1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Негативни искуства со SSD-а на едно место

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Steff_Maja, 3 Април 2012.

 1. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,716
  30 Мај 2010
  Ја отворив темава бидејќи има заинтересираност за подновување со SSD-а но често наидуваме на информации дека одредени SSD-а знаеле да fail-уваат односно да се расипат.
  Веќе има тема за генерална дискусија и има спомнато за негативните искуства, ама бидејќи има повеќе страни и не е толку прегледно и потешко е да се најдат тие коментари, предлагам во оваа тема да се пишуваат САМО негативните искуства, се останато да си е во претходната тема.
  Значи тука нека има напишано за кој модел се работи, од каде е купен, со колку гаранција, која цена, што е симптомот/дефектот и дали е заменет со нов и сл.
   
 2. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Со оглед на тоа дека ептен мал број од IT.com.mk членовите имаат SSD (2-5%?) тешко дека ќе се развие темава.

  Word of mouth е дека OCZ не се баш на ниво со квалитетот, особено не со нивните Sandforce2 драјвови.
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,635
  4 Септември 2008
  Проблемот не е во OCZ, него во комбинцијата на Sandforce со било кој фирмвер на било кој бренд.

  На кратко, избегавајте да купувате Sandfroce базирани SSD-a.
   
 4. IkoRn

  IkoRn
  Intern

  69
  33
  5 Декември 2008
  Еве јас ќе го пробијам ледот. Пред недела дена ми цркна ssd-to Patriot Inferno 60gb. Вечерта работеше без проблем, но сабајле ко го пуштив компјутерот не го препознаваше. Дискот е земен пред година и два месеци од Mebius. Денес им го однесов, па рекоа ако не се поправа нов. Најверојатно ќе доплатам за Patriot Pyro SE 120gb.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,635
  4 Септември 2008
  На твое место би нагласил дека SSD-то што ти цркна користи Sandforce контролер.
   
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,166
  3,296
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пиши како ке се оснесуваат со рокови, цени, итн итн...
   
 7. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Златни ефтини a-data....
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,635
  4 Септември 2008
  http://www.theregister.co.uk/2012/04/03/intel_330_ssd/

  Intel has a new budget 330-series solid-state drive (SSD) coming on Friday, 13 April, according to Amazon and other online bazaars, and it almost doubles the current 320 SSD's performance.

  Web store sabrepc.com has fallen over but (before its server imploded) the site listed the flash device as a third-generation multi-level cell drive capable of SATA3, with a 60GB box costing $89, 120GB costing $149 and 180GB at $234.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 9. brasica

  brasica
  On your way to fame

  622
  947
  18 Април 2010
  Јас досега со Mushkin-от сум немал никакви проблеми. Го имам 1 година и 4 месеци.

  Psy, брат ми сака сега да зима ССД. Што би препорачал освен Crucial М4?
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,635
  4 Септември 2008
  Зависи за што ти треба?

  Генерално Plextor M3P & Corsair Performance Pro.

  П.С. Ќе видиме за 30-на минути како ќе се покажа Vertex 4 нема веќе Sandfroce контролер :cool:

  П.П.С. Супер што немаш проблеми со Mushkin, конечно еден задоволен од SSD базирано на Sandforce контролер. Ќе ти биде ли тешко еден AS-SSD бенчмарк да пуштиш на темата за SSD-а, да видиме дали се перформансите според пропис после релативно долгата употреба? фала ти.
   
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,166
  3,296
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не го дрвете бе со глупи муабети... ако има некој нека се пожали, ако не, нека отвори тема за дискусија за ССД. Некој модератор нека брише ова се што нетреба.
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,635
  4 Септември 2008
  Веќе има таква тема, и зошто мислиш дека некој го дрви? што ти пречи во темава?
   
 13. brasica

  brasica
  On your way to fame

  622
  947
  18 Април 2010
  Psy, купил брат ми прееска Crucial M4 :D. Ќе си имам сега нова играчка за тестирање. Баш ќе постирам бенчмарк резултати викендов кога ќе се врати он.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,635
  4 Септември 2008
  Oпа, ајде честито! одличен избор....колку гигабјти? ваљда не земал 64-ка :(

  П.С. Обавезно постирај резултат, ама после целосно исполнување на гајдот вклучувачќи го и LPM фиксот кој е многу битен за Crucial SSD-а! и да најбитно од све, ако не дојде со фирмвер 0309 обавезно да го флешувате во тој фирмвер!

  П.П.С. Форсирам на гајдот за да имаме пореална компарација помеѓу M4 vs C300 :D

  П.П.П.С. И спомни дали ќе осетиш било каква real world разлика помеѓу брзината на двата диска :)
   
 15. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  785
  648
  8 Јануари 2008
  Машко
  еве ви го фирмверот за м4
  Код:
  http://www.crucial.com/support/firmware.aspx
   
 16. brasica

  brasica
  On your way to fame

  622
  947
  18 Април 2010
  За жал 64GB е. Ама пак јас ќе споредам со мојот пошто и двата се иста големина. Иначе го натерав да ми прочита кој фирмвер е и 0309 е. Значи со новиот е.

  Ќе пренесам впечатоци викендов како што реков.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,635
  4 Септември 2008
  Ma пак си е супер дискот, ја сум размазен остај ме мене :D
   
  На tomi и brasica им се допаѓа ова.
 18. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,716
  30 Мај 2010
  @Ikorn дали успеа некако да ги вратиш податоците или за тоа нема шанса ?
   
 19. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,166
  3,296
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Момци, не го читате насловот на темата? Не е дискусија. Темата (барем така јас ја разбирам) е доколку некој се “изгори“ од некаде со ССД да каже за искуството, не за дискутирање за кој што купил, кој фирмвер е подобар или бенчмаркови... а psyside, ти брат имаш 4к постови и не гледаш кај е проблемот. ...imba!
   
 20. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,716
  30 Мај 2010
  Дада, го потенцирав тоа на почетокот.
  Тука само да се кажуваат само негативните искуства со SSD-а, а сите останати работи да си бидат во претходната тема за SSD-а, за да не ја заборавиме.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 21. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  Јас на работа имав негативно искуство со 1.8" SSD од Lenovo ThinkPad X301. Конкретно се работи за овој модел на SSD, производител е Samsung за Lenovo:
  http://www.thinkpad-parts.com/41W0518-ThinkPad.html

  После година дена користење на лаптопот SSD-то едноставно откажа. Податоците не беа вратени назад и не верувам дека некој некогаш ќе врати успешно назад податоци како што е со HDD, поради самата технологија. Инаку овој лаптоп е еден од првите на пазарот од Lenovo со SSD и што до некаде беше за очекување трајноста. Инаку на лаптопот се користеше Windows XP без дополнителни оптимизирања и слично, како што е даден од мајка така.
   
 22. DJAMBAZ

  DJAMBAZ
  Gaining Experience

  191
  145
  15 Февруари 2011
 23. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,166
  3,296
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 24. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  А овие Сендфорс има некоја дефектна серија на контролери или сите не чинат? Бидејќи знам едно време ги кажуваа ако не најдобри мегу најдобрите.
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,925
  27,635
  4 Септември 2008
  Да и јас мислев дека се екстра, имаа многу брзи модели...ама се покажаа како лоши на крајот, проблемот искочи на крај дека е до комбинацијата на контролерот со фирмверите без разлика која фирма ги прави истите, OCZ, Corsair, Patriot итн.
   

Сподели

Вчитување...