• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

nejke avtomatski da mi se konektira kablovski net!!!!

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
znaci vcera rabotev vo ubuntuto i se si bese ok....pa pocnav od verzija 7 da go upgrate-uvam na 8.04...se si zavrsi kako sto treba...go restartirav PC-to i pak si se konektirase avtomatski netot...deneska pak ulucuvam ubuntu i da otvoram mozilla gledam nejke da otvori google..

znaci probuvav vo network menagerot gore vo sistem tray-ot da podesuvam manuelno...najprvo cudno mi padna imav lock na mrezata pa odam unlock pisuvam paswordot(mislam deka prethodno ne mi bese zakluceno-mozebi sum cepnal nesto) pa probuvav na wired network najprvo podesiv avtomatski nejkese da se konektira posle toa podesiv u properties IP,subnet mask itn...povtorno nejkese

pri gasenje mi javuva neso bus driver deka ne e neso ok....ne bi trebalo toa de ima veze?

ajde pomos!!!!!!!!!!!
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Reinstaliraj driver za mreznata karticka(mozda da e toa ne sum siguren zatoa sto ne sum rabotel na Ubuntu).:chudenje:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Abe ako nemas driver onda nemozes ni internet da pustis(znam od iskustvo veruvaj mi).inace driverite ke gi najdes u CD-to sto doaga so maticnata ploca.Posle neznam da ti objasnam na ubuntu sorry.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Нема драјвери за инсталација БРЕ! Убунтуто за многу мрежни сам си има интегрирано драјвери ..

mac-ufs, пиши ifconfig -a во терминал ти реков. И пробај да пингаш некоја ип или пак google.com

ping 67.43.231.123

ping google.com

и види дали ќе ти врате нешто или дали некоја грешка ќе ти врате па пастирај што си направил
 

Kedafi

Intern
3 мај 2007
18
1
Нема драјвери за инсталација БРЕ! Убунтуто за многу мрежни сам си има интегрирано драјвери ..

Драјверите каи сите дистрибуции се генерички и ако системот не ја препознава мрежната само треба да се вчитаат модулите од кернелот и ако е потребно да се компајлираат.

Што се однесува до твојот проблем пробај со командата 'sudo dhcdbd ethX" а X ти е бројката на твојата мрежна картичка. Најголеми се шансите да биде 0 ако ти е вклучено преку ethernet или 1 ако го користиш модемот преку usb освен ако немаш повеќе мрежни приклучоци и слично. Ако и така несака пастирај 'ifconfig' овде. Можно е и DNS серверите да си ги сјебал така да пробај да пингаш како што рече Aleks. Вклучувај повеќе детали во извештајот, неможе никои од тоа што го имаш кажано да го свати проблемот, можеме сите само да погодуваме. Со среќа.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
epa

ne mozam bas da go pastiram toa so mi go pokazuva koga ke pisam ifconfig -a zatoa sto na linuks neam net pa sejfuvam u txt i sve se izmestue na win xp...u sekoj slucaj koga ke go pinguvam google mi vika ping: unknown host google.com ...sto mu e neam pojma ... probav i vaka vidi na slikava...ne se validni adresive :D...nestiv i dns i sve i domain...i pak nejke
 

Атачменти

 • network.jpg
  network.jpg
  66,5 KB · Прегледи: 15
 • properties.jpg
  properties.jpg
  84,5 KB · Прегледи: 12

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Втората слика неможе да е точна ... 11.11.11.11 .. не е валидна локална ИП адреса ..

ПС: отвори го со wordpad во windows и се ќе се среди ... Па пастирај тука
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
eve brat

Втората слика неможе да е точна ... 11.11.11.11 .. не е валидна локална ИП адреса ..

ПС: отвори го со wordpad во windows и се ќе се среди ... Па пастирај тука

koga ke pisam ifconfig -a mi go prikazuva slednoto:

eth12 Link encap:Ethernet HWaddr 00:00:6c:20:d5:17
inet6 addr: fe80::200:6cff:fe20:d517/64 Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:3513 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:93 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:212510 (207.5 KB) TX bytes:9373 (9.1 KB)
Interrupt:252 Base address:0x2000

eth12:avahi Link encap:Ethernet HWaddr 00:00:6c:20:d5:17
inet addr:169.254.5.0 Bcast:169.254.255.255 Mask:255.255.0.0
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
Interrupt:252 Base address:0x2000

lo Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
RX packets:1804 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:1804 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:91212 (89.0 KB) TX bytes:91212 (89.0 KB)

koga ke pinguvam u slucajov google vika:

ping: unknown host google.com
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Значи линуксот пробува да најде ИП преку DHCP но не успева, и затоа сам си доделува 169.254.x.x - Local Link IP која се доделува во случај да нема одговор од DHCP сервер.

Може ли да ми ги пастираш информациите од Network Properties на windows, таму каде што пишува за ИП, Gateway сите тие информации и мислам дека ќе го средеме
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.150
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно