• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

NASA probe lands on Mars

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Phoenix сондата на НАСА успешно слета на Марс. Сондата слетана површината на Марс пред 25 минути односно 1:55 минути по Македонско време. Задача на сондата во наредните три месеци ќе биде да ја истражи површината на Марс. Локацијата на која слета Феникс е некаде околу северниот пол на Марс. Ова е една од најголемите победи за НАСА според CNN. Првите слики се очекуваат во следниве неколку минути (додека го пишувам постов е 2:22 минути), односно кога целата опрема од Феникс ќе се отвори и камерата ќе стане оперативна. Интересна работа кај оваа сонда е што брзината со која ги испраќа податоците е 32000kbit/sec (a можеби е и mbit/sec не ме држете за збор), со тоа податоците се добиваат скоро инстантно.

art.mars.family.nasa.jpgДополнителни и надоградени информации во врска со ова на CNN Tech
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Aj pa moz ke najdat mraz tam na severnio pol, koj so koa ke se stopi ke go oslobodi CO2-to so e skladiran, a ovoj ke napravi greenhouse efekt i Mars ke se stopli, i ondak nie ke mozeme tamu srekno da ziveeme :D
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Sto i da otkrijat ne veruvam deka vo celost ke go prikazat vo javnost.
A moe licno mislenje e deka na pogresna planeta baraat uslovi za zivot:ermm:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Sto i da otkrijat ne veruvam deka vo celost ke go prikazat vo javnost.
A moe licno mislenje e deka na pogresna planeta baraat uslovi za zivot:ermm:
Донекаде си во право.. Но сепак.. Добро е барем што се обидуваат..
Инаку, идеата за трагање живот на Марс е добиена по добро познатите тези, дека на Марс `има` живот..
Во секој случај, како што кажав.. Битен е обидот.. А што тој ќе придонесе, времето ќе покаже.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Супер чекор кон праќање на човек на марс... :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Ај ај. Кај и да е Марсовците ќе не нападнат. Кој ни е крив кога ги вознемируваме. :LOL::LOL:
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Sto i da otkrijat ne veruvam deka vo celost ke go prikazat vo javnost.
A moe licno mislenje e deka na pogresna planeta baraat uslovi za zivot:ermm:


E na koja planeta spored tebe treba da trazat uslovi za zivot? Na Venera, Jupiter? :) A toa se soglasuvam, 100% nema se da otkrijat, ipak oni si investiraat.

Edna ideja im e toa so kazav, deka mozebi ima mraz i deka mozebi ke moze neso takvo da se napravi.

Druga ideja taka najvalidna za zivot im e deka na mesecinata Europa na Jupiter ima hydrothermal vents (kakvi so ima na Zemjata) pod mrazot sto ja pokriva celata mesecina, i deka okolu niv ziveat nekoi bakterii rakcinja i sl. raboti so rabotat na princip na chemosynthesis, a ne photosynthesis. I taka, planiraat da go dupcat tamu mrazot :D Mada ne sfakam so ke postignat ako otkrijat deka imalo nekoi si bakterii tamu.. i onaka nie ne mozeme da ziveeme 100km pod mraz okolu hydrothermal vents :))
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Druga ideja taka najvalidna za zivot im e deka na mesecinata Europa na Jupiter ima hydrothermal vents (kakvi so ima na Zemjata) pod mrazot sto ja pokriva celata mesecina, i deka okolu niv ziveat nekoi bakterii rakcinja i sl. raboti so rabotat na princip na chemosynthesis, a ne photosynthesis. I taka, planiraat da go dupcat tamu mrazot :D Mada ne sfakam so ke postignat ako otkrijat deka imalo nekoi si bakterii tamu.. i onaka nie ne mozeme da ziveeme 100km pod mraz okolu hydrothermal vents :))

Јас гледав на Discovery тој предлог за месечината на Europa на Јупитер е откако Соцето ќе ја проголта земјината топка, а до тогаш ние правиме обиди за пронаоѓање услови за живот на Марс. Како и да е кажаа дека на ниедна планета нема "човек"-от нема да биде како што е на замјата, туку ќе мутира поради атмосферата и земјината тежа од Марс или Europa.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Како и да е кажаа дека на ниедна планета нема "човек"-от нема да биде како што е на замјата, туку ќе мутира поради атмосферата и земјината тежа од Марс или Europa.


Poverojatno e deka do togas (posle nekolku bilioni godini), ke bideme dovolno razvieni i ke si ja prilagoduvame atmosferata i gravitacijata spored nasite potrebi :D Ali za sega da, edino Venera e taka najslicna na zemjata (po golemina, gravitacija takvi raboti), samo sto na povrsinata ima tolkav pritisok od atmosferata sto bilo koja raketa bi bila smackana (pokraj toa so atmosferata e otrovna na kvadrat i e zesko kao u pekolot) :))
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Треба повеќе да се фокусираме на нашава планета :)

@trakilaki Марс е најблиску..

Ништо со сигурност не е потврдено, не е истражена ни нашава планета, а за месечината да не правиме муабет.. :) За Марс е друга приказна.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
И еве ги официјалните слики кој сондата ги прати од површината на Марс. Морам да признаам навистина добри и интересни слики се, ме потсеќа на пустинска област на земјата. Линк до сликите
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Еве мал update oд мисијата на Марс.
Регистрирано движење на Марс

Камерите на сондата Феникс забележале придвижување на Марс. Објектот кој изгледа како камен се придвижува од на друго место под влијание на сила, со непознато потекло.


Поместувањето на објектот е очигледно од трагите кои зад себе ги остава на тлото.

Обликот на трагата не е праволиниски, туку е релативно сложен. Каменот најмалку трипати го сменил правецот на движење. Останатите камења кои се наоѓаат во непосредна близина не се поместени, соопшти НАСА.

Природата на силата која го придвижила се уште е нејасна и непозната.

Се претпоставува дека придвижувањето може да биде последица на ветерот, притисокот на гасовите од моторот на сондата Феникс, или пак да е последица на непосредните механички или други дејства на апаратурата на сондата. Сепак не се исклучува можноста да биде последица и на нешто друго.

Извор: ИдиВИДИ
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ова може да испадне многу добро (ако го кажат во јавност).
Замислете да испадне дека е сонда/ровер од вонземско потекло или можеби некое живо суштество?!?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.297
Мислења
892.127
Членови
31.475
Огласи
18
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно