1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Негативни искуства со продажба на хардвер/ предмети (од членови на It.com.mk)

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Costigan_Jr, 6 Септември 2013.

 1. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,844
  3,951
  5 Јули 2013
  Пренесувам негативно искуство при купување на форумот со член @undergrounde.

  Имено,нашата комуникација за купување на неговиот SSD Samsuns 840 Pro 128GB започна
  Costigan_Jr, Среда во 10:41

  Истовремено, тој добива резервација од страна на @gOJDO во
  gOJDO, Среда во 13:31

  Последна порака од продавачот е истиот ден
  "Штом ќе имаш пари ќе ми пишеш и истиот ден ќе ти го пратам "
  undergrounde, Среда во 16:04
  Тука не споменува дели е резрвиран. А неможе да го резервира за друг бидејќи јас му се обратив прв. Барем по принцип на поштеност неможе.

  Следниот ден му се обратив дека можам да го купам и го прашав кога може да го испрати, во
  Costigan_Jr, Вчера во 14:12

  Тој во неговата тема каде го продава дискот објави дека е продаден во
  undergrounde, Вчера во 15:19

  Не ми одговара на мојата приватна порака.Ме игнорира и кога објавува дека дискот е продаден и при последното негово вклучување синоќа во
  undergrounde последен пат беше виден како:
  Вчера во 20:26

  Бидете внимателни со овој член.
   

  Прикачени датотеки:

  • 1.PNG
   1.PNG
   Големина:
   23.3 KB
   Прегледи:
   76
  • 2.PNG
   2.PNG
   Големина:
   111 KB
   Прегледи:
   70
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,629
  7,698
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Другар имаш ваква тема една многу голема.

  Второ неможе да резервираш нешто ако немаш пари. Резервираш во случај да неможеш дента да се најдеш па за утре/задутре. Незнам тоа е мое мислење, али да требал да ти каже што е како е во ПП.
   
  На gOJDO, StalkeR, dejan_str и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,391
  15 Јануари 2011
  Машко
  Ова пак некој баниран член да не е :)? Некако премногу упатен ми стои во форумскиот жаргон и сл. за нов член - џоа одомаќинет од поодамна ми стои.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,844
  3,951
  5 Јули 2013
  Јас токму и тоа го направив.Му кажав дека може парите да ги имам за 2 часа,а може за макс 2 дена.Тој ми рече да го известам кога ќе ги имам и дека веднаш ќе ми го испрати.Не ми кажа ништо околу резервација од страна на некој друг.Јас подигнав пари од Elance по забрзана постапка за да можам да му платам.А тој ме игнорира од моментот кога го известив дека ги имам парите,а тоа беше еден ден подоцна.Поштено ќе беше да ми кажеше дека има друг кој би платил веднаш за да го земи.

  Да,забележав во огласи дека има таква тема,но неможам да отворам тема таму.Ќе треба да набијам стаж на овој форум за да можам да пишувам таму.:)

  Инаку сум активен на други форуми,но нема да го откривам мојот никнејм.За членот што е зачуден од снаоѓањето со форумов.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,118
  1,385
  5 Септември 2008
  Машко
  Со тек на време ќе сватиш со кои луѓе од форумов вреди, а со кои не вреди да правиш зделки. Факт е дека 50%+ се дечурлаана што ќе ти прават фори од типот на

  - "Ејјј , резервирај го делот те барам утре" - више никад не слушаш ништо од него, или
  - "Ајде те чекам утре да ме побараш за делов", и више никад не ти крева.

  Тоа е реалноста.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,872
  8 Април 2011
  Машко
  Зошто не давате капар кога резервирате нешто?Пример платиму 2000 денари како капар и договорисе за колку дена ке ги добие парите.Јас кога купувам нешто прво ке ми пратам 10-20% од сумата на сметка,или целата сума доколку имам во моментот.Пошто многу луге знаат за 2 дена ке имам пари и на крај "ми испадна нешто немам пари" а ти си пропуштил неколку купувачу чувајќи му го производот.Затоа пратите по трансакција капар за да биде резервирамно за вас,и договоретесе кога целата сума ке биде исплатена(доколку продавачот се согласи за временскиот период.
  Исто кога продавам нешто и кога ке има кажам пратими пари на сметка па кога ке ги добија ке ти го пратам производот се сомничави,демек да не ги заебам лол.ЗНачи а ко немате доверба во членот од кој купувате,фатете автобусот одете пред врата,видетего производот и платетего доколку ви се свиѓа.Јас кога купувам нешто или прво плаќам на сметка(знае @Uwemi ) или одам кај дечкото(во неговиот град) и плаќам на рака.
  ако не сте платиле капар за производот немате право да се буните,Освен ако продавачот без да побара капар ти каже "За тебе е резервиран и имаш толку и толку време да платиш"А ако ти каже ко ке имаш пари пишими,тоа не е резервација.

  Додека го продавав телефонот неколку луге ми се јавија(не од форумов) и ми викаат "До скопје можеш да дојдиш да го видам или да ми спуштиш 1000 денари за јас да дојдам охрид" СМешки,јас кога сакам да купам телефон од СК од некоја мобилара ке си платам автобус или кола ке најдам и ке појдам да го купам,кого му е гајле од кај идеш па да ти попушти на цена или пак тој да дојде охрид да ми го донесе лол.Купувачот е тој што треба да отиде кај продавачот а не обратно,а доколку сакате продуктот дома да ви стигне на врата ке си платите на трансакција и завршена работа,во тој случај продавачот е должен да ти го прати по карго и слично пошто ги примил парите.
  Долго време сте на форумов и знаете на кој може да му верувате а на кој не.
  @gokica се согласи да направиме размена на хардвер и да ми доплати и фино лепо си дојде охрид и без никаков проблем си се заврши работата.
   
  На stefan_v, gokica, RagingDemon и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  437
  341
  11 Декември 2009
  јас бев во преговори со 5-6 луѓе, првиот што дојде со пари тој си го зема дискот, нема тука лутење, мене ми требаше да го продадам што побрзо, јас тебе не ти ветив дека ќе го чувам, нити пак ти го резервираше
  А во врска со пораките што си ги пратил, јас 90% од времето поминато на форумов не сум логиран, гледам што има ново, да читнам нешто и така, се логирам само доколку имам потреба да постирам нешто, твоите пораки ги прочитав пред 10 мин
   
  На stefan_v, RagingDemon, prichina и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,844
  3,951
  5 Јули 2013
  Нека си пресудат сами членовите дали си одговорна личност или не.Тоа и беше целта на темава.Не беше да навредувам.Само споделувам НЕГАТИВНО искуство.
   
 9. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,118
  1,385
  5 Септември 2008
  Машко
  - Продаваш делови, а не се логираш да провериш дали некој нешто ти пишал за истите? (иако тоа не е вистина пошто чоекот те видел дека си бил онлајн, серверот, за разлика од луѓето, не може да лаже)
  - Ако веќе фунцкионираш на принципот first come, first served, треба да им го кажеш тоа на потенцијалните купувачи на твоите производи, или, ако не сакаш на секој посебно, напомени го тоа во самиот оглас.
   
  На smole и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 10. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  437
  341
  11 Декември 2009
  Извини ама ти си во заблуда, освен ако некој не ми го резервира или не му ветам дека ќе му го чувам тогаш се подразбира дека важи принципот first come, first served, негледам причина дека треба тоа да го напоменам.
  Незнам на кој принцип ти продаваш, ако ги чекам јас сите што ми рекоа дека можеби ќе го купат производот ако најдат пари, тогаш ќе ми останеше непродаден
   
  На gOJDO и stefan_v им се допаѓа ова.
 11. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,844
  3,951
  5 Јули 2013
  Не глуми наивен сега тука.Ти кажав дека во рок од два дена ќе ги имам парите и ќе те контактирам веднаш.Те контактирав уште следниот ден, а ти ме игнорираше. Кажи дека си се договорил и решен проблем. Значи целиот проблем беше тоа што те мрзело или ти било непријатно да им соопштиш на останатите 5-6 луѓе(меѓу кои и јас) дека се продаде тоа за што биле заинтересирани. Се разбира,доколку во меѓувреме пројавиле интерес. Во името на културата е убаво да одговориш на некој кога те прашува нешто. Ако си слушнал за тој поим-култура.
   
 12. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  Џабе се објаснуваш никој не те сфаќа или не сака да те сфати....и ја се најдов во слична ситуација,и човечки е продавачот да те извести ако веќе не сака да ти го продаде делот или веќе нашол друг. ЗНАЧИ само се бара објаснување од продавачот и образложение,како потенцијален купувач секој го заслужува тоа,а не ти да чекаш како ретард по цели денови и да си водиш монолог у инбокс...не се лути што го продал на друг,туку што не го известил.
   
  На uwemi и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 13. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,844
  3,951
  5 Јули 2013
  Благодарам!
   

Сподели

Вчитување...