1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Natec Krypton 770

Дискусија во форумот 'PC' започната од Costigan_Jr, 13 Март 2020.

Тагови:
  1. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,836
    3,948
    5 Јули 2013
    Ме интересира мислење за овој глушец, дали некој го има купено и како е задоволен од изработката, квалитетот на кабелот, лизгањето по подлогата, скролот и како се споредува со други модели од истиот ценовен ранг.

2. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

300
    141
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Оти да купиш маус од оломнани ко можиш да купиш некоја кинеска копија од најпродаваните мауси со најубавите форми?

3. ARMac

ARMac
    Орган

6,346
    7,320
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ради сензорот.

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

300
    141
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Има еден куп кинески мауси со Pixart 3325 и нагоре за 1500.

Моја препорака за маус,општо за сите.

Ajazz AJ390

5. ARMac

ARMac
    Орган

6,346
    7,320
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
  6. 1s3ct0wN

1s3ct0wN
    Gaining Experience

164
    103
    18 Септември 2013
    Тој Натек е ѓубре, за тие пари маус кај нас само ова.

Anhoch PC Market Online - Mouse A4 P93 Bloody Gaming Light Strike 5K RGB USB Black Activated

И не ми верувај мене, побарај да ги фатиш 2та во продавница ќе осетиш разлика во материјали светлосни години, исто имаш pixleart сензор на А4.

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација

7. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

300
    141
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    10000000000000000000 пати е поарен од тој натеко нема ни споредба вреди и чекањето и сите работи ако треба и да платиш камата и шо и да не е битно милјони пати поубав маус е овај

Не се убај bloody,многу се тешки,грд кабел,грда форма.
    Само му се солидни кликовите и feet-овите друго се е катастрофа.
    Ако сакаш вистина убав маус за таа цена само Logitech G102 или некоја кинеска копија ко што посочив погоре.

Изменето од модератор: 14 Март 2020
    На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ARMac

ARMac
    Орган

6,346
    7,320
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ок. Се експерти. Човекот праша за тој маус, за тој маус коментирав.

Тој од али нема гаранција. Ти викаш добар е, ај да ти веруваме сите на жими мајка.

9. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

300
    141
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Другар мој ги имаше двата мауси G102 и Krypton 770.

Само што го купи натекот после 1 сат одма го врати бидејќи толку беше катастрофа.А до ден денес игра со G102.

10. ARMac

ARMac
    Орган

6,346
    7,320
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Го имаш ли ти маусот Krypton 770 па да даваш совети за него? Ако не тогаш што џабе збориш не ми е јасно. Се рчкаш без потреба. Сега не сте во школо па досадно ви е.

11. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

300
    141
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Во интернет кафе во Битола го има маусот,имам играно со него одприлика 2-3 партии на кантеро така да можам да кажам за мислење сигурно повеќе од тебе што највероватно не ни го имаш допрено тој маус во живототот или пак некој подобар а сигурен сум и да го имаш немаш никаква појма од форми,тежина,држење на маусот,кој маус со кој мауспад одговара или слично.
    Со искуство од многу мауси и многу сати на многу FPS игри пробвам да му поможам на членот да не направи грешка да купи маус кој е катастрофа и абсолутно не вреди ни пола од цената за кој се продава и ти идиш овде од нигде никаде и ми кажваш дека јас врска немам а никако немаш придонесено во темата и само правиш без врска глупави коментари за да се спамова во форумот.Незнам како можи вие луѓе да имате време да трескате глупости по форуми за без врска оти немате друга попаметна работа.Јас можи две недели сум на распуст а ти не си на работа од понеделник,оди легни си.

12. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

965
    1,150
    9 Јуни 2015
    Машко
    а кој е другарот твој како поим за да го земеме како мерач за добар маус ? има еден куп деца што би купиле Fury Warrior и за нив истиот ќе биде најдобар маус на светот.
    кликовите на G102/203 се срање живо.

13. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

965
    1,150
    9 Јуни 2015
    Машко
    те молам образложи кој маус со кој мауспад одговара. бидејќи си експерт на таа тема

На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

300
    141
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Епа тој "другар" моментално има сменато околу 5-6 мауси и игра FPS игри 10тина години така да мислам дека е доволно добар "benchmark" за квалитет.
    Не велам јас дека G102 чини,еве ти кај што ти вели професионален играч на Quake кој игра 17 години и буквално има над 200 мауси пробано,тестирано и поминато ко ништо и тој вели самиот дека најдобар маус за буџет е G102.

View: https://www.youtube.com/watch?v=SdhrzF-DH48

15. ayahuasca

ayahuasca
    Gaining Experience

61
    61
    14 Април 2013
    Машко
    Јас користам KRYPTON 800 со PMW3330 сензор повеќе од 2 години. До сега од страна на изработка немам замерки, пластиките уште се исти како првиот ден, страничните гуми исто така. Сензорот мислам дека е добар за таа цена.
    Единствена замерка - после 1.5година почна да се лупи левата горна тефлонска или каква и да е подлога, и ги одлепив двете горни и немам забележано некоја разлика.

16. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

300
    141
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Krypton 800 e далеку подобар од 770 скоро во се.
    Од изработка до кабел.
    Само сензорот е послаб но реално нема шанса да ја сети некој разликата помеѓу сензорите туку тоа е само на хартија.
    Јас имам лоши искуство со натек и би препорачал само подалеку од нив.

17. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,836
    3,948
    5 Јули 2013
    За пријател прашувам. Во фаза на избор на глушец за FPS сме, па сакам да сме сигурни дека нема да погреши со изборот. Јас за гејминг користам најевтин Modecom глушец со кабел и тивок клик. Во времето кога играв сериозно по играчници, одамна, број 1 беше intelli 1.1A и MX500. Сега гледам преплавен е пазарот и не знам што да препорачам. Следствено, гледам кој е подобар на хартија. Krypton 770 има втор по карактеристики/перформанси сензор од PixArt, 3360. Толеранцијата за нагли забрзувања/движења, процесирачката моќ и lift-off карактеристиката го прават да се одвои од другите глувци во тој ценовен ранг. Она што ме интересира е каков е квалитетот на изработка, материјалите, кабелот, скролот, лизгањето по подлогата (дали има голем/среден/мал отпор) и секако софтверот дали функционира (polling rate дали може да се подеси пример).

Значи Krypton 770 е избран исклучиво заради тоа што има (на хартија) најдобар сензор. Е сега, на сајтот пишува дека се препорачува употреба на некоја специфична леќа. Дали Natec ја користи препорачаната - не знам.

Фала на сите кои споделуваат свои мислења во врска со темава. И на @ARMac што ја држел темава под контрола. Сепак ме интересира само мислења за конкретниот глушец. Во која битолска играчница го имаат овој модел?

18. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

300
    141
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    PC Zone,ако памтам добро го има кај компјутерот 41-46.

Ако е маусот за сериозно играње на FPS игри,не ја правете истата грешка како мене.Залудно лутање по сензоро е безвеза ако не се погоди формата на маусот.

На Weeaboo и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
  19. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,836
    3,948
    5 Јули 2013
    Bloody P91 Pro

Дали некаде може да се најде кај нас?

20. CykaBlyat

CykaBlyat
    Gaining Experience

300
    141
    22 oктомври 2016
    Машко
    Спиење
    Ова личи ко копија на G102,иначе не вервам,ништо ново од Bloody не носат во МК.

Слични теми
  1. Razor-mk
    Одговори:
    11
    Прегледи:
    1,701
  2. rippermkd
    Одговори:
    1
    Прегледи:
    417