1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Не сака да бутира, нема слика

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од D3N1EL, 2 Јуни 2019.

 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Пред неколку дена почнуваше да грми и го изгасив одма компјутерот уште пред да почне и да врне дури. После ова 2 дена не го имав вклучено компјутерот и еве денес не сака да бутира воопшто.

  Првиот пат кога го вклучив добив вакви титки:
  1. 4 кратки
  2. 1 титка, како успешен POST
  3. 1 долга, 3 кратки

  При тоа слика не добивам.
  После краток рисрч, сфаќам дека нешто со рамот се случило. Имам 2 плочки по 4гб Kingston HyperX, едната нова нема ни година дена, другата веќе 4-5 години има.

  Доколку ја оставам новата во било кој од 4ти слота, ги добивам истите сигнали како и погоре. Со старата воопшто ништо и слика исто така не добивам.

  Изгасив се што не е потребно (gpu -> целосно извадена, пробував со onboard; hdd; ssd), ништо не се промени.

  Дали тоа и двете рам мемории ми решија да ми кажат чао или сепак матичната?

  (конфигурацијата е во потпис)
   
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,602
  4,537
  23 Јуни 2015
  Машко
  Пробај со поедноставните/глупите проблеми.


  1. CMOS ресет
  2. Друг видео излез на графичка
  3. Друг кабел за видео (ХДМИ, ДВИ и сл.)
  4. Позајми РАМ, и на крај пробај
  5. Матична, ако најдеш половна
   
 3. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  1. Пробано, без успех
  2. и 3. мислам дека треба да бутира и без монитор, или грешам? Бидејќи се останува истото, дури кога не е приклучен мониторот.
  4. Треба да пробам утре, договорив веќе.
   
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,602
  4,537
  23 Јуни 2015
  Машко
  Нормално дека треба да бутира и без монитор.
  Титките исти ти се повторуваат или се менуваат? Најди упатство и пробај да ги идентификуваш титките, па дешифрирај според упатството (мануал).
   
  Последна промена: 2 Јуни 2019
 5. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Подобро видео ќе оставам. Сите овие титки се после 1 палење.

   
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,307
  3,612
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
 7. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  доколку немаш слика и слушаш дека се исти звуци се по рестартирање,мени го рамот.
  Но доколку не се рестаритра и ги нема пак истите звуци не е рамот,тогаш може да биде цпу или напојувањето.
   
 8. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Звуците се тие истите, како на видеото, јас го симнав. Го дадов рамот да ми го провери мој пријател, ќе видиме што е. Доколку е сепак рамот, мислам дека проблемот е некаде подлабоку, не може наеднаш 2 рам плочки да отидат (и едната нема ни година).
   
 9. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  можно е да се исправни рамовите,да отишле слотовите за рам.
  Ако не пробајте заедно со другарот,дел по дел,од напојувањето да го смените,па рамот.
  Бидејќи сум сигурен во тоа,дека е напојувањето или рам.
   
 10. Impedansa

  Impedansa
  Intern

  1
  0
  29 Мај 2019
  Машко
  Првите четири титкања се проблем со рамот. Пробај со компресор да ги исчистиш слотовите за рам (околу нив, самите слотови, од позади на матичната и ако можеш под нив). Потоа пробај само со еден стик рам и ставај го во различни слотови. Вторите титкања (еден долг и 3 кратки) е проблем со графичката. Пробај на друг ПЦ дали работат рам стиковите (поединечно) и пробај ја графичката. На крај, смени биос на матичната ама како што гледам немаш ни слика воопшто. Ова сепак ми мириса на расипана матична (краток спој).
  Поздрав
   
 11. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  лолз си нема врска да рикнала матичната,таков проблем се десило неколку пати,ние бевме зачудени,пробавме рамови,ги сменивме,пак немаше слика,сменивме графичка,пак немаше слика,и еден кажа да пробаме да не е до струјата,го сменивме напојувањето и си даваше слика,почна да работи.
   
 12. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  78
  124
  30 Август 2018
  Машко
  Спој со напојување или матична.
   
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,263
  13,202
  23 Јануари 2008
  Манга
  Според кодовите треба да е или меморија или графичка картичка. И едното и другото е директно врзано на процесор.
  Исклучи ги сите кабли и извади го процесорот, ресетирај биос и врати го процесорот.

  Ако ова не проработи, пробај со други меморои па ако ни така неќе, пробај со друго напојување.
   
 14. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  Фала на сите одговори, немав време да го натерам пријателот да ги провери мемориите и графичката, но еве конечно добив вердикт. (мислам дека исполнува критерии за сервисер, 20+ дена поминаа :oh:)

  Двата рама и графичката се исправни. Останува тогаш или матичната или напојувањето?
   

Сподели

Вчитување...