• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Негативни страни на крипто валутите

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.828
11.312
Скопје
Никој не ми велел од дома да не играм, сам си го купив компјутерот колку сакам можам да играм, само размислив дека ако одам 8 сати на работа, си дојдам дома и играм 3-5 сати на компјутер дека цел живот ке ми помини без да сетам, така да одлуката беше лична. Секој си има право на свое мислење и да одлучи дали е за него или не ама јас мислам редно беше да се прекини, сепак ке седи тука нигде не оди компјутеро така да ако ми текни после 20 години и јас на 40 ке поиграм тро Witcher 9.

Што да ти објаснувам како идат работите кога си дупло помлад. Ај ќе се читаме и за 20 години, никад незнаеш како ќе испадне животот.

Да сум рендирал. Што да рендам кога врска нема мојата работа со рендеринг.

А имам и xbox и гејминг ПЦ, PS5 e на пат, нова конфигурација во септември - за инат на душманите.
 

gloria borger

Баниран/a
10 мај 2018
262
510
A53 > A52s
Те тролаат гледаш - уживај - што се мачиш да им објаснуваш :LOL:
БН, не тролав овој пат :). Го почитувам неговото мислење ама затоа и он треба да ги почитува другите, не може да вика ако играте игри и сте 20+ сте ретардирани.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
672
464
На гробишта
БН, не тролав овој пат :). Го почитувам неговото мислење ама затоа и он треба да ги почитува другите, не може да вика ако играте игри и сте 20+ сте ретардирани.
Не реков дека е ретардиран, сам се нарече.
Јас реков дека не е многу паметно некој да троши поќе од 3 сати дено на играње игри нема врска колку и да имаш години. Има многу луѓе шо играт професионални, дали се тие ретардирани?
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
468
810
Мрзен Ораовец
БН, не тролав овој пат :). Го поштувам неговото мислење ама затоа и он треба да ги поштува другите, не може да вика ако играте игри и сте 20+ сте ретардирани.
Валиден аргумент е до некаде ако гледаш од негова перспектива.
Ако тргнал да работи 8+ саати на 20 години значи не се запишал на факс, јас да сум во таква позиција исто би "хаслал" поише и гејмингот би ми бил тешка дистракција и неподнослив извор за existential dread.
За мене лично не е губење време се додека ти е испланирано и сите останати обврски ти се исполнети.
Некој луѓе пијат, некој спортуваат, некој гејмаат, некој сите три... али на сите ни треба некаков вид на escapism за да си го задржеме менталното здравје, се додека е во контрола и животот ти е во нагорен тренд нема причина зошто да се укинува.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
672
464
На гробишта
Валиден аргумент е до некаде ако гледаш од негова перспектива.
Ако тргнал да работи 8+ саати на 20 години значи не се запишал на факс, јас да сум во таква позиција исто би "хаслал" поише и гејмингот би ми бил тешка дистракција и неподнослив извор за existential dread.
За мене лично не е губење време се додека ти е испланирано и сите останати обврски ти се исполнети.
Некој луѓе пијат, некој спортуваат, некој гејмаат, некој сите три... али на сите ни треба некаков вид на escapism за да си го задржеме менталното здравје, се додека е во контрола и животот ти е во нагорен тренд нема причина зошто да се укинува.
Не дека на некој му е гајле ама одам и на факс и работам, гејмингот си го гледав како "ке играм оти нема друго шо да прам", ако некој друг го гледа така тогаш да ретардиран си ама ако вистина седнуваш и велиш сега ми е приоритет да играм и вистина сум инвестиран во ова тогаш вреди да се игра, а не да речиш играм оти немам друга работа.
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
468
810
Мрзен Ораовец
Не дека на некој му е гајле ама одам и на факс и работам, гејмингот си го гледав како "ке играм оти нема друго шо да прам", ако некој друг го гледа така тогаш да ретардиран си ама ако вистина седнуваш и велиш сега ми е приоритет да играм и вистина сум инвестиран во ова тогаш вреди да се игра, а не да речиш играм оти немам друга работа.
Гејмингот е проблематичен ако ти служи како алатка за прокрастинација, ако станиш зависник/се опседниш или ако животот ти е толку лишан од амбиција и значење што цело постоење го посветиш на гејминг културата.
Ако го третираш како хоби и ти приложува среќа и задоволство, грев би било да прекиниш.. особено ако го замениш со нешто исто толку непродуктивно.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.892
7.023
Мелмак
Истиот акаунт шо предупреди дека Целзиус ќе снема пари месец дена пред да блокираат повлекувања сега предупредува за Коинбејс. Му го избришаа постот но еве скриншот. Коментарите може да ги читате на линкот.

https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/comments/voldq3 View: https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/comments/voldq3/coinbase_is_insolvent_please_get_your_funds_out/?utm_source=share&utm_medium=ios_app&utm_name=iossmf


E7D2C1A3-8382-494D-9F10-0AD13ED08585.jpeg
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.739
30.299
kalco.ru
@CykaBlyat те молам постовите нека ти бидат на македонски јазик, тешко е за читање на дијалекти. Замисли што ќе се деси ако сите си пишуваат на својот дијалект.
Благодарам.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.815
1.157
Истиот акаунт шо предупреди дека Целзиус ќе снема пари месец дена пред да блокираат повлекувања сега предупредува за Коинбејс. Му го избришаа постот но еве скриншот. Коментарите може да ги читате на линкот.

https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/comments/voldq3 View: https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/comments/voldq3/coinbase_is_insolvent_please_get_your_funds_out/?utm_source=share&utm_medium=ios_app&utm_name=iossmf


Погледнете го атачментот 114598
Не дека е нешто ново, од коа избркаа 1100 вработени преку емаил имам сомнежи за CB. Not your keys not your crypto, чувајте си ги во свои wallets.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.892
7.023
Мелмак
Проблемот со свој волет е шо да не беа сите овие ексчејнџови со своите пампови и реклами и хајп и инфлуенсери и НФТ - вредноста на биткоин ќе си седеше на нула. Они ја популаризираа шемата. Погоди кога ќе пукнат на каде ќе иде вредноста.

In other news:
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
103
110
/root
Проблемот со свој волет е шо да не беа сите овие ексчејнџови со своите пампови и реклами и хајп и инфлуенсери и НФТ - вредноста на биткоин ќе си седеше на нула. Они ја популаризираа шемата. Погоди кога ќе пукнат на каде ќе иде вредноста.

In other news:

Тоше абе се што најде испука :D

CB не работат на принцип со дефи и лендинг и не прави repurpose на средставата па да пропаднат така лесно. Може да нема обем на работа и да не прават профит од феес, па да кратат вработени - ептен во налош случај да немаат доволно профит за работа и одржување на канцеларии и работници - па да речат затвораме и сите да си ги извадат средствата и тоа е тоа..

Си има withdrawals на CB само што си бараат KYC за повелкување - повеќе е само фама, кој несака нека си вади и стави на Ledger како што кажа Futurelakimens.


Иначе да се надоврзам на муабетот твој да не речиш само го бранам кирптово :


FTX се повелкува од Celsius, така да им остана уште Nexio, ако не прогласија bankruptcy тоа е.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.892
7.023
Мелмак
Домино ефект:

1656710678824.png

Тоше абе се што најде испука :D

CB не работат на принцип со дефи и лендинг и не прави repurpose на средставата па да пропаднат така лесно. Може да нема обем на работа и да не прават профит од феес, па да кратат вработени - ептен во налош случај да немаат доволно профит за работа и одржување на канцеларии и работници - па да речат затвораме и сите да си ги извадат средствата и тоа е тоа..

Си има withdrawals на CB само што си бараат KYC за повелкување - повеќе е само фама, кој несака нека си вади и стави на Ledger како што кажа Futurelakimens.


Иначе да се надоврзам на муабетот твој да не речиш само го бранам кирптово :


FTX се повелкува од Celsius, така да им остана уште Nexio, ако не прогласија bankruptcy тоа е.

Мене ми е смешно како сеа наеднаш е „нормално“ да се бараат потврди за идентитет и не знам шо во системи чив најголем appeal беше дека е децентрализирано и анонимно и све тоа. А сеа ти треба потврда од централен авторитет (држава) дека си жител и дека постоиш, лична карта и други документи итн.

Значи сите аргументи и основи на системиве еден по еден се рушат, ама некако тоа цело време е аргумент дека е „нормално“ и „добро“.

И пак не се фокусираше на тоа шо го кажав прво.

Кој „несака“ (не сака) нека си стави на леџер - тоа не е аргумент кој оди во прилог. Кога ќе ги извадат сите од хот волет на колд волет ќе биде толку покомплицирано трејдањето шо пак ќе кажам со самиот тој потег се губи доверба, се губи обрт, се губи вредност - и цела таа напумпана вредност заради трансакции на овие ексчејнџови ќе се изгуби.

А да не постоеја воопшто и се да се одвиваше преку лично договорени трансфери немаше никогаш толку брзо да се напумпа вредноста. Без ОпенСеа (кој ете исто пропаѓа и е до гуша во мучки) немаше да има НФТ крејз а без тој НФТ крејз немаше да го има претходниот peak. И најлошо од се е шо не гледате колку е све тоа однапред организирано пошо му одговара некому.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.186
2.180
Скопје
Тоше абе се што најде испука :D

CB не работат на принцип со дефи и лендинг и не прави repurpose на средставата па да пропаднат така лесно. Може да нема обем на работа и да не прават профит од феес, па да кратат вработени - ептен во налош случај да немаат доволно профит за работа и одржување на канцеларии и работници - па да речат затвораме и сите да си ги извадат средствата и тоа е тоа..

Си има withdrawals на CB само што си бараат KYC за повелкување - повеќе е само фама, кој несака нека си вади и стави на Ledger како што кажа Futurelakimens.


Иначе да се надоврзам на муабетот твој да не речиш само го бранам кирптово :


FTX се повелкува од Celsius, така да им остана уште Nexio, ако не прогласија bankruptcy тоа е.
Ако ако.. Тој аргументирано секогаш настапува а наидува на коментари од типот „Е да бе. Кога сакаш ќе смениш крипто„. - „Иди прочитај нешто слушаш само хејтери „ :ROFLMAO:
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
103
110
/root
Домино ефект:

Погледнете го атачментот 114619Мене ми е смешно како сеа наеднаш е „нормално“ да се бараат потврди за идентитет и не знам шо во системи чив најголем appeal беше дека е децентрализирано и анонимно и све тоа. А сеа ти треба потврда од централен авторитет (држава) дека си жител и дека постоиш, лична карта и други документи итн.

Значи сите аргументи и основи на системиве еден по еден се рушат, ама некако тоа цело време е аргумент дека е „нормално“ и „добро“.

И пак не се фокусираше на тоа шо го кажав прво.

Кој „несака“ (не сака) нека си стави на леџер - тоа не е аргумент кој оди во прилог. Кога ќе ги извадат сите од хот волет на колд волет ќе биде толку покомплицирано трејдањето шо пак ќе кажам со самиот тој потег се губи доверба, се губи обрт, се губи вредност - и цела таа напумпана вредност заради трансакции на овие ексчејнџови ќе се изгуби.

А да не постоеја воопшто и се да се одвиваше преку лично договорени трансфери немаше никогаш толку брзо да се напумпа вредноста. Без ОпенСеа (кој ете исто пропаѓа и е до гуша во мучки) немаше да има НФТ крејз а без тој НФТ крејз немаше да го има претходниот peak. И најлошо од се е шо не гледате колку е све тоа однапред организирано пошо му одговара некому.

Одсекогаш имало KYC бе Тоше не е тоа "наеднаш" ехее, само сега за некои ( не за сите ) направија морално да е KYC за withdrawal и скоро на секој ексчејнџ - платформа ти бара KYC за вадење пари / тргување, не е нешто ново тоа - и тоа нема врска со централизираноста или децентрализираноста туку си е индивидуална одлука а некогаш и законска моралност на секој ексчејнџ доколку сака да работи :)

Кој „несака“ (не сака) нека си стави на леџер - тоа не е аргумент кој оди во прилог. Кога ќе ги извадат сите од хот волет на колд волет ќе биде толку покомплицирано трејдањето шо пак ќе кажам со самиот тој потег се губи доверба, се губи обрт, се губи вредност - и цела таа напумпана вредност заради трансакции на овие ексчејнџови ќе се изгуби.

Зошто да не е аргумент ? Што ако ги извадат сите од CB на приватен валет ? Мислам дека не разбираш како работи CB , таму идат луѓе да си купат крипто за одреден фее a нивно е дали ги чуват на CB или па ќе си ги извадат на свој валет..
Тоа нема никаква врска со обрт или со вредноста.. а тоа со ликвидноста дека немале се чисти глупости пошто CB не е ДЕФИ или Лендинг платформа, и не ги ни инвестира средствата од клинетите освен ако не им речеш директно..

А кои системи се рушат еден по еден ? Освен Луна/УСТ , Целсиус, ТАЦ, Војагер и BlokFi ? :LOL: А за НФТ остај поарно ич да не прајме муабет :)
Сеа реално и во дот ком бабулот 80% од фирмите пропаднаја коа крашна истото ќе се случи и овдека, ќе останат само надобрите и најсилните проекти.

Иначе на топиков добра вест, FTX ќе го купат BlockFi за 250 мил :)


Ако ако.. Тој аргументирано секогаш настапува а наидува на коментари од типот „Е да бе. Кога сакаш ќе смениш крипто„. - „Иди прочитај нешто слушаш само хејтери „ :ROFLMAO:

Како што гледам тоа е принцип на целиов форум за муабет, "јас го вадам - он ми вади поголем и ми ги зема парите" или да се навреди или потцени некој или незнам што, дискусија а и ретко да постои, единствено вака со Тоше шо можиш муабет да си напрајш, и тој на моменти ми се тригира али оправдано е после толку време поминато на форумов :D
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.815
1.157
Мене ми е смешно како сеа наеднаш е „нормално“ да се бараат потврди за идентитет

беше дека е децентрализирано и анонимно и све тоа
COINBASE не е децентрализирано, затоа NOT YOUR KEYS NOT YOUR COINS. Не џабе е тоа кажано. Самата блокчеин технологија е децентрализирана, ама коа ги праќаш во фирма шо подлежи под закони на било која држава и шо има своја централизирана платформа, нормално дека може шо сакаат да прават со твоите пари.

Секако во tos им пишува дека твоите пари не се уствари твои :D

И абсолутно не ми е жал за ваквите како Војаџер шо лендаад неодговорно како пред кризата во 2008.

Колку пати треба да се повтори ова? Менувачниците како coinbase не се децентрализирани. Си мислиш којзнае каков аргумент даваш а ние уставри се согласуваме со тебе, и сигурен сум дека е кажано ова веќе неколку пати.

Исто е и за Voyager, не ни знаев дека постојат до пред некој ден. Неможеш да и веруваш на банка да дава кредитира одговорно, и тоа се случи со Војаџер. Има дале пари на 3АЦ и сега не се ликвидни веке пошо овие не им враќаат.

Децентрализирано = pancake swap, па после во USDT и му ги продаваш на некој човек лице во лице или крипто трезор / коинпрајм (праќање директ од wallet). Тука никој неможе да те спречи, мада сигурно ќе дојде ден ќе ги регулираат ваквите како крипто трезор.

EDIT: Иначе на истиот линк шо беше погоре објавен дека на 1 му барале KYC, имаше 50 шо кажаа дека без проблем повелекле пари
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5.892
7.023
Мелмак
По кој знае кој пат: без тие ексчејнџови и нивните wash трејдања, реклами, инфлуенсери, нфт проекти, и ликовите во позадина кои се тесно поврзани со креирањето на коините немаше да има ни 2% од вредноста или да се изразам поточно perceived вредноста крипто пазарот.

Се е еден врзан круг. Паѓа едното паѓа и другото. Пошо се делите меѓу себе веќе као сеа наеднаш ексчејнџовите се уствари лоши и дел од вас секад го знаеле тоа, а у пракса 90% од луѓето во сферава се на некој ексчејнџ или хот волет. Значи да не биле тие ексчејнџови и едноставноста за влез немало ни да купат.

Упорно не сфаќате како е се поврзано. Или не сакате да сфатите. Ја неам против тие аргументи за мене се ова е лошо и алармантно за вас само дел.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.815
1.157
По кој знае кој пат: без тие ексчејнџови и нивните wash трејдања, реклами, инфлуенсери, нфт проекти, и ликовите во позадина кои се тесно поврзани со креирањето на коините немаше да има ни 2% од вредноста или да се изразам поточно perceived вредноста крипто пазарот.

Се е еден врзан круг. Паѓа едното паѓа и другото. Пошо се делите меѓу себе веќе као сеа наеднаш ексчејнџовите се уствари лоши и дел од вас секад го знаеле тоа, а у пракса 90% од луѓето во сферава се на некој ексчејнџ или хот волет. Значи да не биле тие ексчејнџови и едноставноста за влез немало ни да купат.

Упорно не сфаќате како е се поврзано. Или не сакате да сфатите. Ја неам против тие аргументи за мене се ова е лошо и алармантно за вас само дел.
Можно е да си во право тука, знам дека и Binance ептен се рекламираат. Ама ипак, неможеш да кажеш дека CB е децентрализирано и дека пошто CB не работи, децентрализација како поим треба да се фрли низ џам...

Менувачниците не се инхеренто лоши, али овие кредитори шо се шо на обични луѓе им ветуваат +хх% годишно, дефинитивно се лоши од старт, и тоа секогаш сум го кажувал.

За менувачниците неможам да кажам, сите се различни. Мене искрено за Кракен ми е најдбора, но како и да е, кога и да сум ставил пари на менувачница, освен ако не трејдам Futures, ги вадам на мој wallet одма (или кратко после тоа).
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.186
2.180
Скопје
Stop beating a dead horse Toshex :ROFLMAO:

tenor.gif


Што да се каже. Светска работа ова криптово. Сигурно 100% - нема провизија - ич - само расте ... Со еден збор „ИДНИНАТА „ :rolleyes:
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.797
5.430
Ethermine
www.facebook.com
Stop beating a dead horse Toshex :ROFLMAO:

tenor.gif


Што да се каже. Светска работа ова криптово. Сигурно 100% - нема провизија - ич - само расте ... Со еден збор „ИДНИНАТА „ :rolleyes:
Нема иднина криптово... Да не беше криптово досеа ке рмбав со партиски уценувања за 12.000.
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
306
370
Овие од Adelaide заслужуваат да изгубат всичко. Бетер се од битољчани за време на ТАТ и мариовци од битољско.
Да ми прости мариовската популација.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.663
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно