1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Не бутира Tp link MR3420

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Mar tiN, 2 Мај 2019.

 1. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  503
  350
  2 Јануари 2014
  Машко
  Проблемот е следен , никако да се вклучи во нормала , power сијаличката трепка , на лан кога вклучам кабел го дава на мрежна но нема default gateway и не можам да пристапам на 192.168.1.1 .Пробано и со ресет копче но несака да се направи ресет, помош и совет да го вратам ?
   
 2. toplel

  toplel
  On your way to fame

  556
  565
  18 Август 2016
  Машко
  Прв сопственик си? Види дали случајно имаш друга IP адреса во CMD> ipconfig /all

  Што правеше за да не се вклучува во нормала? Флешуваше/надградуваше софтвер?
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  503
  350
  2 Јануари 2014
  Машко
  Ништо не правев , работеше на 4г модем , го исклучив со цел да го конфигурирам како обичен рутер со конекција од модем . Вклучувам повторно во струја и не сака
   
 4. toplel

  toplel
  On your way to fame

  556
  565
  18 Август 2016
  Машко
  Ај пробај ресетирај го по 30-30-30 метод. Тоа се прави на следниов начин:
  1. Уклучи го рутерот само на напојниот кабел (без лан кабли)
  2. Држи го "Reset" копчето 30 секунди
  3. Продолжи да го држиш копчето, исклучи го напојниот кабел и држи 30 секунди
  4. После тие 30 секунди уклучи го струјниот кабел држи уште 30
  5. Илустративно: 30 reset > 30 OFF > 30 ON
  Значи, да се разбериме: севкупно 90 секунди континуирано држиш "Reset" копче, а на интервали од 30 секунди ги извршуваш другите работи. Стави си стоперица или како ти е полесно, ама гледај минимум 30 секунди да поминат.

  Се надевам овој метод на ресетирање ќе е функционален и ќе имаш пристап до рутерот пошто сметам дека нешто е лошо подесено внатре во софтверот.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 5. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  449
  350
  26 Јуни 2012
  Машко
  На компјутер кога го поврзуваш, ти трепкаат двете сијалички на лан портата? Пробано ти е рачно со статичка IP од исти range на рутерот, пример 192.168.1.10? Можно е да е брикнат и ќе треба некој да ти го флешува наново на програматор :).
   
 6. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  503
  350
  2 Јануари 2014
  Машко
  30-30-30 метод не помина , 2 те сијалички си трепкаат на лан портата .Пробав со рачно подесени IP .Сијаличката за мрежа на рутерот си свети , power трепка :devil:
   
 7. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  127
  353
  9 Август 2010
  Пробај со друго напојување.
   
Слични теми
 1. Alexandar
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  770
 2. cogscape
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  1,622
 3. Necromancer
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,204
 4. Garfield'
  Одговори:
  66
  Прегледи:
  1,595
Вчитување...

Сподели

Вчитување...