1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Навреда или не

Дискусија во форумот 'Боречки клуб' започната од toshex, 14 Декември 2019.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Нека биде префрлено ова у соодветна тема.

  Се осеќам дека само јас имам проблем со вакви реплики. Би ги очекувал од рандом член ама лично иам очекувања дека администрацијата треба да е културна и воздржана.

  Дијагнози за психички и социјални проблеми не се зафрканција и не се работа на никој па дури ни на искусен психијатар да се расфрла со нив на форум, посебно не на форум од област на ИТ.

  Крајно е ниско и не доликува. Ве советувам да си го избришете тоа мислење да се смирите малце дека очигледно во некој афект е напишано и да продолжите напред подобро.

  Пане мислам дека има основа да се пожали ако му се бришеле мислења каде пишувал дека резервира делови кај некого у оглас, и акп за тоа има собирано негативни поени. Исто и ако автоматски добива негативни поени за пријави, пошо секој може неосновано да пријави мислење. Ако пријавите се разгледани од модератори тогаш нема право да се жали за поени од пријави.


  И за крај се двоумев дали ова да го пишувам јавно или не, пошо не е прв пат да имам замерки за однос на некој од администрација и се надевам дека ќе биде сфатено ко шо е наменето - ко добронамерен указ. Сите сме тука со цел да направиме добра заедница и вакви коментари не очекувам од луѓето у заедницава искрено - ме разочаруваат.

  Извинете за крај ако има тајпо грешки од моб. пишав.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На bLaCk AnArChY, Draynor, 1s3ct0wN и уште 13 други им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,476
  25,517
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ај молимте болдирај ми навреда!
   
 3. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,032
  21 Јануари 2009
  Имаш ли од кремата @psyside ?
  За другар прашувам.
  Сериозно имаш дури и малку тронка сомнеж дека пријавите вака функционираат?
  @Fatal1ty_ ја мислам да се извиниш пошо Тоше може да се откаже од форумов...
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,476
  25,517
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не функционираат така, небулози и невистини еден куп

  Ако сака некој да му биде избришан акаунт нека прати емаил на
  [email protected] од мејлот со кој е регистиран на форумов
   
  На Gaston и Avid им се допаѓа ова.
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,032
  21 Јануари 2009
  Па знам, нормално.
  Ме чуди некој да има дури и малку тронка сомнеж дека се добиваат автоматски негативни поени за пријава...
   
 6. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  936
  1,113
  9 Јуни 2015
  Машко
  колку си ти арогантен..
   
  На Pane24, Draynor, 1s3ct0wN и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Ќе ве молам да престанете да ми вадите мислења од контекст и да прочитате барем се шо е напишано пред да си фаќате сеир.

  Ко шо гледате и обете варијанти се разгледани и никаде ни од далеку не спомнав дека јас сум уверен во едно или друго. Ептен непристрасно и со најдобра намера напишав се шо напишав. И не знам зошто не сум изненаден дека @Avid е прв шо коментира и само пробува да разгори нешто. Немам таква намера, тоа шо имав да кажам си кажав.

  Тие шо се засегнати од тоа ако сакаат нека размислат зошто уопште некој се замарал да го напише тоа, или пак нека продолжат уверени дека ништо не направиле лошо.

  @Fatal1ty_ уште еднаш ќе кажам дека најдобронамерно го пишав, пошо такви теми за мене не се заебанција и лично сметам дека out of line е таков коментар, не е битно за кој е кажан и колку е заслужен. Јас лично колку шо те познавам од форум знам дека не е злонамерно напишано и само сакав да ти посочам дека недолично те отсликуваат такви коментари. Како сакаш ти реагирај на тоа.

  Од мене толку не планирам да потпаѓам на провокации тука дополнително.
   
  На 1s3ct0wN и Вајкинг им се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,476
  25,517
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Објасни зошто дојде до таков заклучок,
  Затоа што сакам да го напрвма форумов добро место за сите кои доаѓаат на него со добра намера да дискутираат и да помагаат? Затоа сум арогантен?
   
  На Gaston и Avid им се допаѓа ова.
 9. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,032
  21 Јануари 2009
  Јас ништо не ти извадив од контекст и ти го прочитав цело мислење. Всушност, ти го вадиш моето мислење од контекст и пишуваш невистина, дека јас сум пишал дека си уверен во нешто ти. Јас не реков дека си уверен туку дека имаш (малку) сомнеж.
  Многу убаво си напиша, опиша 2 изводливи сценарија.
  Ама оваа болдирана реченица
  дури и со целиот пасус за да не биде „извадена од контекст“, повторно наговестува дека ти имаш макар и мала тронка сомнеж дека пријавите функцинираат автоматски со негативни поени.
  Разумен човек со долго искуство на форум, според мене, не би требало да има воопшто сомнеж во ова.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  455
  423
  14 Јануари 2016
  Машко
  Dali forumot e dobro mesto so avid? najseriozen muabet?
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,476
  25,517
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Тој си го добива она што го заслужува според тежината на неговите коментари. Кој рече дека е добро место за него?
  Знаш колку предупредувања има?
  Знаеш колку пати бил баниран?
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  455
  423
  14 Јануари 2016
  Машко
  ajde da veruvame cim taka vikas :))
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Епа мислам дека се разбираме сеа. Разбирам дека не би требало да има сомнежи, се слагам во глобала, но јас сум човек шо сака да ги анализира обете страни. Во случајов иако сум 99% сигурен дека пријавите се разгледани, морав да ја анализирам и спротивната ситуација. Извини ако тоа те збуни или зачуди :) Тоа го напишав за да биде дадена целосна benefit of doubt за зошто Пане би реагирал така. За да се биде фер у исказ, најдобро шо можев.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,032
  21 Јануари 2009
  Нема залихи псај или што е работата? Најсериозен муабет. Кај се сериозните и разумни членови да се жалат од мене?
  Само некои второкласни/третокласни јузери што тестираат ссдиња од 500 денари и се бунат за перформансите, и/или киснат во огласи се жалат...
  Ако ти сметам јас можеш да ме игнорираш или да ги пријавуваш моите мислења и администрацијата ќе одлучи што-како.
  Или отвори тема за мене, а не овде оф топик да идеш...
   
  На Gaston и barneymk им се допаѓа ова.
 15. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  455
  423
  14 Јануари 2016
  Машко
  aha, znaci gi delime clenovite na 2/3ta klasa, okej
  nema potreba, vajda "znaat" do kade ti se granicite.
  AHAHAHHAHA ne bi otvoril tema za tebe, ne idam veke of topik, posledno mislenje tuka.
   
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,032
  21 Јануари 2009
  Не сум сигурен во кој контекст користиш множина но не би сакал да ги обвинуваш другите.
  Јас ги делам, да.
  [edit] леле 170 мислења имаш во продавам/купувам од вкупно 440 на форумов. Тоа е многу повеќе од третина, побогу!!!
  Се извинувам на второкласните/третокласните, ти си ми четврта класа.
   
  Последна промена: 14 Декември 2019
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,476
  25,517
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @toshex Ти благодарам за добронамернат критика, би ја прифатил доколку не бев во право, но проблемот е во тоа што јас не навредив никого и текстот воопшто не беше кажан во афект како што велиш ти.
  Беше напишан со бирани зборови и истот да биде крајно професионално на ниво кое доликува на функцијата која ја носам.
  ЕВе јас се извинувам ако звучеше како навреда не ми беше таква поентат, 10 пати си го прочитав постот и не најдов навреда, дури се ставив на позиција некој мене така да ми пишел, дали ќе се навредев и повторно не, бидејќи јас никого не пратив на психијатар туку и центри во кои се развива социјализација и комункациски вештини ништо повеќе од тоа, а останатото дека она што го прави е резулатат кој потекнува од дома треба да се свати исто онака како добронамерна критика како што го сватив јас твојот пост.

  Со кои зборови ти би се обратил кон некој кој е повеќе од 15 пати опоменат со негативни поени за една иста работа а тоа е КОМЕНТАРИ ВО ОГЛАС?
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  684
  998
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Dunning kruger администрација. Црна дамка на администрација? А црна дупка да не е? Не е место на администрација да навредува јавно за нечија култура и да изигрува психијатар поставувајќи дијагнози туку да брише несоодветни мислења и одржува форумот. Форум е, не е диктатура. Ова е ит форум, колку хардвер толку софтвер. Пане тука помогнал на илјадници членови независно дали е со продажба или пишал совет како да се справите со некој баг во код. Јавно навредување со коментари од ваков тип е недолично
   
  На Draynor, 1s3ct0wN, Lokvan и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Ти го разбирам сентиментот но дури и да ти е близок другар мое уверување е дека не треба јавно на форум некого да праќаш било каде, или да анализираш од каде потекнуваат проблемите.

  Тоа само по себе имплицира дека ти подобро знаеш што и како му се одвива некому во животот и што му треба. На тоа сакав да укажам.

  (едит: ова не е директно насочено кон еден човек на форумов, ова сите треба да им биде јасно, ако не се лажам и во правилата на однесување на форумот е)

  Како и да е, пак ќе потенцирам дека на крај на денот ако ко шо кажа си прочитап 5-6 пати, и си стоиш на иста изрека океј. Тоа што јас го пишав гледам дека исто е земено предвид сега, и пак твое си е што ќе пишуваш сега и во иднина. Само сакав да укажам како може некои работи да бидат сфатени и да на добар човек го отсликаат у светло кое знаеме дека не е вистинско.

  И не сум јас директно засегнат од ова така шо нема зашо ја да се увредам или налутам дали и како се ова ќе се рареши, па да се откажувам од форумот или да бришам акаунт хахах. Јас само имав нешто да додадам за некоја тема, си го кажав мислењето и толку е моето.

  За дали било навреда, дали било наменето ко навреда или дали некој се навредил, е сосема помеѓу други членови - јас таму не сум засегнат. А за донесување заклучок - не е ко да јас сум некој си фактор или пак судија па сеа моево да е најбитно или пак на крај на денот пресудно.

  И јас ко сите имав нешто да додадам, додадов, мило ми е дека беше прочитано и разберено ко шо треба, и тоа е тоа. Фала ти што прочита и што го сфати ко шо беше наменето.
   
  На Draynor, Goran995, TATA_MATA и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,270
  3,564
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ne se prave taka zaednica kade sto se poretki tie sto prodavaat posteno.
  Me upatuvas u specijalna ustanova za da se socijaliziram...
  Isto i eden kup mislenja izbrisani od mojot profil...
  Sto misles seto toa vreme sto go tepav tuka i za na kraj nekoj da mi odzema mislenja i dopagjana e bezbolno ???
  A i ustvari samite vie od administracija si dodavate mislenja , pozitivni znacki za verifikuvan oglasuvac.
  I na kraj kazi mi na clen u oglas sto sum go prasal dali gi deli ramovite i dokolku gi deli da mu gi kupam bi go smetale za offtopic u oglas a voedno da mi repnite kaznen poen ?
  Drugo za 3 oglasi moi sto se otvoreni nad edna godina za sto gi smetate spam ?
  Ili treba za sekoja edna komponenta ili zaliha da otvoram nov oglas ?
   
 21. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,095
  4,801
  8 Април 2011
  Машко
  Ја мислсм една ферка ке реши све, само ба фаталити му е забрането користење фаталити и литалити а све друго е дозволено.
  Пс. Сега ми текна , јас овде од 2011 член со еден куп паламудења уште не сум сертифициран огласувач! Го предизвикувам скалманки на кубење за коса! Да те видам колку е јак ! Хехее
   
  Последна промена: 14 Декември 2019
  На Astro и Avid им се допаѓа ова.
 22. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,529
  1,738
  25 Март 2013
  Машко
  @Fatal1ty_ Да, нема директни навреди, но само заради тоа што тие навреди се обвиткани со пасивна-агресивност (passive aggressive).

  Во оргиналниот пост кој наводно треба да биде објаснување и треба да послужи за смирување на ситуацијата има навреди за социјален статус, психотерапевтски дијагнози и алудирање на несоцијализација и некултура.

  Потоа како се извинуваш, за во истиот пост да испорачаш уште едно passive agressive пакетче

  Не е убаво. Сите знаеме да читаме меѓу редови. Не знам за што и дали Пане згрешил, но сигурно не заслужил да биде навреден.
   
  Goran995, mdeni и на bicikle им се допаѓа ова.
 23. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  778
  692
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ја на твое место одма адвокатот и тужбиче како што беше со @Avid . Што направи со тужбите против него?
   
  На bicikle и Avid им се допаѓа ова.
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,055
  6,032
  21 Јануари 2009
  Сфтил дека не вредело да се троши време на мене :(
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 25. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,095
  4,801
  8 Април 2011
  Машко
  Сериозно ова дека некој тужел за навреда преку социјални мрежи и форуми? До кај отиде светов! Порано на улица се тепавме па никој не се осмели да тужи некого, тоа се сметаше за најсрамотното нешто што некој би го направил. Ако те навреди некој лично оди ко маж реши ја работата или седи и игнорирај! Какви тужби какви плачки.
   
  На Gaston и Daniel86 им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...