• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Натпревар во програмирање!!!

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Значи вака.
На интернет постојат многу сајтови каде што има задачи за програмирање, а често тие и спроведуваат натпревари на кои може да се одмерат силите со програмери од целиот свет.
Одамна имам идеја да се прават онлајн натпревари во програмирање на кои ќе учествуваат што поголем број на Македонци. Сите земји кои значат нешто во програмерскиот свет имаат свои сајтови на кои учесниците со решавање добиваат нови знаења и искуства. Тие земји не случајно освојуваат најголем број награди на сите престижни натпревари во алгоритамско програмирање како IOI, ACM. Најдов еден сајт на Интернет каде што може да организирам онлајн натпревари и да одберам кои проблеми да ги ставам во нив од нивната голема архива.
Значи,

цел: Да се организира Macedonia Code Open

Значи да се почне Macedonia Code Open 1, Macedonia Code Open 2...
Да се организираат натпревари на одреден временски интервал, да речеме еднаш месечно (давајте предлози).
Сите информации за Macedonia Code Open натпреварите да се објавуваат на еден веб сајт (блог), јас го отворив овој блог macedoniacodeopen.blogspot.com
Како би изгледал натпреварот,

би имало 5 часа за решавање на 3 задачи.

Ова е само еден пример.

Ми треба ваша подршка во ова затоа што ова е пред се за вас, за нас, за збогатување на знаењата од областа на програмирањето, учење на нешто ново, преку натпревари на кои може да си ги "измериме" силите. Пишувајте коментари за тоа кои се заинтересирани и проширете ја идејата. Дајте ми ваши мислења. Исто така ми треба и информација за тоа до кое ниво го владеете програмирањето.
За да смеам да организирам виртуелни натпревари на тој сајт треба да решам 5 задачи, па штом ќе бидам малку послободен ќе го сторам тоа.
Планирам, доколку има заинтересиранот (потенцирам заинтересираност), да го организирам натпреварот во средината на септември или кон крајот, за да ви дадам повеќе време да се спремате, ќе ви кажам и места каде што можете да го сторите тоа, ќе споделам мои искуства. Исто така би имало и повеќе време да се рашири информацијата за Macedonia Code Open и кон други потенцијални заинтересирани.

Би сакал мислења околу целата идеја и доколку некој има познавања од креирање на интересно лого за Macedonia Code Open може слободно да го направи тоа и да ме контактира мене. Полека заедно можеме да ја направиме оваа иницијатива стварност, а од Macedonia Code Open ќе имаме бенефиција сите ние.

веб сајт (блог): macedoniacodeopen.blogspot.com
мејл за контакт: [email protected]

Она што е следно:
мислења од вас, разработување на идејата
да се организира Macedonia Code Open 1
да се направи форум на кој ќе се дискутира за програмирањето и задачите кои ќе се даваат
да се направи лого

Сега за сега толку.
Ве молам оставете ваши мислења околу идејата и до кое ниво сте во програмирање. Доколку сте заинтересирани за идејата напишете нешто.
Ми треба отприка бројка колку би имало потенцијални натпреварувачи за првата рунда т.е. Macedonia Code Open 1

Поздрав
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
Идејата ти е навистина одлична и треба да се цени.
Ти посакувам успех во тоа што сакаш да го сториш.
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
@ever-near

Да, сум слушнал, не само што сум слушнал туку и сум се натпреварувал таму. codefu е одлично место каде што има задачи да се натпреваруваш, нивниот online judge е одличен. Тие пред се се фокусираат на главниот натпревар кој се одржува секоја година. Не е само codefu, на Интернет има многу други места каде што се одржуваат онлајн натпревари. Но Macedonia Code Open според мојата замисла пред се треба да ги мотивира луѓето да решаваат и да учат во исто време со тоа што ќе направи една заедница на програмери алгоритмисти што ќе дискутираат за проблеми и барем еднаш месечно ќе се натпреваруваат меѓу себе. Macedonia Code Open пред се треба да даде МОТИВАЦИЈА за работа. А ти си слушнал за topcoder, UVA online judge, spoj.pl, timus.ru online judge, usaco, google code jam... и уште многу други кои што имаат илјадници задачи и каде барем еднаш неделно можеш да најдеш квалитетен онлајн натпревар во програмирање?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Само во Ц/Ц++ ли планираш да ги одржуваш натпреварите ? Размисли како опција и паскал да се светне оти денеска во македонија по школиве тоа се уче :rolleyes:
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
значи тоа е Online judge каде што можат да се праќаат решенија во:
C, C++, Java и Pascal :)

Се што те интересира во врска со праќањето на решенија можеш да прочиташ тука
http://acm.tju.edu.cn/toj/faq.html
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Јас планирав на мојот форум да поставам online задачи, ама сепак немав со кого да ја реализирам идејата.

Добра идеја!:bravo:
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
Многу добра идеа :bravo:. Јас сум ЗА, и loverboy, ако треба некоја помош, или ако има некакви активности или слично, те молам контактирај ме, многу сакам да учествувам во вакви ствари.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Подобро од одлично.
И јас сум ЗА, барем ќе научам нешто, ако не ништо друго.
Great!:bravo:
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
значи тоа е Online judge каде што можат да се праќаат решенија во:
C, C++, Java и Pascal :)

Само тие?

ОК знам дека огромен број на македонците кои се занимаваат со програмирање (околу 99%) кодираат во некој од јазиците C/C++/C#, Java, Pascal/Delphi, но има ли нешто за алтернативните јазици - има ли надеж за Perl,Python,Tcl,Ruby кои повеќе се потребуваат под Линукс платфоримте отколку Windows па затоа и не се толку популарни но мислам дека би требало да има и за нив...

Како и да е твој е изборот мое е да се пријавам за натпреварот - очекуваме добри задачи, фер гејм и добра организација. :)
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
Јас лично би сакал да се ангажирам околу организирање на натпревар во Ruby. Ионака овој објектно оориентиран јазик со семантика на човек ветува многу, а малку му е дадено местото во Enterprise решенија.
 

alekcackko

Gaining Experience
10 август 2012
438
70
Битола
МАлку стара темава, ама mendo.mk е таков веб сајт.
Да не некој од вас ја правел страната?
 

Anch0r

Intern
14 април 2015
1
1
facebook.com
Anch0r's setup  
OS
Windows 8.1
МАлку стара темава, ама mendo.mk е таков веб сајт.
Да не некој од вас ја правел страната?
http://mendo.mk e одличен сајт каде што јас, моментално, решавам задачи. Пробајте го. Има и дел за тренинг каде што се учат лекции, и со секои 2-3 научени лекции следат 1 до 3 задачи за решавање :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.475
Огласи
18
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно