• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Не препознава DVD-ROM

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Ja otvoram temava po barajne na "orbital" bidejki on ne mozese da uploadira slika za problemot.Eve ja slikata sto mu se javuva poradi nemoznost da go prepoznae DVD-ROm-ot

P.S. Koristi Vista
Ako treba dodatni informacii kazete !
I gi molam adminite da gi izbrisat temite "Problem so Prepoznavanje na Hardware!" i "DVD Rom Problem" bidejki se raboti za istiot problem.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Епа убаво си пишува на сликата овој хардвер неможе да се стартува бидејќи информациите во регистрите се нецелосни или оштетени. Што значи најверојатно има проблем со регистрите предизвикан од инсталирање на некоја игра или програма. Не ја исклучувам можноста да е и Вистата таква, а може и самиот двд ром е оштетен за ова пробајте на друг комјутер ако сте во можност дали ќе работи.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Za popravka na registrite imas nekolku programi, jas bi ti preporacal Registry Mechanic.Probaj so ova.
 

orbital

Intern
7 јануари 2008
15
0
Se obidov Blagojce no sepak ne pali na mojata VISTA taa programa!
sepak ke se obideme na nekoj drug nacin sepak mora da postoi no problemot e sto treba da se pronajde!
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
На твојов проблем гледам само две опции. Значи доколку нешто е проблем со биосот иако неможел да чита ромот сепак не бил со извичник во device manager, во My computer треба да постои ако е исправен и ако е исправно инсталиран. Значи или се зезнати регистрите на Виндоусот и треба најверојатно или реинсталирање или пак од ново инсталација. Второ можно е дека нешто е цркнато и дека нема чаре освен сервис. Многу ми е чудно што е со извичник ромот. Сум имал проблем да несака да реже или изрежаното да е неупотребливо, некогаш некое цеде да препознае или не, да сака да реже обични, а двд не ама да непостои односно да не е правилно инсталиран не сум имал случај.
 

mkdev

Intern
1 декември 2007
111
4
ти фали некој фајл , или направиму remove и види после дали ке се оправи , што фајлови ке ти побара ? , прочитај од од асус да не има нешто извадено за него на виста
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,918
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно