• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нарачки од Computer Universe

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
5.060
5.933
Да, исто и моите пратки беа околу 2 недели таму, после на царина.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Zdravo da ve prasam koj znae za vkupna suma sto treba da se plati so carina.
Bi sakal da naracam laptop. cena so shipping excl. VAT e 420e.
Прочитај си наназад во темава неколку страни - царина за порачки под 800е нема само плаќаш 5% данок !
Мислењето е автоматски споено:

Verojatno e visem prasano no obicno gi nosat od DHL ili preku standard postar narackite?
Пошта !
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.845
1.179
Им се јавив, ќе ми направат рефунд. И они спомнаа нешто батерија дека имал ама изгледа е до тоа дали ќе има проверка и кој агент ќе се погоди на проверката...

Ене што ми кажаа по емаил:

Thank you for your inquiry and my apologies for the delays. The problem is that phones cannot be shipped internationally via DHL because they contain lithium-ion batteries, which constitute a safety hazard if shipped by DHL. You need to order again with UPS as your selected shipping method for there to not be any problems with customs or shipping.

Shipping via UPS should be substantially faster than DHL too. A few weeks at most is what I would assume.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Ене што ми кажаа по емаил:

Thank you for your inquiry and my apologies for the delays. The problem is that phones cannot be shipped internationally via DHL because they contain lithium-ion batteries, which constitute a safety hazard if shipped by DHL. You need to order again with UPS as your selected shipping method for there to not be any problems with customs or shipping.

Shipping via UPS should be substantially faster than DHL too. A few weeks at most is what I would assume.
Заклучок : Ако сакаш да порачаш уред со литиумска батерија - мора УПС - со УПС нема проблем да има - точно ? И телефон и лаптоп така мора нели ?
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
416
779
херцажа
Заклучок : Ако сакаш да порачаш уред со литиумска батерија - мора УПС - со УПС нема проблем да има - точно ? И телефон и лаптоп така мора нели ?
Колку кошта шипинг преку УПС ? Планирам и јас телефон да нарачам гледам пиксел 6а има за 314 евра
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.701
1.508
Колку кошта шипинг преку УПС ? Планирам и јас телефон да нарачам гледам пиксел 6а има за 314 евра
Бааги, телефонот ако е 315 евра, рачунај барем уште 100-150 евра давачки (царина, отвори затвори, молби, даноци, лежерина).
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
416
779
херцажа
Бааги, телефонот ако е 315 евра, рачунај барем уште 100-150 евра давачки (царина, отвори затвори, молби, даноци, лежерина).
Аман бре, нели беше само 18% данок и шипинг пошто е нарачка под 800 евра ?
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Бааги, телефонот ако е 315 евра, рачунај барем уште 100-150 евра давачки (царина, отвори затвори, молби, даноци, лежерина).
Не е исто за телефон и лаптоп 5% царина ? И не важи ако вкупен износ на пратка е под 800е - не мора царина ?
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.701
1.508
Дадов претпоставка како worst case сценарио сумирано од лично искуство и од дечки на форумов овде што го кркале убаво по брзиве пошти, ама мислам дека најгенерална проценка е околу 100 евра. @Nikola100 , не мора царина со шпедиција, туку поштенска царина, имам пишано во темата за цу.

Математиката ми иде вака:
  • телефон 315 евра
  • шипинг 20-30 евра
  • дополнителни трошоци кај брза пошта 30-50 евра
  • ДДВ на телефон + шипинг = 70 EUR
Едит: 18% е ДДВ за телефони, сега проверив.
 
Последна промена:

Metro1234

Intern
21 октомври 2022
3
1
Добро од франкфурт еднаш на две недели праќаат авион? Пратката ми пишува од 22ри ја спремаат за авион во Франкфурт.
Провери треба да ти е пристигната и тебе , кај мене пристигна вчера и сега пишува 1006 Царина
 

thexfiles125

Intern
29 април 2013
65
27
Колку време обично се чека откако ќе стигне на царина вака?
j9QGE3R.png
 

aleks989

Gaining Experience
19 ноември 2016
85
121
Битола
Колку време обично се чека откако ќе стигне на царина вака?
j9QGE3R.png

Во идеални услови, не повеќе од 10 дена, ама имаат проблеми со tracking-от веќе подолг период и настанаа многу проблеми со процесирање на пратките, отприлика 2-3 недели можи да фати, ама немора да значи никој неможи со сигурност да ти кажи во моментов.
 

thexfiles125

Intern
29 април 2013
65
27
Во идеални услови, не повеќе од 10 дена, ама имаат проблеми со tracking-от веќе подолг период и настанаа многу проблеми со процесирање на пратките, отприлика 2-3 недели можи да фати, ама немора да значи никој неможи со сигурност да ти кажи во моментов.
Ооф очекував побрзо, стигна од Гер за 7 дена што не е лошо (иако иам нарачувано порано ситници некои од DHL и секад стигнуваа за 2-3 дена само), сеа би било штета 2-3 недели само за царина
 

Spiritus

Intern
15 јули 2011
16
24
Ми стигна само фактурата по писмо, од пратката нема уште ништо, ова е статусот, да чекам уште ли?
Untitled.png
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Ми стигна само фактурата по писмо, од пратката нема уште ништо, ова е статусот, да чекам уште ли?
Погледнете го атачментот 120023
Па почекај да ја качат у воз или авион па да стигне во МК па ќе ја покаже пратката и на тракингот од Пошта... Рано е.. Дур не стигне на царина ништо нема што да преземаш...
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
2.926
4.712
Битола
Па почекај да ја качат у воз или авион па да стигне во МК па ќе ја покаже пратката и на тракингот од Пошта... Рано е.. Дур не стигне на царина ништо нема што да преземаш...
Нема еда ја каже, 10 пати е повторено истото во темава дека системот не им работи на пошта оти се качија алчни на власт.
 

d0sada

Gaining Experience
18 февруари 2016
168
127
Скопје
d0sada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen R7 2700x/ NZXT x62 Kraken
Motherboard
AsRock x470 Taichi Ultimate
Storage
SAMSUNG 850 EVO 250GB/WD 1TB BLACK
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
Gskill Sniper X 3400 Mhz DDR4 16 GB
Video card
Gigabyte G1 Gaming 1070 8GB
Case
Fractal Design - Define R5 Black Window
Mouse
A4 Tech X-718BK
Keyboard
Wireless Desktop MK710
Audio
AKG K 512 MKII Multi-Purpose Stereo Headphones
Monitor
Phillips 232E 23"/ Dell P2414H 24"
OS
Windows 10 64-bit Pro
Здраво на сите, дали има некој искуство со овој проблем ? Се работи за лаптоп нарачан за Црн Петок. со ДХЛ
Screenshot_1.png
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.701
1.508

d0sada

Gaining Experience
18 февруари 2016
168
127
Скопје
d0sada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen R7 2700x/ NZXT x62 Kraken
Motherboard
AsRock x470 Taichi Ultimate
Storage
SAMSUNG 850 EVO 250GB/WD 1TB BLACK
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
Gskill Sniper X 3400 Mhz DDR4 16 GB
Video card
Gigabyte G1 Gaming 1070 8GB
Case
Fractal Design - Define R5 Black Window
Mouse
A4 Tech X-718BK
Keyboard
Wireless Desktop MK710
Audio
AKG K 512 MKII Multi-Purpose Stereo Headphones
Monitor
Phillips 232E 23"/ Dell P2414H 24"
OS
Windows 10 64-bit Pro
Дали преку упс ако нарачам ке дојде ? , и дали можам некако да стапам во контакт со нивната корисничка поддршка
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.701
1.508
Не е до достава, до царината германска е, има пишувано наназад во темава и упатство од мене а и искуство со лаптоп.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
3.294
3.274
Скопје
Страшно - ние со ќерка ми за малку ќе нарачавме ...
Абе така е кога некој ќе постира овде - „Јас порачав помина!„ - и сите мислиме - може...
 
Последна промена:

petkotrajko

On your way to fame
16 јуни 2017
667
707
Имаше некои искуства (незнам дали во оваа тема или во некоја за поштите или ибеј), ама мобилен телефон не бил испорачан, пошто DHL не испорачвале батерии?!
Од друга страна, некој реплицираше дека пред скоро време му испорачале лаптоп (со батерија, нормално), од компјутер јуниверс...
Сакам да речам, има сосема контра искуства, од една до друга крајност, а во суштина за исти производи.
Жива лотарија...

Испратено од телефоно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.956
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно