• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Не сака да се рестартира Убунту 8.04

• Ја почнал/а темата

gese

Intern
27 јули 2008
13
0
Па вака само што инсталирав убунту 8.04 на асус f5n. Дури и при самата инсталација кога дојде на крај кога ми даде да го извадам дискот и да притиснам ентер ми се замрзна сликита и нејќеше да се рестартира. Потоа и кога направив update и кога ги инсталирав драјверите за графичката повторно кога рестартирав не сакаше(значи се исполнува траката за да се рестартира и на крај заглавува). Па ако може малку помош да ми кажете од што може да биде и како да го поправам инаку за исклучување си е таман

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Донекаде и јас го имам истиот проблем.
Кај мене откако ке го стегнам копчето за shut down ке се замрзне цел систем и ништо не работи. Само си стое позадината. Доколку улкучам нов шел и се логирам на него тогаш можам да го угаснам компјутерот додека гномето е заглавено. Ова итото важи и за рестарт.

Ова се случува на секои 7-8 гасења на компјутерот вака да ми заглави.

• Ја почнал/а темата

gese

Intern
27 јули 2008
13
0
да видов, а и колку што видов на скоро сите дистрибуции е така се надевам ке го поправат:ermm:

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Кога го апдејтира убунтуто исто е како да инсталирал 8,04,1

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Па имам 8,04,1 и редовно го апдејтирам. Иналку го гасам со halt. Конзолата ја уклучувам со ALT + CTRL +F2 пошто преку гномето не може да се стартува.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,597
Мислења
824,329
Членови
28,091
Најнов член
Vokri18
На врв Дно