• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Научниците создадоа основен блок на квантен компјутер

Статус
Затворена за нови мислења.

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
И повторно квантното компјутерство е во центарот на вниманието. Истражувачот Prem Kumar и професор од AT&T за Информациска Технологија во Одделот за Електрично Инжинерство и Компјутерска Наука, и неговиот истражувачки тим, се чекор поблиску до остварување на квантното компјутерство во реалност.

Kumar и неговиот тим демострираа основен градбен блок на квантен компјутер користејќи заробени фотони генерирани во оптички влакна. Kumar вели: “Тоа што успеавме да го направиме го постигнавме со фибер и технологија која е веќе глобално распростанета, па затоа мислиме дека ова е инзвонредно значаен чекор во развојот и искористувањето на моќта на квантните компјутери.”

Кај компјутерите што денеска ги користиме, податоците се обработуваат во битови кои се состојат од единици и нули, односно состојби на вклучено и исклучено. Кај квантното компјутерство, квантните битови, познати како кјубитови (qubits), можат да постојат во три нивоа, однсно единица, нула и уште една состојба која се нарекува суперсостојба (superposition). Токму оваа суперсостојба е таа која овозможува огромни перформанси и супериорност во однос на традиционалните компјутери и бинарниот код, односно битовите. Суперсостојбата овозможува кјубитот да постои истовремено и како единица и како нула, што пак овозможува процесирање и трансфер на многу повеќе информации и со многу поголема брзина. Kumar и неговиот тим успеале да заробат фотонски пар во оптички фибер со помош на нелинеарната реакција односно одзив (response) на фиберот. Тие велат дека фотоните остануваат “мистериозно” заробени без разлика колку далеку ќе ги одвоите од парот во трансмисиониот фибер.

Во проектот тимот успеал да ги искористат фотоните за извршување на основни квантни компјутерски операции - контролирана NOT порта, овозможувајќи два фотонски кјубита да реагираат меѓусебно. Kumar во изјавата додава, “Уредот што го демонстриравме е дво-кјубитен уред, што ни од далеку не е блиску до она што е потребно за квантен компјутер, но тоа е уште еден чекор поблиску до целта.” Тимот сега работи на разрешување на некои суштински проблеми и предизвици со оваа технологија.
Извор:www.tehnologija.com.mk
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
WOW.dali toa znaci deka kompjuterite ke bidat nenormalno pobrzi vo idnina i dali nie obicnite luge ke moze da poseduvame eden vakov zver(ne veruvam bas)?
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Ама исто значи дека треба да се почне од почеток со прогамирање на процесорот, HAL, па на низок програмски јазик како асемблер што е кај бинарниве, па на целосно нов операативен систем, на високиве програмски јазици, нови дебагери, подршки.. итн итн..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
За ова имаше предавање во скопје на школата за млади физичари, и концептот на работа е стварно интересен ... ќе работат со светлински зраци отколку со + и - периоди на напон.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
И плус во старт добиваш дупло поголема брзина.
Пример ако за процедура сакаш да оди за да, или не или продолжи ти требаат 2 такта.
ПР: 1 - да; 0 - продолжи | 1 не; 0 продолжи.

Тогаш во еден такт би изгледало вака: 1 - да, 2 - не, 0 - продолжи (1,2,0 се земени како пример)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.675
Мислења
889.455
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно