• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Не можам да најдам драјвери за графичка, тачпад и слично - Леново Идеапад Ес 340

 • Ја почнал/а темата
 • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Кај да најдам графички драјвер за Леново Идеапад Ес 340?
Многу ми е светол екранот.

Бев на тој сајтот laptops and netbooks :: ideapad s series netbooks :: s340 14iwl - DE

Симнав тоа драјверот, ми дава грешка „The installation package is not supported by this processor type“...

Знаете сајт каде ги има сите драјвери?
Ми треба и за тачпадот и за тие „Other Devices“

Drivers1.png
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,046
2,521
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,949
12,067
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Проба со ова? Кога бев леново корисник памтам дека инсталирав некој ваков тол што аЛтомаЦки симиња драјвери и слично, само морав претходно мрежните рачно да ги инсталирам, али тоа беа времиња, прави хакерски времиња...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
 • Ја почнал/а темата
 • #6

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Повели, заврши си ја работата како човек. Инаку после ДрајверПак ја би го реинсталирал оперативниот, тешко сра*е е.
Еве видов на дело... излеа само Аваст инсталираше, и од коа го избришав го нема тоа CloudPack да врти во процеси...

Значи сеа работава од ново Виндоусот, ебате тоа ебате...
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,545
2,549
Едно (можда малу глупо) прашање, проба преку Windows Update? На десетина лаптопи што ми поминале низ раце во минативе година дена, обично тоа ги наоѓа драјверите.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Абе пак свети екранов, и тачпадот е мртов...
Немаат благе везе овие софтвери што ги пишавте...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Едно (можда малу глупо) прашање, проба преку Windows Update? На десетина лаптопи што ми поминале низ раце во минативе година дена, обично тоа ги наоѓа драјверите.
Ова беше следно за проба. Само излеа едно 5-6 долги и тешки надградби треба за да дојде до драјверите...

Ништо, ајде реинстал, се од ново.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,545
2,549
Ова беше следно за проба. Само излеа едно 5-6 долги и тешки надградби треба за да дојде до драјверите...

Ништо, ајде реинстал, се од ново.
Ако е нов лаптопот, а не нешто што си го користел/подесил по свое веќе, најбезбедно ти е. И одма дај му update, не се замарај со спуштање од трети страни, би требало се да најде.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,046
2,521
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Фејсбук, Опера и Аваст не се драјвери за графичка...

Пробав ова, еве го сеа се напрега нешто процесорот.
Ама копчињата за светлост на екранот се уште не работат.
Нити тачпадот.

Ми иде на живци, бришам!
имаш опција за драјвери и имаш опција за дополнителен софтвер. не си требало да инсталираш софтвер туку само драјвери.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Во ред. Ајде ќе пробам се што предложивте. Ако се е тапа, идам со целосен реинстал.

Ќе пишам што се десило.
 

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Driver talent е пдобро него боостер.
Стави win10 64бит и пак ако ти покажува извичник,скенираш ги драјверите со дривер талент и одиш на унистал на тие што се со извичник и ги инсталираш преку дривер талент што ги најдело драјверите претходно.
Или ако си исклучил UAC и неможеш да инсталираш ништо ни драјвер.
И како што кажа fuzxyaw може преку win.update но ако си исклучил uac нема да може,ако имаш теамвивер или ултравивер да видиме да го опраиме..
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #17

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Кое копче е да бутираш од УСБ, бут мени? Работеше на Ф12, еве сеа ни тоа нејќе...
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,545
2,549
Кое копче е да бутираш од УСБ, бут мени? Работеше на Ф12, еве сеа ни тоа нејќе...
F1/F2, или пробај со FN+F1/F2, влези во BIOS па од тука. За Boot Menu дирекно мислам дека беше F8 ама не сум сигурен. Или ако евентуално го имаш она малоно Onekey Recovery копче, тоа ќе ти даде мени за boot options и за влез во BIOS.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,056
13,612
али тоа беа времиња, прави хакерски времиња...
Дури не научат како изгледа да местиш IRQ рачно во BIOS пошто има „мала“ колизја на интеррапти... не се хакери. Ништо не се!
 

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
Кое копче е да бутираш од УСБ, бут мени? Работеше на Ф12, еве сеа ни тоа нејќе...
Не ти треба усб или двд ако го имаш wind. Симнуван распакувај го на една патриција и направи ја актив,после рестарт ќе си боотира на инсталација.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Дури не научат како изгледа да местиш IRQ рачно во BIOS пошто има „мала“ колизја на интеррапти... не се хакери. Ништо не се!
Абе ајде :p
Да не треба џампери на плочата да местам случајно? :p :eek:h:
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
851
741
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
Sapphire NITRO+ RX 580 8GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Абе ајде :p
Да не треба џампери на плочата да местам случајно? :p :eek:h:
ај види во биос да не имаш опција за тачпадот нешто да го направиш од Basic во Advanced, кога ќе избереш advanced ти дава customization директ од виндовс да му правиш во Touchpad делот, и го наоѓа правилниот драјвер
 

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
53
ај види во биос да не имаш опција за тачпадот нешто да го направиш од Basic во Advanced, кога ќе избереш advanced ти дава customization директ од виндовс да му правиш во Touchpad делот, и го наоѓа правилниот драјвер
Можно е само да има енабле и дисабле а basic и adcanced има во мојддв како сакаш да го секинира во камера кодот :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Преинсталирав Виндоусот. Го најде сам драјверот за тачпадот, после трета надградба.
Исто така најде драјвери и за повеќето од тие „Other Devices“, освен за две.
За графичката сеуште е истиот, што не ти дава да смениш светлост на екран.
Ќе причекам, веројатно ќе најде и за останатото самиот Виндоус.

Што се однесува за копче за бутирање, требаше да го изгасам лаптопот па после да стартувам држејќи ф12... не знам зошто така, Рестарт одма идеше во Виндоус. Изгледа она Фаст Бут беше пуштено. Забораив да го исклучам после УЕФИ повторна инсталација.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,393
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно