• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

NEC MultiSync PA (Новиот IPS знаменосец на NEC)

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
NEC Display Solutions на Америка, водечки снабдувач на комерцијални LCD монитор и проектор решенија, најавува нова MultiSync PA серија, наследник на пролсавената MultiSync 90 серија, со претставувањето на MultiSync PA241W. Наменет за професионалните графички апликации. Овој 24-инчен екран е идеална околина за дигиталната фотографија, видео монтажа, производство и било која средина во која боја на точноста е од клучно значење.
_________________________________________________________________

PA241W ја продолжува традицијата на MultiSync 90 Серија на доделување на свежи и прецизни слики со истовремено додавање на подобра покриеност на бои, елегантен индустриски дизајн и подобрена конекција. Eкранот има 102% покриеност од NTSC и 99,3% од Adobe RGB, зголемување од 72% во MultiSync LCD2490WUXi ². Со 38% помала зафатнина на екранот, им овозможува на корисниците повеќе десктоп простор и намалување на трошоците во шпедиција и складирање. Подобрено управување со кабелот овозможува поедноставно местење на мониторот, додека новите 10-bit DisplayPort и USB hub се додаток на веќе поставени на различни влезни конектори.

_________________________________________________________________

http://users.tpg.com.au/avh16//CE%20Roadshow%20SpectraView%20Oct-Nov%202009.pdf


http://news.ecoustics.com/bbs/messages/10381/617657.html

http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1260108113

http://www.techpowerup.com/114354/N...esktop_Display_for_Professional_Graphics.html

________________________________________________________________

NEC MultiSync PA серијата е предводник во десктоп монитор семејството кое е лидер на пазарот во боја, медицинска и професионална индустрија", рече Арт Маршал, продукт менаџер на NEC Display Solutions. "MultiSync PA241W, првиот модел во оваа серија, се фокусира на работна продуктивноста и точност на боја, со цел за подобрување на успехот на Серија MultiSync 90. Корисниците кои бараат сигурен монитор за прецизност на боја ќе сакаат да ги искористат предностите на софистицираните технологии кои се користат во серијата MultiSync PA, почнувајќи со моделот PA241W. "

Ова е делумна листа на функции вклучени во MultiSync PA241W:
* 1920 x 1200 нативна резолуција во сооднос 16:10
* 10-bit-IPS LCD панел со 14-bit-lookup табела, со што се зголемува длабочината на боја на повеќе од една милијарда можни бои
* 360 cd / m² осветленост
* Сооднос на контрастот 1000:1
* 102% покриеност на NTSC и 99,3% покриеност на Adobe RGB
* Подобрено поврзување со 10-bit DisplayPort, DVI-D со HDCP и USB hub
* Подобрување на управувањето со кабел и помала големина
* Ергономично постолје со навалување, swivel, подесување на височината, pivot
* DisplaySync Про, кој контролира два компјутери со само една тастатура и глувче
* 3D lookup табелата која овозможува точна застапеност на hard-to-match распон на бои
* ICC профил емулација, кои покренива ICC на профили на боја за прецизна подршка на распони на боја

MultiSync PA241W е достапен за испорака со проценетата продажна цена од 1,079$ и доаѓа со 4-годишната гаранција на делови и работна рака, вклучувајќи го и позадинското осветлување. Дополнителни модели во MultiSync Па Серија ќе бидат објавени во целата 2010 година, вклучувајќи и модели со наградуваното решение SpectraView II за калибрација на боја .
* Color Vision Emulation, што овозможува брз преглед на боите со кои се емулира проблеми со видот за распознавање на боја
* Амбиент светло и сензор за автоматско прилагодување на задно осветлување за употреба на кој било услов осветлување
* Јаглерод метар, што им овозможува на корисниците лесно да ги пратат заштедите на јаглерод

Превземено од Технологија форумот, благодарност до ЏимиКинг :bravo:

_________________________________________________________________

Како и да е мој мал осврт за новиов лепотан од NEC.

NEC ги апдејтувале нивните првични модели и вградиле опција за селектриање на Аргб и Сргб, колор мод на мониторов! Oh My GoD!!!!!!!!!!!!

На кратко тоа значи дека мониторов работи и во Wide Gamut,Adobe Rgb и во Srgb импресивно....достигнување! ако се знае дека кај овие модели на монитори се работи за внатрешна хардверска калибрација (Internal Lut) тоа значи дека калибрацијата ќе важи при користење на мониторов во сите свери, работа,филмови,игри па и конзоли,блу реј плеери и слично! Затоа е толку тешко овие модели да се направат да работат во два мода но NEC уште еднаш докажува зашто се број еден бренд во светот за монитори, и според овој модел тоа нема уште долго да се смени Браво!

Останува да се види дали ќе има опција за калибрација на Srgb-модот и колку ќе биде ефектна т.е колку разлика ќе има помеѓу овие 2 мода на колор мод. Доколку работи успешно во двата мода и успее да ги прикрииe слабостите (прејаките бои на Аргб модот, тогаш имаме нов знаменосец од NEC, капата доле момци :bravo:
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Немој да ме заразиш и со овој сегмент сега. Твојата анализа презентирана со суперлативи за реалните аспекти на овој монитор, а притоа земајќи во предвид, дека си експерт во секоја смисла на зборот за монитори кај нас, говори дека ова е маст хев играчка за секој што може да си го приушти. Префектно ривју :bravoska:.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,242
MultiSync PA241W е достапен за испорака со проценетата продажна цена од 1,079$ и доаѓа со 4-годишната гаранција на делови и работна рака, вклучувајќи го и позадинското осветлување.

mene me interesira cenata kolku ke bide kaj nas...veruvam nema da bide pod 1500 evra :(
imas +rep od mene ;)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Фала Гокица и Сале.

Немој да ме заразиш и со овој сегмент сега. Твојата анализа презентирана со суперлативи за реалните аспекти на овој монитор, а притоа земајќи во предвид, дека си експерт во секоја смисла на зборот за монитори кај нас, говори дека ова е маст хев играчка за секој што може да си го приушти. Префектно ривју :bravoska:.

Фала на убавите зборови, но на форумов докоторот за монитори е Сале.
Јас сум повеќе по новата технологија, по-тазе моделите, нејзиниот развој и генерално (сеуште учам) :) Праксата која што ја има Сале е огромна и неспоредлива :bravo:

За крај NEC е бренд кој ми е во срцето и сеуште чекам некој бренд да исфрли вистински конкурентен модел но тоа не се случи, пример за тоа е NEC2490WUXI (хај енд) кој со своето 3 годишно постоење е сеуште ненадминат во својата класа, дури и во пониската и во највисокта класа NEC доминира тотално со своите NEC 3090WQXI (ултра хај енд )
2090WUXI ("мид" енд)

Со појавувањето на новата серија NEC уште посилно се зацврсти на тронот, единствените кои можат да пружат каков таков отпор се Eizo но само доколку се вратат на IPS панелите (моментално форсираат S-PVA)
 

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
Џабе везеш кај нас нема од каде да го купиш мониторов и најверојатно нема ни да има од каде да го купиш, можеш да го порачаш преку една наша крајно безобразна фирма со крајно безобразни цени.:ua:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Хехе знам, јас го имам порачано 9споственик сум) на стариот модел т.е 2490wuxi-BK-SV

Монитор за којшто можам да кажам дека ги помина сите мои очекувања!
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,242
Џабе везеш кај нас нема од каде да го купиш мониторов и најверојатно нема ни да има од каде да го купиш, можеш да го порачаш преку една наша крајно безобразна фирма со крајно безобразни цени.:ua:

Безвезе ти е постов...Во тој случај не мораме ни да постираме теми за нов хардвер... :ua:
Значи поентата е да се запознаеме со новитетите, со она што се случува во светот...Додека кај нас се градат безвредни глупави скулптури и се расправаат за најнебитни работи, во светот планираат како да направат нешто што ке го спаси човештвото и нешто што ке биде од корист...
Еден наједноставен пример: Во 1903 година во Македонија им текнало дека трупецот можда ке го искористат како орудие, а само 100 години старата држава Америка, односно конкретно во Њујорк во 1903-тата била направена презентација и промоција на првиот усисивач :isplashen:
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Безвезе ти е постов...Во тој случај не мораме ни да постираме теми за нов хардвер... :ua:
Значи поентата е да се запознаеме со новитетите, со она што се случува во светот...Додека кај нас се градат безвредни глупави скулптури и се расправаат за најнебитни работи, во светот планираат како да направат нешто што ке го спаси човештвото и нешто што ке биде од корист...
Еден наједноставен пример: Во 1903 година во Македонија им текнало дека трупецот можда ке го искористат како орудие, а само 100 години старата држава Америка, односно конкретно во Њујорк во 1903-тата била направена презентација и промоција на првиот усисивач :isplashen:

NE mozam povekje da se slozam so sale, bravo za replikava, ubavo oformena i za trupecot, a osobeno za skulpturite. Tehnologija napred nie nazad :)
 

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
Безвезе ти е постов...Во тој случај не мораме ни да постираме теми за нов хардвер... :ua:
Значи поентата е да се запознаеме со новитетите, со она што се случува во светот...Додека кај нас се градат безвредни глупави скулптури и се расправаат за најнебитни работи, во светот планираат како да направат нешто што ке го спаси човештвото и нешто што ке биде од корист...
Еден наједноставен пример: Во 1903 година во Македонија им текнало дека трупецот можда ке го искористат како орудие, а само 100 години старата држава Америка, односно конкретно во Њујорк во 1903-тата била направена презентација и промоција на првиот усисивач :isplashen:

Епа другар џабе јас 3 дена да ти раскажувам за некој егзотичен остров ако не можеш да отидеш и сам да си видиш.
 

daniel111

Gaining Experience
10 август 2009
681
335
Џабе везеш кај нас нема од каде да го купиш мониторов и најверојатно нема ни да има од каде да го купиш, можеш да го порачаш преку една наша крајно безобразна фирма со крајно безобразни цени.:ua:

kaj nas mozes se da kupis,samo zavisi kolku si spremen da platis:LOL:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,242
Епа другар џабе јас 3 дена да ти раскажувам за некој егзотичен остров ако не можеш да отидеш и сам да си видиш.

Така е!...Но ако не ми раскажеш, мене нема ни да ме заинтересира а и нема да знам воопшто дека постои такво нешто...
А и шо ке ми се монитори нови, егзотични острови...Си ги имам јас Букефал и А.Македонски...Шо ги тркалам овие од светоф :LOL::LOL:
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

Vev, би ти препорачал да оставиш малку повеќе простор за дружење со членовите и со форумов пред да започнеш да изнесуваш вакви ставови и коментари.

Доколку ја следиме ваквата логика тогаш само во неколку земји во светот треба да се емитуваат/пренесуваат информации околу вселенските летови на месечината или околу орбитата на земјата.

А и дури и да си имал некакво лошо искуство порано, подобро да го споделиш тоа со нас, па да се обидеме да ти помогнеме да не наидеш на истиот проблем во иднина.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Незнам за другите, али кога еднаш ќе седнеш на IPS монитор, од ТН може само да ти се згади или у најмала рака да ти делува одвратно. Поготово за гледање филмови или слики, бои. Пример: форумов ми изгледа многу добро, кога ке отидам на работа изгледа просечно..:plachko2:

Мислам дека мониторите се еден од најподценетите делови од хардверот.
 

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
Vev, би ти препорачал да оставиш малку повеќе простор за дружење со членовите и со форумов пред да започнеш да изнесуваш вакви ставови и коментари.

Доколку ја следиме ваквата логика тогаш само во неколку земји во светот треба да се емитуваат/пренесуваат информации околу вселенските летови на месечината или околу орбитата на земјата.

А и дури и да си имал некакво лошо искуство порано, подобро да го споделиш тоа со нас, па да се обидеме да ти помогнеме да не наидеш на истиот проблем во иднина.

Premnogu serizono si me svatil ti, a ova so vselenskite letovi ne ti drzi tuka zasto ovoj monitor bi trebalo sekoj covek na zemjata da moze da go ima ako ne da go ima barem da go vidi na nekoj izlog seto ova go sporedi so letovi na mesecinata.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,386
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Mozebi sakam da go kupam monitorot i zosto jas bi go platil 20% poveke od lugeto od drugite zemji, sto nesto jas sum glup pa poskapo da mi go prodavaat.

За тоа не се криви само нашите фирми. Нивната моќ за набавка е многу помала од продавачите во УСА па уште при набавка добиваат повисоки цени од американските. Во УСА даноците се сведени на минимум. На интернет продажба нема sales tax. Плус цените најчесто се оптоварени со трошоци за транспорт и осигурување па пак доаѓа повисока цена од онаа која иницијално ја рекламираат.

Во Европа цените се секогаш повисоки и така ќе остане. А за цените на нашиот пазар можеби и се повисоки зашто нема конкуренција ама пак човек ако е информиран дека ова го има на пазарот можеби ќе се потруди да го набави од продавачи во регионот на крајот на краиштата.

Значи информацијава е корисна во секој случај а за цената е друга приказна.
 

Vev

Intern
27 ноември 2009
19
1
За тоа не се криви само нашите фирми. Нивната моќ за набавка е многу помала од продавачите во УСА па уште при набавка добиваат повисоки цени од американските. Во УСА даноците се сведени на минимум. На интернет продажба нема sales tax. Плус цените најчесто се оптоварени со трошоци за транспорт и осигурување па пак доаѓа повисока цена од онаа која иницијално ја рекламираат.

Во Европа цените се секогаш повисоки и така ќе остане. А за цените на нашиот пазар можеби и се повисоки зашто нема конкуренција ама пак човек ако е информиран дека ова го има на пазарот можеби ќе се потруди да го набави од продавачи во регионот на крајот на краиштата.

Значи информацијава е корисна во секој случај а за цената е друга приказна.
Prvo mnogu seriozno me svativte ne sakav nikogo da navredam so toa jabe vezesh trebase da bide smesno zatoa sto covekot se potrudil i se ubavo ni napisal no za zal samo mozeme da procitame a koga ke se reshis da kupish ke svatish deka ima golem problem. Ne e tocno deka ne se nasite firmi krivi i se ostanato sto go kaza pogore, NASITE FIRMI SE KRIVI imame mala carinska taksa na kompjuterska oprema i imame malo ddv neznam kade e problemot kaj nasite firmi kako niedna od nasite sosedni zemji nema problem da go uvezuva Nec i da go prodava po kulturna cena kako toa samo nasite firmi imaat skapi prevozi i visoki davacki. Najtazno e ova ne se slucuva samo so monitorite na Nec tuku i so mnogu drugi kvalitetni proizvodi za koi neznaeme zatoa sto ne naucia na treta klasa gubre so koe trcame po servisi se raspravame za garancii i ni sozdava glavobolka.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,242
Ќе ве наплескам доста со оф факинг топици....

Колку за општо познавање на панелите односно за TN, IPS, MVA, PVА визуелно која е разликата во изработката.

Тhin film transistor liquid crystal display (TFT-LCD) е варијанта на дисплеј со течен кристал или (LCD) кој користи thin-film транзистори (TFT) технологија за подобрување на квалитетот на сликата и тоа во поглед на динамика и контраст во глобала.

Најефтините twisted nematic панели се најупотребувани и најраспространет вид на панели. Рixel response time на модерните TN панели е многу голем со цел да се избегнат духовите односно ghosting артефактите. Овие панели се ограничени во поглед на неколку работи и тоа: агол на гледање, многу јаки и понекогаш нереални бои во зависност од производствениот процес на производителот и слично. Прикажуваат само 6 бита по боја, наместо 8, и не се во можност да прикажат 16.7 милиони бои кои ги испорачува графичката карта (24-bit truecolor).

In-plane switching (IPS) e направен панел од Hitachi Ltd. во 1996 со цек да се подобри лошиот агол на гледање и лошата репродукција на бои кој ја имаат TN панелите во тоа време. Името доаѓа од главната разлика со TN панелите, односно во самата структура на молекулите кои се движат паралелно со панелот на едноставен начин кажано. Оваа најбитна разлика и овозможува на IPS матрицата да биде карактеристична со својата квалитетна репродукција на бои и широк агол на гледање.

Multi-domain vertical alignment (MVA) е направена од страна на Fujitsu во 1998 година како некаков компромис помеѓу TN и IPS матриците. Се карактеризира со добар pixel response time односно брзо време на одзив, широк агол на гледање, висок контраст при просечно осветлување и колор репродукција. Модерните MVA панели овозможуваат широк агол на гледање но сепак позади S-IPS технологијата, добра црна длабочина (не сива), добра репродукција на бои и добрар риспонс тајм според RTC (Response Time Compensation) технологиите.

Patterned vertical alignment (PVA) и super patterned vertical alignment (S-PVA) се некој алтернативи на MVA технологијата кои ги нудат Samsung и Sony во своите LCD производи. Нудат слични карактеристики како и MVA панелите, но со повисок степен на контраст 3000:1. Оние што имаат Samsung тоа го имаат сигурно приметено (Станува збор за PVA панели а не TN) Ефтините PVA панели се уште користат dithering (метод на создавање на нијанси од сиво или нови бои со мешање на точки од неколку постоечки бои. На овој начин можат да се добијат 256 нијанси на бои) и FRC, додека пак S-PVA панелите користат 8 bits по боја и не користат таканаречени методи на симулација на боја. S-PVA панелите исто така во голема мерка го имаат елиминирано во поголема мерка слабиот агол на гледање, нивото на црно и јљ имаат редуцирано гамата. Некој понови S-PVA панели кој ги нуди Eizo репродуцираат 16-bit бои кои овозможуваат подобра гама и репродукција на боите.

Ова се најприменуваните и најпопуларните панели...Покрај нив постојат уште неколку други, но не сакам да замарам со нив, бидејки се небитни, туку само ке ги спомнам:
Advanced fringe field switching (AFFS), некоја си IPS технологија која се изработува во Кореа - HYDIS TECHNOLOGIES CO.,LTD, Korea (или Hyundai Electronics, LCD Task Force) :D
Advanced super view, (ASV) или значењето axially symmetric vertical alignment кои ги произведува Sharp.

Како за најквалитетни со најреална репродукција на боите, нивото на црно и агол на гледање во самиот врв се наоѓаат IPS панелите, тука зад нив се PVA/MVA и на третото место се TN панелите...
Сепак има место за сите...Злато, сребро и бронза... :LOL::LOL::LOL:

Доколку модераторите сметаат дека ова е подобро да биде во посебен топик нека го преместат, бидејќи има членови кои сакаат да се запознаат со општите работи за и околу панелите.Така да имаат моја дозвола :LOL:
Доколку немаат и идеја за насловот, може да им го формулирам јас
:rolleyes:
Може да биде TFT LCD - Општо :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
браво Сале, уште еден одличен пост :bravo:
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,229
5,094
OHRID кај ензероно
Незнам за другите, али кога еднаш ќе седнеш на IPS монитор, од ТН може само да ти се згади или у најмала рака да ти делува одвратно. Поготово за гледање филмови или слики, бои. Пример: форумов ми изгледа многу добро, кога ке отидам на работа изгледа просечно..:plachko2:

Мислам дека мониторите се еден од најподценетите делови од хардверот.
Се согласувам целосно со тебе,од кога седнав на DELL U2312HM кој сепак не е HIGH END IPS панел,но сепак е IPS не можам да се замислам на TN панел,а можам само да замислам какво е чувството да се седне пред ваков HIGH END P-IPS 10BIT панел ,едноставно :inlove:
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,658
2,941
Gaston's setup  
Audio
AR
Фини се вакви постови, али Македонијава наша, приказна за себе.
Кога во 2004 или 2005 не сум точно сигурен барав IPS кај нас, низ продавнициве мислеа дека IPS е некоја фирма („не дечко, не носиме ние IPS, а незнам кој е увозник за IPS во Македонија“). Па се задоволив со еден PVA во тоа време од Dell, мислам беше 1905fp, а после него 2007fp исто PVA (тогаш беше panel lottery, можеше со 2007 да добиеш IPS или можеше PVA - каква ти беше среќата, јас добив PVA).
Еве сеа дома имам high end IPS кој искрено, не е милион години пред 2007fp... мислам супер е он топ, али и 2007fp беше мадр факр. Најголема разлика се познава во градиентите (ептен), али онаа топлина за очи која ја дава IPS-ов и PVA ја даваше. Којзнае, можда имам лош вид.
Али баш би сакал да видам каква слика дава овој NEC од топиков, уште да имавме продавница со упален оваков, ќе беше топ.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Одличен пост Гастон.

Кој модел го имаш во моментов?
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,658
2,941
Gaston's setup  
Audio
AR
Исто Dell. U2410. Можда не е баш high-end де, али е од подобрите 24ки. Ја сум презадоволен.
Ти твојот NEC кога го купи?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Има скоро 3 години, одкако го земав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,143
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно