• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Наскоро компјутери со „Windows 7“

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
windows7.jpg


Оперативниот систем „Windows 7“ на американскиот софтверски гигант „Мајкрософт“ ќе почне да се инсталира во новите компјутери што ќе се најдат на пазарот уште во текот на оваа година, соопшти Одделот за производство на оперативни системи на компанијата.

Според најавите, „Windows 7“ ќе се произведува во верзии од 32 и 64 бита.

„Мајкрософт“ тврди дека новиот „Windows“, меѓу останатото, ќе троши помалку струја, ќе биде поефикасен и ќе биде поврзан со мобилните телефони.

Доколку корисникот има два компјутери, системот ќе овозможи автоматска синхронизација на фајловите, така што тој нема да мора да препраќа документи од едниот сметач на другиот.

Извор: А1
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Јас сум скептик.
Толку брзо нов оперативен систем...:chudenje:
Многу ми се чудни овие Microfost.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Да не испадне како со Вистата толку бомбастично најавување а на крај излезе с****е. Незадоволни муштерии, полно багови и ред други проблеми со неа.
Али ај баш да видеме шо ке биде со оваа 7-цата.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
339
Ако и овој оперативен е добар колку ХР, одма го ставам на скапаницава.. Којзнае.. можда и ќе го делитнам ХР и само 7 да има..:rolleyes:
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Ако верувате на А1.... Нема шанси во следниве барем 2 години да излезе Windows 7...
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Dobro e toa so avtomatskata sinhronizacija, mi se bendisa :)
Inaku se slozuvam ne mi se veruva posle site tie forsiranja na vistata pa win7 da izleze za barem 2 godini nema sansi
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Толку брзо ? Мислам што ќе прават со вистата ? Ќе ја заташкаат како што прават за секој нивен не толку успешен проект. Ако е и овај како вистата т.е. да бара ненормално големи ресурси :ua: . Оперативниот систем треба да ви јаде што може помалку ресурси (РАМ процесорско време етц..) за да можат што повеќе ресурси да се дадат на услужните програми а не оперативниот систем да ги изеде сите и после трт за програмите и што ако имаат анимации ова она ефекти ваму таму, за што ќе служат тие ? Да го кочат компјутерот и да моеже да се фалете се повеќе на другарите дека имате таскбар кој е анимиран или незнам што.

Да се надеваме дека ќе има поголем успех со овој оперативен систем. На нас останува да седеме и да чекаме
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Толку брзо ? Мислам што ќе прават со вистата ? Ќе ја заташкаат како што прават за секој нивен не толку успешен проект.

Ре-инвестираат во маркетинг за да и го излечат имиџот(На Виста) кој што бил погрешно извалкан од страна на Apple :))

"Speaking at a keynote address at Microsoft's annual Worldwide Partner Conference, Brooks signified that Microsoft was ready to admit mistakes and reposition itself to tell a better story about Windows Vista, to counter attacks by rival Apple and let customers know that Vista is finally stable and ready. "

http://www.informationweek.com/news/windows/operatingsystems/showArticle.jhtml?articleID=208803153


Microsoft spoof Mac vs PC add:

http://blog.wired.com/gadgets/2006/12/youtube_microso.html
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Ova do sega ne sum go znael, deka za toa kolku struja ke trosi kompjuterot zavisi od samiot operativen sistem :zbunet3: Ova vistina e ili...??

Mислам дека се зборува претежно за лаптоп(батерии). Оперативниот систем ја менаџира употребата на струја односно ja менаџира употребата на компјутерски ресурси ( Процесор, Рам, уклучување/исклучyвање на вртењето на хард дискот и слично) што поефикасно ова го прави оперативниот систем релативно на потребите(што правиш на пц'то во моментот) тоа подобра потрошувачка на струја ќе имаш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.159
Мислења
891.819
Членови
31.500
Огласи
31
Најнов член
Stefanija99
На врв Дно