• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Негативно искуство со Zemi.mk

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.090
686
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Поготоо Тикет не дај боже да отвориш одговараат да ама ко да разговара некоја тетка од Шалтер во Општина...
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.497
5.226
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Поготоо Тикет не дај боже да отвориш одговараат да ама ко да разговара некоја тетка од Шалтер во Општина...
А да објаснеше малце по опширно за да знаеме зошто zemi.mk е тиња?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.090
686
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
пошто и велам дека не ми функционира да покренам бекап ме уверуваат дека е во ред... Пробав и мозила исто срање... ќе треба сега да се ебавам со FTP (ако уопште работи и тоа) или евентулано Плагини
Мислењето е автоматски споено:

да не зборам башка дека одговор им е принтскрин кој не знаат да го прикачат ко што треба
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.816
30.674
kalco.ru
Осим што им е сиромав со опции контролкиот панел, техничка поддршка одлична, uptime одличен, услужливи 10/10
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.090
686
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Се извинувам (ама не длабоко)... пошто не работл само блок од сервисите баш тој што ми требало, друого работело
(а и секогаш имам чуство дека само јас се извинувам кога малку згрешам додека сите останати премолчуваат и воопшто не го користат тој збор)
Нејсе ќе се снајдам и не дека годинава мината сум имал проблеми со Земи.мк ,
ама секако можат да ја подобрат комуникацијата зошто таа е првична импресија....
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.273
8.851
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.003
4.849
И сега темава со насловов потребно е да стои или не?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.090
686
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Може да се преименува слободно "zemi.mk имаат потреба од позаинтересирана комуникација"

Sent using Tapatalk
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1.026
634
И јас имам негативно мислење, конкретно за МК домените. 80% од обидите за регистрација/обнова на .mk домени беше неуспешна.
 

pavlestyle

Gaining Experience
9 април 2016
89
83
Немојте да се излажете да земете каква било услуга од Zemi.mk, може имаат активен Support 24/7, али како што кажа погоре @Глупав , враќаат сосема општо, тотално непрофесионално и со никаков прецизен одговор за тоа што прашуваш, и згора на се најчесто обвинуваат дека било грешка на корисниците и дека не било нешто добро направено а знам случаеви каде што корисниците не чепкаат ништо Cpannel, Хостинг и слично не знаат да ракуваат а имаат купено од Zemi.mk и како тоа они самите нешто зезнале е многу интересно xD

И цените не се воопшто ниски како што кажуваат во споредба со други македонски препродавачи на домаини и хостинзи можеби се пониски, но ако се земе предвид за надворешен хостинг со никакви ограничувања за дупло поевтино и да земеш на период од 2, 3 или повеќе години се дупло поевтини и подобри 10 пати.

Мојата чудесна земја.
 
11 декември 2012
1
0
Штом доменот им беше 2(два) месеци во заштитен период што да очекуваш повеќе, а не па податоци да ти заштитат или да побараш друго нешто за што појма немаат!
 

dojcin2

Intern
13 април 2010
30
21
јас имам многу интересно искуство со нив.

како нивен корисник, домени кои ги пребарував преку нивниот портал со цел да ги купам, на крај беа купени од нивна страна. 4 од 4, скрос случајно.
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.640
187
Последниот корисник збори за премиум домените на Видекс кои беа ослободени во мај и ги чекаа голем број на луѓе за да ги регистрираат, меѓу кои и ние. Најголем дел беа регистрирани уште во 1 по полноќ, кога и беа ослободени. Тој чекал утредента, попладне.

Се работи за домени како kupi.mk, bitola.mk, doktor.mk, rentacar.mk и други десетици такви општи, премиум домени.

Конкретно овие домени ги чекавме со години и не само 4, туку тоа утро регистриравме 20-30 од тие домени, кои своевремено беа објавени и овде Products – Premium .MK Domains од каде ни е и листата, не од тоа што корисникот пребарувал. Му го објаснивме и нему тоа, но, залудно. Нема ни грам вистина во неговото овинување.

Она дека доменот ни бил во (прв) заштитен период и врската со тоа и заштита на лични податоци не би ја коментирал, исто како и воведниот пост. Се надевам сега на тикетите ти враќаат млади девојки :D jk

За еден сум делумногу запознаен бидејќи има пишувано и на други места и ми е жал што си имал негативно искуство. Се надевам, каде и да си мигрирал си многу позадоволен од услугите и ти посакувам успех.

Поздрав.
 
Последна промена:

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.708
4.349
Каков лешинарски квази бизнис, катастрофа.

Место да се седне и да се работи се иде на уцена, ама убаво упакована.

Ако некој има заштитено трговска марка (на пр. wurth) на суд ќе го јаде тој што го закупил со цел да му го шитне на wurth, истото веќе се има десено во МК, мислам за гугл беше.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.026
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Така ќе му дојде, и за овие важи иди у три лепе.... Јас никогаш не би прифатил ваков вид на уцена, ако неможам на правен начин да се заштитам од аспект на заштита на трговски марки, едноствно би регитрирал друг домеј.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.701
3.526
На едно место се прави скалпинг со графички и друг хардвер години уназад, на друго место се прави скалпинг (што и да значи овој ново измислен збор) со 250К$ собрани пари за продукт кој ќе спамира на Редит, на трето место Амазон направи трилиони на грбот на работници кои работат за минималец, итн. Јас не би се правел многу паметен на темава со моралност, оти сите се широк газ за заработка на еден или друг начин и никој не му прднува два пати за тоа.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.994
6.094
Скопје
www.facebook.com
Така ќе му дојде, и за овие важи иди у три лепе.... Јас никогаш не би прифатил ваков вид на уцена, ако неможам на правен начин да се заштитам од аспект на заштита на трговски марки, едноствно би регитрирал друг домеј.
Сакам да ти укажам на овоа дека скалпингот е насекаде околу нас :
1.стовариштата за градежен материјал ја креваат цената на материјалот по цена која што нив му одговара.
2.Супер маркетите исто така со плус 5-10 денари трговска маржа на вложени 20 денари на продукт.
3. Инвеститорите на згради скалпирааат исто така за нивни вложени 1милион сакаат да заработат 1.2 милиона.
Тоа е тој ланец на заработки. Не е само во графичките. Туку и низ самиот нет со домејниве, сајтовиве.
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
701
1.104
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Сакам да ти укажам на овоа дека скалпингот е насекаде околу нас :
1.стовариштата за градежен материјал ја креваат цената на материјалот по цена која што нив му одговара.
2.Супер маркетите исто така со плус 5-10 денари трговска маржа на вложени 20 денари на продукт.
3. Инвеститорите на згради скалпирааат исто така за нивни вложени 1милион сакаат да заработат 1.2 милиона.
Тоа е тој ланец на заработки. Не е само во графичките. Туку и низ самиот нет со домејниве, сајтовиве.
Малку мешаш препродавање со скалпинг.
Да набавиш графички со цел да препродаваш за профит е ок. Да ги набавиш СИТЕ графички од сите места, и да ги продаваш по напумпани цени зошто никаде нема да се купи е скалпинг.
 

coNNectMKD

On your way to fame
13 март 2017
838
917
Skopje
А демек на запад го нема ова со домениве, нашиве го измислиле.

Ова е цел бизнис, се купуваат вакви имиња и се продаваат за повисоки цени. И мислам дека е нормално. На некој му текнало интересно име, гледа дека е слободно и го купува - Го препродава за поголема сума.

Проверете колку кошта burger.org
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.026
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Сакам да ти укажам на овоа дека скалпингот е насекаде околу нас :
1.стовариштата за градежен материјал ја креваат цената на материјалот по цена која што нив му одговара.
2.Супер маркетите исто така со плус 5-10 денари трговска маржа на вложени 20 денари на продукт.
3. Инвеститорите на згради скалпирааат исто така за нивни вложени 1милион сакаат да заработат 1.2 милиона.
Тоа е тој ланец на заработки. Не е само во графичките. Туку и низ самиот нет со домејниве, сајтовиве.
Пак не се разбираме, поистоверуваш трговски маржи, кои се составен дел од секое деловно работење во пазарна економија со свено, намерно и манипулативно зголемување а во некој случаи и креирање на вештачка побарувачка, со цел оставрување на екстра профит на грбот на неповолна ситуација на купувачите (да неречам на маката на луѓето доколку се работи за храна и лекови).
Во зависност од тоа дали и во кој степен е повреден општествениот интерес ова се санкционира од затвор (во војна), преку парични казни до морална осуда (криза со графички).
Во случајов со графичката криза, и слични first world скалпирања, има само морална осуда, а лекот е само да не се финансираат скалперите, т.е. едноставно да не се купува по скалперски цени.
 

Rufflesaurus

Gaining Experience
16 јуни 2018
165
334
Скопје
davorminchorov.com
Функционира уште zemi.mk или паднат е?

Се обидов да купам домен но за жал ме вртеше во кругови и никако да стигнам да внесам картица за плаќање.

Откако не успеав после неколку обиди, тргнав накај мкхост ама и тие нешто не функционираат, фрла timeout па ни таму не можам да платам.

Не знам дали е до мене или не се тестираат апликацииве како што треба.

Имате некоја препорака за други места од каде да купам мк домен?
 

dojcin2

Intern
13 април 2010
30
21
Функционира уште zemi.mk или паднат е?

Се обидов да купам домен но за жал ме вртеше во кругови и никако да стигнам да внесам картица за плаќање.

Откако не успеав после неколку обиди, тргнав накај мкхост ама и тие нешто не функционираат, фрла timeout па ни таму не можам да платам.

Не знам дали е до мене или не се тестираат апликацииве како што треба.

Имате некоја препорака за други места од каде да купам мк домен?
не ти препорачувам zemi.mk

со mkhost имам супер искуство.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.934
Членови
32.554
Огласи
790
Најнов член
prvache
На врв Дно