Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Не можам да влезам во Bios и Windows, Linux е во ред

Eric Cartman

Intern
4 февруари 2021
22
14
Здарво

Спецификација

core i5 10400f
ram Netac 2x8 gb 2666mhz
MB: Gigabyte h410m s2h v3
SSD- samsung 120 GB
HDD Hitachi 640 GB
GPUs:
r9 280x
radeon 6770hd
nvidia gt 610
Оs- windows 11 pro & ubuntu 22.04 дуал боот (виндовсот е инсталиран на ссд, а линуксот на ХДД)

Пред некој ден го пуштам пц-то со графичката р9 290х и излезе зелен екран, и компјутерот беше не респонзиевен, и мораше да го исклучам со hard power down (држев на power kopceto)
Си реков никому ништо стара графичка, ги има фрлено патиките, ама ќе да не е проблемот то. На следен бут има само црн екран и ништо не се случва. Ставив друга графичка hd 6770 пак исто се случва, но ако го остам некое време, автоматски си крева во линуксот. Исто се однесува и со nvidia gt 610.
Претходната биос конфигурација беше со primary boot device- Ubuntu Grub loader, и преку него можев да одберам да крени windows (двете се во uefi, ne legacy). Windowsot e инсталиран на ссд а линкусот на хард дискот.
Кога влегва во линуксот можам да го видам ссдто дека постои и можам да копирам фајлој од него без проблем. Во grub.cfg windowsot го гледа како boot опција.
Моментално не можам да влезам никако во биосот или виндовс, едино шо крева е линуксот и тоа треба да го остам некое време.

Што имам пробано:
Биос ресет со батерија вадење и со clear CMOS џумперите.
Исклучив се можно шо не треба (усбинја, вентилатори ...)
Исклучени беа сите хард дискови и ссдиња со надеж дека ќе му текни да влези во биосот
пробано со различни плочки рам и само по една и различни слотови-пак е исто.
Во линуксот е пробано следното-
sudo systemctl reboot --firmware - делува како да влегва во биос ама нема слика пак и ништо не се случва дур не го рестартирам и пак ќе се крени во линуксот
го едитовав следниот фајл /etc/default/grub со соодветниот редослед на boot GRUB_DEFAULT=1 и GRUB_DEFAULT=2 (во случајот 0 е лиуксот, 1 е ввиндовс 2 е uefi firmware), во првиот случај кај шо е наместено да бутова во виндовс пак си бутира во линуксот, а ко ќе е наместено фирмвер, пак немам слика и само седи така
Ако прицкам брзо del на почеток делува како да влегува во биосот ама нема слика.
Пробано е на 2 различни монитори и со vga i so HDMI.

TLDR- ко да влегва цо виндовс и биос ама нема слика, а на убунтуто си работи ОК.

Help, фала
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ми личи ко сите три графички да ти се стари и да немаат UEFI GOP. Или таа што имала (280-ката) рикнала, а другите немаат. Пробај најди понова.
 
Последна промена:

Eric Cartman

Intern
4 февруари 2021
22
14
Ми личи ко сите три графички да ти се стари и да немаат UEFI GOP. Или таа што имала (280-ката) рикнала, а другите немаат. Пробај најди понова.
Ми личи ко сите три графички да ти се стари и да немаат UEFI GOP. Или таа што имала (280-ката) рикнала, а другите немаат. Пробај најди понова.

Ми личи ко сите три графички да ти се стари и да немаат UEFI GOP. Или таа што имала (280-ката) рикнала, а другите немаат. Пробај најди понова.
OK, ќе пробам, само не ми е јасно зошто во случајот линуксот крева без проблем, кој е исто инсталирано како УЕФИ. A и 280ката се понаша исто, крева до welcome screen на убунту и мрзни таму (претпоставувам дека е цркната :)
 
Последна промена:

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Автоматски се крева линуксот, како што викаш, а тој си има драјвери.

Не знам зошто не влегува во пенџерот кога ќе го едитираш грубиот, а би требало. Си заглавува при инсталација на драјвери? Чека да кликнеш некаде?
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.305
3.012
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Се извинувам јас од напред, ама морам...
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Здарво

Спецификација

core i5 10400f
ram Netac 2x8 gb 2666mhz
MB: Gigabyte h410m s2h v3
SSD- samsung 120 GB
HDD Hitachi 640 GB
GPUs:
r9 280x
radeon 6770hd
nvidia gt 610
Оs- windows 11 pro & ubuntu 22.04 дуал боот (виндовсот е инсталиран на ссд, а линуксот на ХДД)

Пред некој ден го пуштам пц-то со графичката р9 290х и излезе зелен екран, и компјутерот беше не респонзиевен, и мораше да го исклучам со hard power down (држев на power kopceto)
Си реков никому ништо стара графичка, ги има фрлено патиките, ама ќе да не е проблемот то. На следен бут има само црн екран и ништо не се случва. Ставив друга графичка hd 6770 пак исто се случва, но ако го остам некое време, автоматски си крева во линуксот. Исто се однесува и со nvidia gt 610.
Претходната биос конфигурација беше со primary boot device- Ubuntu Grub loader, и преку него можев да одберам да крени windows (двете се во uefi, ne legacy). Windowsot e инсталиран на ссд а линкусот на хард дискот.
Кога влегва во линуксот можам да го видам ссдто дека постои и можам да копирам фајлој од него без проблем. Во grub.cfg windowsot го гледа како boot опција.
Моментално не можам да влезам никако во биосот или виндовс, едино шо крева е линуксот и тоа треба да го остам некое време.

Што имам пробано:
Биос ресет со батерија вадење и со clear CMOS џумперите.
Исклучив се можно шо не треба (усбинја, вентилатори ...)
Исклучени беа сите хард дискови и ссдиња со надеж дека ќе му текни да влези во биосот
пробано со различни плочки рам и само по една и различни слотови-пак е исто.
Во линуксот е пробано следното-
sudo systemctl reboot --firmware - делува како да влегва во биос ама нема слика пак и ништо не се случва дур не го рестартирам и пак ќе се крени во линуксот
го едитовав следниот фајл /etc/default/grub со соодветниот редослед на boot GRUB_DEFAULT=1 и GRUB_DEFAULT=2 (во случајот 0 е лиуксот, 1 е ввиндовс 2 е uefi firmware), во првиот случај кај шо е наместено да бутова во виндовс пак си бутира во линуксот, а ко ќе е наместено фирмвер, пак немам слика и само седи така
Ако прицкам брзо del на почеток делува како да влегува во биосот ама нема слика.
Пробано е на 2 различни монитори и со vga i so HDMI.

TLDR- ко да влегва цо виндовс и биос ама нема слика, а на убунтуто си работи ОК.

Help, фала
извади ги графичките и хдд-та и пробај да идеш на биосот,ако не треба да го флешнеш биосот.
 

Eric Cartman

Intern
4 февруари 2021
22
14
извади ги графичките и хдд-та и пробај да идеш на биосот,ако не треба да го флешнеш биосот.
Izvadiv se, za zal ne mozam graficka posto e f verzijata na procesor. Sry za latinica
Мислењето е автоматски споено:

Автоматски се крева линуксот, како што викаш, а тој си има драјвери.

Не знам зошто не влегува во пенџерот кога ќе го едитираш грубиот, а би требало. Си заглавува при инсталација на драјвери? Чека да кликнеш некаде?
Ne, samo ti kazvam deka koga go uklucuvam, ceka nekoe vreme vo crna slika da odberam nesto, sho koga bi imalo slika bi bilo grub loader, windows linux ....od ko ke pominat 20 sec samoto si odbira linux i si kreva. Nakjoro mozam da odberam windows i si sedi temnica taka
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Izvadiv se, za zal ne mozam graficka posto e f verzijata na procesor. Sry za latinica
Мислењето е автоматски споено:


Ne, samo ti kazvam deka koga go uklucuvam, ceka nekoe vreme vo crna slika da odberam nesto, sho koga bi imalo slika bi bilo grub loader, windows linux ....od ko ke pominat 20 sec samoto si odbira linux i si kreva. Nakjoro mozam da odberam windows i si sedi temnica taka
незнам пробај еден wipe na cmos,со hbcd ставен на хдд или на усб,или пак носи го на сервис при @Daniel86
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.494
2.434
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Од убунтуто можеш да направиш systemctl reboot --firmware-setup, команда која ќе ребутира и ќе те однесе[¹] директно во UEFI „bios“-от. Ако тоа ти успее, подеси го UEFI-то да не биде fullscreen (или како и да се вика таа опција на твојата матична) - т.е. да се старта во текстуален режим.

[¹] барем на повеќето нормални UEFI системи, за жал некои имплементации може да се килави
 

Eric Cartman

Intern
4 февруари 2021
22
14
Од убунтуто можеш да направиш systemctl reboot --firmware-setup, команда која ќе ребутира и ќе те однесе[¹] директно во UEFI „bios“-от. Ако тоа ти успее, подеси го UEFI-то да не биде fullscreen (или како и да се вика таа опција на твојата матична) - т.е. да се старта во текстуален режим.

[¹] барем на повеќето нормални UEFI системи, за жал некои имплементации може да се килави
Пробав веќе, ме носи до уефи-то само шо не можам да го видам :D , си седи темница
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.708
10.106
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Значи нема потреба од сервиси нити било што такво, едноставно графичките се стари, а по дифолт биосот бутира во UEFI. Еве извадок од упатството од матичната, плус и кај сите гигабајт е така, барем поновите.

Screenshot_1.png
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.494
2.434
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.496
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно