• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Не сака да се рестартира Убунту 8.04

gese

Intern
27 јули 2008
13
0
Па вака само што инсталирав убунту 8.04 на асус f5n. Дури и при самата инсталација кога дојде на крај кога ми даде да го извадам дискот и да притиснам ентер ми се замрзна сликита и нејќеше да се рестартира. Потоа и кога направив update и кога ги инсталирав драјверите за графичката повторно кога рестартирав не сакаше(значи се исполнува траката за да се рестартира и на крај заглавува). Па ако може малку помош да ми кажете од што може да биде и како да го поправам инаку за исклучување си е таман
 

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Донекаде и јас го имам истиот проблем.
Кај мене откако ке го стегнам копчето за shut down ке се замрзне цел систем и ништо не работи. Само си стое позадината. Доколку улкучам нов шел и се логирам на него тогаш можам да го угаснам компјутерот додека гномето е заглавено. Ова итото важи и за рестарт.

Ова се случува на секои 7-8 гасења на компјутерот вака да ми заглави.
 

gese

Intern
27 јули 2008
13
0
да видов, а и колку што видов на скоро сите дистрибуции е така се надевам ке го поправат:ermm:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Кога го апдејтира убунтуто исто е како да инсталирал 8,04,1
 

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Па имам 8,04,1 и редовно го апдејтирам. Иналку го гасам со halt. Конзолата ја уклучувам со ALT + CTRL +F2 пошто преку гномето не може да се стартува.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.021
1.742
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
би ти препорачал да го надградиш BIOS-от, пред да се обидуваш со било кое друго можно решение.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.780
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно