1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Некои нејасности со функции.

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од dimitars, 25 Јуни 2009.

 1. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  Ако може некој да ми објасни што претставува болдираното во следниов пример преземен од learncpp.com
  Код:
  // Employee publicly inherits from Person
  class Employee: public Person
  {
  public:
  std::string m_strEmployerName;
  double m_dHourlySalary;
  long m_lEmployeeID;
  Employee(std::string strEmployerName, double dHourlySalary, long lEmployeeID)
  [B]: m_strEmployerName(strEmployerName), m_dHourlySalary(dHourlySalary),
  m_lEmployeeID(lEmployeeID)[/B]
  {
  }
  double GetHourlySalary() { return m_dHourlySalary; }
  void PrintNameAndSalary()
  {
  std::cout << m_strName << ": " << m_dHourlySalary << std::endl;
  }
  };
   
 2. Haralampie

  Haralampie
  Intern

  74
  3
  2 Јануари 2009
  Boldiranoto vrsi inicijalizacija na member varijablite. Pr. strEmployerName go prosleduvas kako parametar na konstruktorot na m_strEmployerName.
   
 3. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  А зошто е тоа така направено а не со обично доделување параметар во функцијата x = y? Дали се добива на перформанси или?
   
 4. Haralampie

  Haralampie
  Intern

  74
  3
  2 Јануари 2009
  Dodeluvanje (operator=) ne e isto so konstruiranje objekt. Pred da pravis bilo sto so objektot, toj mora da bide konstruiran, sto znaci povikuvanje na konstruktorot na baznata klasa (dokolku takva postoi), povikuvanje na konstruktorite na member objektite i _na kraj_ povikuvanje na konstruktorot na samata klasa. Nacinot na koj se prosleduvaat parametri do konstruktorite na baznata klasa i member objektite vo C++ e so pomos na "initializer list" (ona boldiranoto :) ). Dali se dobiva na performansi zavisi od objektite koi se sodrzat vo klasata. Da receme deka imas objekt koj e "skap" za konstruiranje. Pr. treba da se alocira memorija, a za toa e potrebno pr. 100ms (sto vo real-time sistemi e cela vecnost), ili e potreben pristap do datoteki. Ako ne gi prosledis parametrite preku initializer listata, ke se povika default konstruktorot za toj member objekt. Ako sega izvrsis dodeluvanje na toj objekt, verojatno povtorno ja plakjas taa "cena" za alociranje/pristap do datoteka. (velam verojatno bidejki funkcijata operator= e nezavisna od konstruktorot). No problemot ne e samo vo performansite. Ako member objektot nema default konstruktor, kodot voopsto nema da se kompajlira se' dodeka ne gi prosledis soodvetnite parametri preku initializer listata. Vakviot nacin na inicijalizacija na objektite e dobra praksa, iako sintaksata e shashava. :D
   
 5. aleksandar juve

  aleksandar juve
  Intern

  62
  0
  5 Јануари 2009
  точно да и ова е еден од начините не иницијализација на параметрите на членовите во некоја класа.но секако не е единствениот нацин и немора на ваков начин.би можеле да ги иницијализираме објектите со директно доделување во конструкторот.секако ако е цхар променлива би требало да употребиме strcpy за да доделиме,но во овој слуцај имаме стринг и тоа не е неопходно.може со едноставно доделување
   
 6. Haralampie

  Haralampie
  Intern

  74
  3
  2 Јануари 2009
  Koga ke pocne da se izvrsuva konstruktorot, site member objekti se vekje inicijalizirani.
  Da, ke go postignes istiot efekt, no dodeluvanje != inicijalizacija. Eve primer:
  Код:
  struct BezDefault
  {
  	int m_Val;
  
  	BezDefault (int i) : m_Val (i) {}
  
  	BezDefault& operator= (int i)
  	{
  		m_Val = i;
  		return *this;
  	}
  };
  
  struct Klasa
  {
  	BezDefault m_BezDefault;
  };
  
  int main()
  {
  	Klasa klasa;
  	return 0;
  }
  Ova nema da se kompajlira bidejki Klasa treba da prati int parametar do konstruktorot na BezDefault. BezDefault go overload-uva operator=, sto znaci deka izrazot m_BezDefault = 5 e validen. Na kolku nacini moze da se inicijalizira BezDefault objektot?
   
 7. Haralampie

  Haralampie
  Intern

  74
  3
  2 Јануари 2009
  Eve poednostaven primer. :) Na kolku nacini moze da se inicijalizira m_Val referencata?
  Код:
  struct Klasa
  {
  	int& m_Val;
  
  	Klasa (int& i)
  	{
  		
  	}
  };
  
  int main()
  {
  	int i = 5;
  	Klasa k (i);
  	return 0;
  }
   
 8. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Твојот пример сигурно не ја иницијализира ;-) Од надвор на ниеден.
   
 9. Haralampie

  Haralampie
  Intern

  74
  3
  2 Јануари 2009
  Da, za prethodniot primer rekov deka nema da se kompajlira. Istoto vazi i tuka. Idejata mi bese da im ostavam prostor za eksperimentiranje. :)
   
 10. Garfield

  Garfield
  Intern

  277
  5
  9 Декември 2007
  Има разлика во иницијализација(initialization) и доделување(assignment)

  Код:
  class Test_I
  {
  public:
    Test_I(int n) : i(n) {}  //initialization
  private:
    int i;
  }
  
  class Test_A
  {
    Test_A(int n)
    {
      i = n;  //assignment
    }
  private:
    int i; 
  }
  
  //ili po prost primer
  
  int n;
  n = 3;  //assignment
  
  int n = 3;  //initialization
  
  
  За во класите по стандард е препорачано иницијализација, а исто така и во другите случаи подобро е иницијализација. Подобро е затоа што се подобруваат перформансите (помалку инструкции), и по сигурно бидеќи променливата секогаш ќе ни има проверена вредност. Во пракса тоа е вака:

  Инивијализација: Кога ја дефинираме променливата n веднаш се резервира меморија и во неа се сместува 3.

  Доделување: Кога ја дефинираме променливата n, прво се резервира меморија, и променливата постои со некоја Random вредност(тоа што имало случајно во резервираната меморија) па пота се сместува во неја 3.
   
Слични теми
 1. AMD_fan
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  2,360
 2. goodboy
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,620
 3. goodboy
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  3,342
 4. Xenor
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,357
 5. &YL
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,104
Вчитување...

Сподели

Вчитување...