам не ставај позадина PaliZZ.
Ти да не пишуваш од минатото па ти звучат работиве ОК, зошто не се god damn OK.
PEACE to the Broken crew

Na kogo se odnesuva postov?
Btw. vozdrzhi se od vakvi komentari.
Za kogo i da se odnesuva ne ti e postov na mesto.
Objasni malce povekje ako sakash da dokazhesh neshto..
Sepak ne te razbrav bash najdobro..
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
947
969
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Постот се однесуваше @fiascooo
Работите што ги пиша се од пред 20 ГОДИНИ ееееј кога графичките биле со 2 МБ меморија.
Сега имаме со 1 ГБ ддр3, а он вика не ставајте позадини. И збори нешто за 16 битни драјвери.
16 битни ееееееј.
Не треба ја да се воздржувам од "вакви" постови него тој треба да се воздржи од споделување на секави Сра*а со нас.

PEACE to the Broken crew
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
947
969
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
A site imaat so 2 MB graficka
Denes pod 128 VRAM retko koj ima
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.174
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно