Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нарачки од странство? Ebay или Amazon?

Нарачки од странство?

 • Amazon.com

  Гласови: 0 0,0%
 • Amazon.co.uk

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласале
  4

MoDmkd

Intern
9 февруари 2016
33
14
Здраво,

Пред некоја година нарачав нешто од UK, и при пристигање ми наплатија превоз и царина.
На крај доплатите искочија повеќе од предметот што беше доставен.

Какво е искуството при нарачки во последно време. Цело време се менуваат закониве, цариниве па да си прашам.

Знам имаше нешто преку ДХЛ дека ако е над 20 евра, се плаќа царина но не сум сигурен.

Сакам да нарачам повеќе работи, но кога ќе ми текне на царината се откажувам.

Ако може споделете искуство од која страна е подобро да се нарача, од која е поевтино. Дали има разлика при царинење или преку кои доставуваат.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.749
1.594
Скопје

до 22 еура не се плаќа ништо (вклучувајќи во таа сума и цена на поштарина)
од 22 до 90 еура се плаќа само данок (нема царина) .. со тоа што преку курирска пошта како ДХЛ и сл. имаш аутоматски со тоа и нивни додатци (1500-2500 мкд) плус данокот.
над 90 еура плаќаш се .. царина и данок (плус ако е преку курирска нивните додатци).

над 800 еура веќе ти треба и шпедитер

за детално дочитај си го целиот документ
 

CloudConnected

Gaining Experience
18 февруари 2016
128
118
Скопје
Дали сте нарачувале продукти на eBay од кинески продавачи? Дали и тие пратки одат преку Cainiao/Унгарија или кинеските пратки од таа платформа се доставуваат преку други канали/пошти?
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.898
4.716
Поштите се тие, без оглед од каде ќе нарачаш. А и дел од продавачите се исти. Сѐ зависи кој по што ќе прати.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.228
Мислења
976.916
Членови
35.537
Најнов член
martin987
На врв Дно