• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Нарачки од Computer Universe

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.025
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Еве и јас да го споделам моето искуство со нарачката од CU,
Нарачаниот производ чинеше околу 850 евра, откако стигна платив 5% данок и 2000 денари шпедиција во Македонска Пошта, немате потреба да бркате надворешна шпедиција бидејќи веќе има во самата пошта, луѓето се многу услужливи и работат многу брзо,ќе ви ги испратат сите документи на емаил каде и колку пари да уплатите за данокот и нивната шпедитерска услуга. Ваше е да со понесете со вас исфотокопирани примероци од нарачкатаи ваша лична карта.
Чекав околу 35 дена да стигне пратката, уредно спакувана и без никави оштетувања,, големата кутија од нарачката ја имаа отворено на царинма меѓутоа внатрешните производи не беа отварани.
DH
супер задоволен од CU, дефинитивно ќе следат повеќе нарачки во иднина.
Фала што сподели. Едно прашање само, 850 евра е = (цената на производот +DHL+плаќање) без македонско ДДВ така ?
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
221
365
Ако не е проблем да наведеш кој производ го порача - заради споредба на цените пред 35 дена и сега..
Благодарам однапред...
GPU, EVGA 3070ti во бандл со PSU исто на EVGA.
Мислењето е автоматски споено:

Фала што сподели. Едно прашање само, 850 евра е = (цената на производот +DHL+плаќање) без македонско ДДВ така ?
Со се Shipping,начин на плаќање, гаранција за пратката и сите останати давачки испадна 930evra, на ова ме царинеа 5% данок (на оваа сума од 930е) и плус си платив 2000денари шпедиција, од моментот кога стигна во пошта утредента веќе си ја подигнав пратката.
 

aleks989

Gaining Experience
19 ноември 2016
74
90
Битола
Дечки дали има доцнење на пратките во последно (зборам тие шо имате нарачано последниот месец/два) ? Последната нарачка ми стигна многу брзо за 3 дена (испозаглави тука со царината 2 недели ради системот шо им беше паднат), ама има година дена одтогаш, дали новите стигаат за 1-2 недели или му треба повеќе, оти гледам по коментарите некои пишат месец дена, кај некој стига доста брзо ? Поздрав.
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.696
1.497
Дечки дали има доцнење на пратките во последно (зборам тие шо имате нарачано последниот месец/два) ? Последната нарачка ми стигна многу брзо за 3 дена (испозаглави тука со царината 2 недели ради системот шо им беше паднат), ама има година дена одтогаш, дали новите стигаат за 1-2 недели или му треба повеќе, оти гледам по коментарите некои пишат месец дена, кај некој стига доста брзо ? Поздрав.
Не можеш да знаеш, се знае златно правило се што ти треба за одма или максимум 20 дена, не го нарачуваш онлајн, бараш локално.

Генерално би рекол 2-3 недели дека е, ама ако се поклопат коцките, и за 3 дена стига. Башка за 2 недели е католички велигден, рачунајте мал застој, после тоа нашиот велигден, пак застој, па бајрам и 1 мај (плус викенди).

Празниците си повлекуваат и трупање на пратки на царина, шпедиција и локални пошти, така што би нарачувал до крај на оваа седмица ако ми е потребно најкасно до мај рецимо. My 2 cents.
 

aleks989

Gaining Experience
19 ноември 2016
74
90
Битола
Не можеш да знаеш, се знае златно правило се што ти треба за одма или максимум 20 дена, не го нарачуваш онлајн, бараш локално.

Генерално би рекол 2-3 недели дека е, ама ако се поклопат коцките, и за 3 дена стига. Башка за 2 недели е католички велигден, рачунајте мал застој, после тоа нашиот велигден, пак застој, па бајрам и 1 мај (плус викенди).

Празниците си повлекуваат и трупање на пратки на царина, шпедиција и локални пошти, така што би нарачувал до крај на оваа седмица ако ми е потребно најкасно до мај рецимо. My 2 cents.
Веќе мие порачана пратката, овај месец беше shipped, на пат е веќе шо значи според ова крај на месец треба да е тука ако е се во најдобар ред. Како било фала на инфо (y)
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.945
5.731
Колку би ми излегло да порачам графичка од CU, кошта со шипинг 1000 евра?
Тука како што прочитав ке платам и царина и данок така?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 
Последна промена:

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2.696
1.497
Колку би ми излегло да порачам графичка од CU, кошта со шипинг 1000 евра?
Тука како што прочитав ке платам и царина и данок така?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Погоре го имаш линкувано мојот пост околу целата процедура, а конкретно, ќе платиш 5% данок (50 евра) 2006 денари за шпедиција, 0 денари царина и 200-300 денари отвори затвори.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
309
161
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
02.03 порачано, 03.03 испорачано.
11.03 пристигната во Скопје, на царина.
16.03 пристигна во локална пошта.

447.02 евра кошташе пакетот, вкупно платив 1650 денари +- во Пошта за да подигнам.

Тракингот беше точен, како преку нив, така и преку нашата Пошта.

Моја прва порачка од CU. :)

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
ја зглоби ли,имаш ли некоја слика од машината?
создравје да ја користиш...
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.025
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.492
3.025
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Дане има некое правило ако над Х цена данокот се крева за Х или фиксно 5% и тое?
На ИТ производи 5%, независно од сума. Над 800 евра има шпедитерски трошоци од 2000 ден. За детали, види го постот на @Cika
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
690
478
На гробишта
Пофали се - што ќе зимаш - сподели добар дил (y)
Ке земав карта за гејминг (да не ти се верва) ама се двоумам па ќе видиме до налето ако излези некоја игра да ми фати око ако не 1070ката ке си тера уште.
 

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
221
365
Ке земав карта за гејминг (да не ти се верва) ама се двоумам па ќе видиме до налето ако излези некоја игра да ми фати око ако не 1070ката ке си тера уште.
Нарачај си 3060ка за 380 евра и шитни ја 1070ката за 300 евра
 

Kiko93fukru

Gaining Experience
4 септември 2013
49
74
Скопје
Kiko93fukru's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 12600K
Motherboard
MSI PRO Z690-A WIFI DDR4
Storage
Samsung 980 PRO PCIe 4.0 NVMe SSD 1TB
PSU
be quiet! PURE POWER 11 FM 750W 80+ Gold
RAM
CORSAIR Vengeance RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 Mhz
Video card
ASUS TUF GeForce RTX 3070 Ti Gaming OC 8.0 GB OC
Case
Xigmatek Venom X
Mouse
Logitech G Pro X Superlight Black
Keyboard
RIPJAWS KM570 KEYBOARD MECHANICAL Cherry MX Red
Audio
SteelSeries Arctic 5
Monitor
Benq XL2411P & Dell E2213H
OS
Windows 11 Pro
Дали има некоја нарачано со UPS и колку за колку време стигаат пратките со истото?
 

Andrea1811996

Intern
25 октомври 2017
12
10
Не знам дали ќе ти го испорачаат - тежок е и има батерии.

Побарај низ МК - Еатон има во Неоком, и APC има по нет.
Мислам дека мисли на UPS доставувачот, не како уред UPS
 

Kiko93fukru

Gaining Experience
4 септември 2013
49
74
Скопје
Kiko93fukru's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 12600K
Motherboard
MSI PRO Z690-A WIFI DDR4
Storage
Samsung 980 PRO PCIe 4.0 NVMe SSD 1TB
PSU
be quiet! PURE POWER 11 FM 750W 80+ Gold
RAM
CORSAIR Vengeance RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 Mhz
Video card
ASUS TUF GeForce RTX 3070 Ti Gaming OC 8.0 GB OC
Case
Xigmatek Venom X
Mouse
Logitech G Pro X Superlight Black
Keyboard
RIPJAWS KM570 KEYBOARD MECHANICAL Cherry MX Red
Audio
SteelSeries Arctic 5
Monitor
Benq XL2411P & Dell E2213H
OS
Windows 11 Pro

Маша

Unstoppable
24 април 2007
794
2.132
Дали има некоја нарачано со UPS и колку за колку време стигаат пратките со истото?
Јас имам само нарачка од UK до Холандија. За еден ден стигна. До тука не сум нарачувала, ама би требало брзо да биде. Само очекувај екстра давачки.
 

StefanPetrov

Gaining Experience
5 април 2016
283
486
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Искуство од CU:

Ја следев нарачката за 3080ката на тракинг чисто за да не чекам писмо да ми стигни до Битола. Стигна на царина по некој 8 дена од нарачка, пишуваше несоодветна фактура на тракинг и знаев дека чекаат да добијат документи.
Screenshot_97.png
Се јавив следниот ден во поштата Скопје, ептен фин беше човекот на линија и одма ми даде број од царинарникот (во иста зграда се, внатре се одма отспротива). Му се јавив, ми кажа што документи да му пуштам на меил или вибер.
Му испратив фактура од ЦУ, извод за таа трансакција од НЛБ, и личната карта скенирана. Уште другиот ден ми испрати уплатници за шпедиција од 2000 денари и 5% за графичката.
Ги платив и веќе другиот ден ги одобрија и помина на царина. Дека имаше штрајк сега ќе чекам да ја испратат до Битола во понеделник, значи ќе стигни вторник. Ми рече само некој 300 денари ќе има за испорака до Бт и то е то. Ќе има слики ко ќе стигни.
 

AkRes

Intern
6 ноември 2019
1
2
Моето искуство со CU е сосема поинакво. Пратка порачана минатиот месец на 21.03, сеуште не е пристигната во Македонија и последниот тракинг од 22.03 стои во Франкфурт до ден денеска. Им пратив маил и телефонски им се јавив пред некој ден, ми рекоа дека ќе проверат со ДХЛ и ќе ме информираат. Немам потврден одговор до сега зошто толкаво доцнење
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.882
Членови
32.551
Огласи
790
Најнов член
ramize.kruezi
На врв Дно