1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Навреда или не

Дискусија во форумот 'Боречки клуб' започната од toshex, 14 Декември 2019.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. koki

  koki
  Gaining Experience

  251
  133
  3 Март 2010
  Колку си грешка другар ау....
  Го познавам лично но само службено, и ако морам да го искаратеризирам со 3 збора тоа би било, Скромен, Поштен и Воркахолик.

  Извинета вака за упад продолжети си само сакам да ви кажам колку имате погрешна слика за некој човек кој не го познавата а судите само преку тастатура.
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,531
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @Pane24 Твојата рекација те каратеризира тебе. А пошто со гојдо двајцата бевте опоменати за иста работа сеа ќе ти напарвам паралела.
  Постовите кои ти беа избришани без глупости и дупли постови кои ти беа спојувани а не бришени, и беа негде околу 100, на гојдо му беа избришани околу 150.

  Гојдо ми се јави ме праша што згрешил, му кажава и ми реплицираше
  Цитирам,
  „ У право си брат, на крај краева ние сме таму само гости и треба а го почитуваме она што го задава домаѓинот.“
  Нека каже ако не беше така.

  А ти наместо да постапиш исто како него, ти глумиш жртва и шириш невистини, за да ги добиеш членовите на твоја страна.

  А сите постови што ти се избришани и сите предупредувања што ти се дадени си имаат поткрепа.

  Биди ми поздарвен,
  Другите нема да ги цитирам пошто се е кажано, секоја заедница што има повеќе од 5 луѓе е склона на несогласување, така да целосно го разбирам вашето незадовлство, и го ценам вашето мислење.
   
  Gaston, TATA_MATA и на Avid им се допаѓа ова.
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,725
  3,167
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  И после во кафана ќе сме се збирале, па ова покол ќе е ако се собериме (ping @Sludge.Factory , мала шала :) ) .

  Онтопик: правилото си вели дека во оглас не смее (после оформена цена ) да се ставаат коментари, па затоа постои приватна порака до членот. Тоа шо не го поштувате и после се лутите кога фрчат банови и / или предупредувања е крајно безобразно.
   
  На Banjifiko, Gaston, Draynor и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,736
  26,368
  4 Септември 2008
  На кој му треба помош? повелете.

   
  Gaston, Astro и на Avid им се допаѓа ова.
 5. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,580
  3,574
  12 Јануари 2016
  Машко
  Лошо се реагира на критики. Дури и кога критиките се добронамерни и културно искомуницирани. Пример за тоа како се реагира на добронамерни критики, е бришење на тема со критики во подфорумот Сугестии и веднаш потоа експресно воведување на ново правило за казнување со банирање за злочинот „отварање теми за критикување квалитет на модерирање“.

  Од друга страна @toshex, ќе додадам дека (кога би ги ставиле настрана неприфаќањето на критиките и релативно повластениот однос за одредени членови) фер е да се каже дека форумов сепак функционира релативно нормално - посебно ако го споредиме со тоа како се управува со другите локални онлајн заедници (со споредлива или поголема бројка на корисници). Се разбира дека би можело да биде и многу подобро кога не би се реагирало така негативно на добронамерни критики.  Авид не е суштинскиот проблем. Тој едноставно ги растегнува правилата до каде што може. Проблемот е што на форумов премногу се толерира тролање па како резултат на тоа се губи квалитетот и редовно се уништуваат и заглупуваат дискусиите.

  Не зборувам за повремено зафркавање и хумор (добронамерно или не, сеедно), зборувам за упорни заморни тролања без никаков придонес за темата на дискусијата.

  Кој смета дека не сум во право, нека најде една дискусија каде озбилно се дискутира откога еднаш ќе се вмешаат дежурните тролови. Обично еден-двајца се тие кои редовно започнуваат а другите потоа продолжуваат слично во верижна реакција еднаш кога ќе видат дека нема негативни последици - повеќето сме виновни за тоа, ете признавам дека и јас самиот некогаш тролам тролови. На крај секако дискусиите се тие што се утепани во поим, и затрупани во тролање. Тоа е тоа, на жалост. Пријавување на вакви девијации е нонсенс кога очигледно е дека се работи за секојдневни ситуации кои секојдневно се повторувани од едни исти луѓе, очигледно едноставно е дека „политиката“ е по дифолт да се дозволува тролање.
   
  На 1s3ct0wN и zipi123 им се допаѓа ова.
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,303
  3,607
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Да беше маж ке го најдев и нашлакав убо .
  Уште да било така дека сум ширел невистини ...
  Напротив не сакам воошто да придобивам на моја страна туку тоа самиот ти си го правеш со тоа што мислеш дека си едно ниво повисоко.
  Освести се малце и разгледај колку квалитетни членови си изгубил , кај си видел квалитетни дискусии освен оние што некој се зачленил за да му склопат конфигурација со предлози.
  Јас се повеќе тоа го читам отколку некои туторијали .
  Наместо да почнеш од таму да направеш чистка ти си се фатил за моите огласи и на гојдото.
  Уште од почетокот на тие мои огласи јас избрав така да направам за да не правам спам на форумов со секоја нова количина за да не отворам тема секојдневно.
  За претходно сум ти имал кажано дека си у право и дека со право ми задаваш казнени поени и не сум се побунил.
  Али овој пат и ти ја претеруваш и уште повеќе затегаш ситуација на веќе напната ситуација.
  Само ке ти речам олабави и искулирај .
  У животот не е све у тоа да си стекнуваш репутација на диктатор....
  Искрено немам ништо против тебе ниту си ми трн у око.
  Само да ти дадам совет да не судеш за други и да не донесуваш некои си квази дијагнози затоа што секој си има свој начин на живот , свое мислење , свој карактер .
  Искрено не би сакал да водаам долги дискусии за бадијала. Затоа што моето време сакам да си го трошам на луѓе за да му помогнам во некоја проблематика или да му излезам у пресрет со некоја ефтина компонента :)
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 7. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  458
  426
  14 Јануари 2016
  Машко
  :D
   
  На bicikle и Lokvan им се допаѓа ова.
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,580
  3,574
  12 Јануари 2016
  Машко
  Од мене имаат подршка за стилот на огласување, Пане и Гојдо.
  Пошто огласи секако има и ќе има: Подобро е да имаат една тема со многу производи за продавање, отолку многу одделни теми за многуте производи за продавање.

  Што ќе се дешава тек со „бамп-ање“ на таквите многу одделни теми?
  Помалку теми со огласи е подобро, помалку спам во сајдбарот.


  Всушност и не разбирам каде е проблемот овде, технички гледано?
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,531
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не разбираш пошто пане си тера по свое и мисли дека е обесправен. Стилот не е проблем туку проблем се дуплите постови во нивните огласи и покрај тоа што имаат пермисии да си ги едитраат.

  Темата иде под клуч.
   
  Gjurc1n0t, bicikle и на Avid им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...