• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Недостасува звук после форматирање?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Vaka sea, pred nekoj den na edno odrugarce mu go formatirav kompjuterot. Znaci go staviv cd-to XP SP2 i za vreme na formatiranjeto mi se pojavi nekoja si greska no si prodolzi so formatiranjeto, ali posle toa koga se snimase windows-ot nekoj fajl nejkese da se snimi i se pojavuvase kako greska(ne znam so li mu bese).Se obidov pak ali pak istoto... I potoa staviv postaro XP cd, i so nego ok doturka do kraj... E sea samo sto posle formatiranjeto kaj nego snema zvuk.. Mu iznasnimav drajveri toa sto imav i baska i mu simnav od internet nekoi si drajveri(so koi mislev deka ke mu pomogne) ali nisto.. Pa ako moze nekoj da mi kaze kako moze da mu se sredi problemot so zvukot... Dali treba nekoj poseben drajver da se snimi ili ne znam sto....
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
330
Кој фајл нејќел да се сними бе? Ај пробај повторно и запиши го тука тој фајл, па ќе ти помогнеме колку шо можеме...... До тој фајл е, сигурен сум, и мене еден фајл вака ме дупеше, беше VGAAGP1.sys. Е го средив и си е топ сега, ваљда и твојот проблем е сличен ко мојот... :D

Види во Device Manager дали ја има звучната картица, ако ја нема, направи му Repair на Windows-от. Штом ја нема звучната картица, ни милиони драјвери за неа нема да помогнат да ја детектира системот заради тој фајл што нејќел да ти се снима.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,289
28,599
kalco.ru
Браво Калашњиков ме изненадуваш:)):bravo:

Можно е да е проблемот во тој фајл....т.е до тој е 100%
Пробај со репаир како што кажа и колегата:bravo: треба да се реши проблемот
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Abe ti vikam jas posle so drugo cd se otpocetok pocnav i uspea se snimi ova ona, znaci fajlot neam pojma ni koj bese mozno e da e i toj ali ne e ni bitno sea valda!? A koa ke se otide u 'Sounds and Audio Devices' ne moze nisto da se prai, znaci se e onaka sivo kako koga ne mozes da smenis nisto (me svativte aj :p ) ... Znaci spored vas resenieto e da otidam kaj nego i so cedeto da napraam samo eden repair a?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
OK vazi, aj koa ke otidam da probam da mu go popravam problemot ke postiram posle da kazam so sum naprail :D
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Провери и во биосот да не е исклучена?!?
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Abe ti vikam jas posle so drugo cd se otpocetok pocnav i uspea se snimi ova ona, znaci fajlot neam pojma ni koj bese mozno e da e i toj ali ne e ni bitno sea valda!? A koa ke se otide u 'Sounds and Audio Devices' ne moze nisto da se prai, znaci se e onaka sivo kako koga ne mozes da smenis nisto (me svativte aj :p ) ... Znaci spored vas resenieto e da otidam kaj nego i so cedeto da napraam samo eden repair a?
Тоа го покажува кога немаш инсталирано звучна картица со драјвери... Значи пробај реинстал на драјвери, осигурај се дека се оргинални, и провери во биосот да не ти е исклучена, мада не верувам пошто до сега си немал проблем.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,289
28,599
kalco.ru
ај вид дали го имаш ова c\windows\sistem32\SOUND.DRV
Ова е драјвер за звучна кој си го инсталира самиот виндовс.Можно е тој еророт да ти бил на овој фајл
 

Fico

Intern
9 март 2008
251
14
Ух јас се мачев можда недела дена кога ми беше све така сиво во Sound and Audio Devices. Не знам како, но одеднаш се случи тоа, да немам звук.
Барав по google, пробував разни решенија, но се` беше безуспешно па се решив на формат.
После тоа, нормално, си беше океј.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Lol epa vamu e isti slucajot (so toa sivoto) ali vamu kaj drugarcevo se pojavi posle formatiranjeto ... :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,811
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно