• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ne mozam da prikacam HDD sata2 na Intel DP35DP

  • Ја почнал/а темата tripi666
  • Време на почнување
T

tripi666

Гостин
Znaci ovaka nov pc imam celosno. I staam znaci na DP35DP maticna od intel HDD od 160GB sata2 Wes.Digital ama pred toa mi e podelen na 3 particii. mi go naogja u bios pri startuenje ama problemot e sto koga ke sakam da instaliram XP na nego doagja do prviot cekor idam enter i op mi vika ne go naogja hddto press f3 to exit. Ovoj problem mi se javue koga nema RAID disketa ubaceno. AMA JA KAJ K.R ke ja ubacam koa neam ni priklucok za flopy
Sigurno ima nekoja druga varijanta ne mi e u RAID diskot povrzan za da dupci pls pobrzo pisete
 

leopard

Intern
13 март 2008
60
5
Најбрзо решение ти е да го приклучиш тој хард диск на друг компјутер и да копираш или инсталираш windows. Ако ти е нешто хитно.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Најбрзо решение ти е да го приклучиш тој хард диск на друг компјутер и да копираш или инсталираш windows. Ако ти е нешто хитно.

ne raboti taka instaliran windows...mislam so HDD na drug kompjuter pa da prefrlis na tvojot nema da se startuva poso so instalacija windowsot se prilagoduva na performansite na toj kompjuter kade sto e instaliran

covekot bara drugo resenie...kupil nov kompjuter a ne mu go pronaogja HDD so sata priklucok
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Znaci ovaka nov pc imam celosno. I staam znaci na DP35DP maticna od intel HDD od 160GB sata2 Wes.Digital ama pred toa mi e podelen na 3 particii. mi go naogja u bios pri startuenje ama problemot e sto koga ke sakam da instaliram XP na nego doagja do prviot cekor idam enter i op mi vika ne go naogja hddto press f3 to exit. Ovoj problem mi se javue koga nema RAID disketa ubaceno. AMA JA KAJ K.R ke ja ubacam koa neam ni priklucok za flopy
Sigurno ima nekoja druga varijanta ne mi e u RAID diskot povrzan za da dupci pls pobrzo pisete

Нема врска тоа дали ти е поврзан РАИД или САТА, пошто матичната ти е таква, да кога ке сакаш да инсталираш WIN ти бара драјвери. Види у биосот дали имаш опција ХДД-то да ти работи на САТА, РАИД или ИДЕ мод. Ако имаш ИДЕ мод, стави го и инсталирај!
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
339
Абе однеси го у сервис и готово, ако има гаранција плочата и хардот ќе ти го напраат бесплатно
А у друг случај ја мислам дека може да се инсталира виндоуз или некој друг оперативен систем на хард диск преку друг компјутер.., сум пробал така да инсталирам икс пе и линукс и супер работеше на другиот компјутер (барем на мојот компјутер работеше, а за тебе незнам) :)) ама изгледа дека ти си го склопувал компјутерот и незнаеш сега како да го напраиш хардот. Едноставно дај му го компјутерот на некој кој навистина јако се разбира у хардвер или однеси го у сервис и ќе ти го напраат:)
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Значи ја имам истата плоча, и исто немам дискетна единица.
За да можеш така да ставиш XP(За виста е друга прикаска) ќе треба во биос таму каде што е наместено во AHCI или RAID(мислам дека ти е ова) да го ставиш како IDE.

После имам ставено еден туторијал за како да го направиш на XP да работи под AHCI мод(има објаснето во туторијалот зошто служи) ако немаш дискетна единица. А ти можеш и под IDE да си го фураш, туторијалот е за да добиеш некој SATA опции преку AHCI модот.

Линкот:
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=3623
 

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
Најди некое друго ЦД на XP каде што има подршка за SATA и RAID контролери јас симнав пред неколку дена Windows XP PRO SP3 RTM (5512) VistaVG Ultimate + SATA-Raid (04-23-2008)
:)
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
vaka sega...coekot go resi problemot poso mi e drugar:D....ke vi kazam edna rabota da se nasmeete malce

mu dale floppy disk so raid driveri a na maticnata nemase priklucok za floppy drive...ali se snajde :D
 

leopard

Intern
13 март 2008
60
5
еее тоа да го видеш.... Ја исфрлија од употреба дискетната единица а сеуште е потребна:ha:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Малку ОФТОПИК!!

Дали имаш со плочата проблеми со температурата и со вентилаторите т.е. ти вртат во просек од 600 обртаи во минута??
 

HeatSinkPipe

Intern
16 април 2008
1
0
Ima i externi floppy edinici na USB najverojatno sakale da se vratish nazad i da kupish od kaj niv ali j.... ga
:muahaha:
 
T

tripi666

Гостин
epa ovaka lugje sea ja ke vi objasnam... problemot ko so kaza drugar mi e vo toa sto me tepaat a ne mi davaat da placam t.e mi dale flopy a na maticnata nema priklucok za flopy uopste. taka da i da go instaliram ja na drug OS-ot dzabe HDDto ne mi go naogjase. no raid drajverite gi ubaciv na instalacijata od xpto i mi gi podigna. nemase sansi da go podesam Sata2 na ide a i da go napraev toa epten ke se usporese rabotata na Hardot taka da resenjeto so drajverite na XP instalacionoto cd prorabotaa i fala ipak na pomosta so mi ja ponudivte. nesto probav duri i pred da postiram no sepak mnogu fala. P.S na servis ne nosam kompjuteri vekje 5-6 godini poso za k.. ne gi biva :D samo pari da ti zemat
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.286
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно