Нарачки од Computer Universe

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
60
68
не ти ја губат.
Нарачав 3080ти FTW3 за 1480 евра, платена преку пејпал, пристигна за 10 дена на царина, си најдов шпедиција, тие ми ја истераа цела постапка и платив околу 8500 денари за тоа. Малце повеќе замарање и компликации, но сигурно е дека ќе ти пристигне тука.

На ЦУ, гледај само модели што се на залиха веднаш, инаку ќе ти ги држат парите со месеци, додека добијат залиха на картички

Пред 3-4 дена ја имаа на лагер одма 3090 но не бев сигурен дали да ја нарачам да не ми заглави некаде, инаку фала за инфото, ќе ги начекам пак некој ден кога ќе донесат залиха за да нарачам.
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
123
185
Не сум нарачувал до сеа од computeruniverse, но сакам да нарачам Samsung 980 PRO 1TB или 2TB (150 i 310 евра плус shipping и payment соодветно).
Каква е процедурата и давачките кога ќе стигнат тука одприлика?
Фала многу и се извинувам за прашување нешто што можеби е прашано.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,435
3,737
Битола
Не сум нарачувал до сеа од computeruniverse, но сакам да нарачам Samsung 980 PRO 1TB или 2TB (150 i 310 евра плус shipping и payment соодветно).
Каква е процедурата и давачките кога ќе стигнат тука одприлика?
Фала многу и се извинувам за прашување нешто што можеби е прашано.
Слична е цената и ги има на залиха и од македонските продавниците истите продукти.
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
60
68
Слична е цената и ги има на залиха и од македонските продавниците истите продукти.

Мене ме фати малце поефтино мониторот од computersuniverse, но тогаш не беше на залиха моделов за кој бев заинтересиран.

Имаш право за продукти кои се тука на залиха не треба да се замарате со coputersuniverse, кога тука некаде се со цените+давачките.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
424
1,000
Битола
Прочитав неколку страни наназад но ненајдов ништо во врска со плаќање преку мастер кард кредитни картички.
Дали некој има плаќано со кредитна и дали има некои дополнителни трошоци доколку со таква картица се плати ?
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,119
3,571
Прочитав неколку страни наназад но ненајдов ништо во врска со плаќање преку мастер кард кредитни картички.
Дали некој има плаќано со кредитна и дали има некои дополнителни трошоци доколку со таква картица се плати ?
Има ситна провизија при плаќање со картичка, независно дали мастер или виза, кредитна или дебитна. Не знам како ја пресметуваат, но обично се движи меѓу 1 и 2 проценти од вкупната сумата (нарачка и поштарина).
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,212
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Ради некоја причина, не може да се плати со кредитна картичка од македонија, пробано со ВИСА и МАСТЕРКАРД. Но затоа преку пејпал врзана истата картичка може да се плати.
 

gremlin

премиум член
18 октомври 2009
2,762
2,282
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Motherboard
Intel HM470
Storage
Samsung 850 Pro 512GB
PSU
300W
RAM
16GB DDR4 Kingston 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 3060 6GB
Case
Lenovo Legion 5 Pro
Mouse
Logitech G703
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
16" 2K 165Hz HDR400
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Ради некоја причина, не може да се плати со кредитна картичка од македонија, пробано со ВИСА и МАСТЕРКАРД. Но затоа преку пејпал врзана истата картичка може да се плати.
Можеби нешто смениле сега инаку јас пред неколку месеци имам купено со виза од стопанска без проблем ја прифати. Мада мислам дека со пејпал е подобро и по безбедно.
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
60
68
Ако можам да одберам да платам со пејпал или картичка, секад ја искористувам приликава да платам со пејпал, сигурно дека е побезбедно. Ако нешто тргне наопаку секад имате можност да отворите кејс и да побарате рефунд.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
877
993
Не сум нарачувал до сеа од computeruniverse, но сакам да нарачам Samsung 980 PRO 1TB или 2TB (150 i 310 евра плус shipping и payment соодветно).
Каква е процедурата и давачките кога ќе стигнат тука одприлика?
Фала многу и се извинувам за прашување нешто што можеби е прашано.

Имам јас на лагер од Samsung 2TB 980pro и нови неотворени Seagate Firecuda 2TB: FireCuda Solid-State-Drive (SSD) | Seagate Deutschland

Со локална гаранција, ни да чекаш, ни шпедиција....


 
Последна промена:

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,647
1,302
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Сакам да порачам Power Bank од Computeruniverse, поточно овој. Дали би имал проблеми нешто со delivery? слушнав дека нешто не сакале да праќаат батерии по авион..

Или препорачајте нешто локално, треба да биде барем 65W за да можам лаптопот да го полнам преку thunderbolt.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,470
29,244
kalco.ru
Нема да ти стигне, ќе го заглави германска царина, а парите ќе ти ги рефундираат.
Сакам да порачам Power Bank од Computeruniverse, поточно овој. Дали би имал проблеми нешто со delivery? слушнав дека нешто не сакале да праќаат батерии по авион..

Или препорачајте нешто локално, треба да биде барем 65W за да можам лаптопот да го полнам преку thunderbolt.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,746
12,025
youtu.be
^ Се согласувам.
Колку што знам со DHL нема никакви проблеми за литиумски батерии (банки).
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
925
583
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Читав низ темава за нарачки, затоа што прв пат ќе ми е нешто поскапо да земам онлајн со плаќање даноци и чуда.

Ќе купувам Процесор, Рам, ССД, Матична, Водено ладење за процесорот.
Некаде читам дека 18% е ддв а некаде 5 на наведените делови.
Го имам ексел фајлот, но толку ме боди во очи и неможам да ги пронајдам производите што ги барам освен ладењето дека е 5%(ако не се лажам)
Сума сумарум нарачката со ДХЛ е 750 евра, а некој фин би сакал да образложи што да очекувам од давачки и по која формула тоа иде.

ПС. Ако сеуште постои реферал, кој сака нека ми пиши приватна порака да го вметнам.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,414
1,512
Читав низ темава за нарачки, затоа што прв пат ќе ми е нешто поскапо да земам онлајн со плаќање даноци и чуда.

Ќе купувам Процесор, Рам, ССД, Матична, Водено ладење за процесорот.
Некаде читам дека 18% е ддв а некаде 5 на наведените делови.
Го имам ексел фајлот, но толку ме боди во очи и неможам да ги пронајдам производите што ги барам освен ладењето дека е 5%(ако не се лажам)
Сума сумарум нарачката со ДХЛ е 750 евра, а некој фин би сакал да образложи што да очекувам од давачки и по која формула тоа иде.

ПС. Ако сеуште постои реферал, кој сака нека ми пиши приватна порака да го вметнам.

Не сум го користел некое време, ако има некој поапдејтиран да корегира.

Колку што знам DHL Express наплатуваат 1000 денари лежарина + околу 600 денари нивна услуга, плус доколку имаш и нешто шипинг на оваа сума и премине 800 евра ти треба шпедитер, последен пат шпедитерските услуги ме чинеле 2400 денари, т.е. посекако земи ги шпедитерските услуги во резервна пресметка, бидејќи со ДХЛ сум имал искуства и за помала сума да помине преку шпедитер.

Царинските давачки се следните:

CPU = 5%
RAM = 5%
Motherboard = 5%
Cooling = 5% или 18% (5% се фановите што одат со процесор, 18 % се фановите за куќиште, не знам за водено ладење, можно да е 18%)
SSD = 5% (? едно време наплатуваа и 18%)

Вкупно би те чинело
750 евра + ~50 евра царина + ~26 евра ДХЛ + 40 евра шпедитер = 866 евра

Сметај на погорната цена +- некое евро/денар

Сето погорно важи доколку пратката пристигне по DHL Express, доколку пристигне по DHL Post (регуларната германска пошта) во нашата пошта ќе ги имаш само следните трошоци

Вкупно би те чинело
750 евра + ~50 евра царина (или колку ги изгуглаат компонентите на царина) = 800 евра
 
Последна промена:

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,008
986
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Читав низ темава за нарачки, затоа што прв пат ќе ми е нешто поскапо да земам онлајн со плаќање даноци и чуда.

Ќе купувам Процесор, Рам, ССД, Матична, Водено ладење за процесорот.
Некаде читам дека 18% е ддв а некаде 5 на наведените делови.
Го имам ексел фајлот, но толку ме боди во очи и неможам да ги пронајдам производите што ги барам освен ладењето дека е 5%(ако не се лажам)
Сума сумарум нарачката со ДХЛ е 750 евра, а некој фин би сакал да образложи што да очекувам од давачки и по која формула тоа иде.

ПС. Ако сеуште постои реферал, кој сака нека ми пиши приватна порака да го вметнам.

За пратки над 800 евра со се шипинг ќе ти треба плус шпедиција. Под 800 евра пристигнуваат со DHL Post (Deutche Post) сигурно, а над 800 не знам но веројатно пак исто, накрај ќе го земаш од пошта и трае 2-3 недели. Со DHL Express нема опција на нивниот сајт така да, 99.9% на сите пратки е со DHL Post.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
877
993
Читав низ темава за нарачки, затоа што прв пат ќе ми е нешто поскапо да земам онлајн со плаќање даноци и чуда.

Ќе купувам Процесор, Рам, ССД, Матична, Водено ладење за процесорот.
Некаде читам дека 18% е ддв а некаде 5 на наведените делови.
Го имам ексел фајлот, но толку ме боди во очи и неможам да ги пронајдам производите што ги барам освен ладењето дека е 5%(ако не се лажам)
Сума сумарум нарачката со ДХЛ е 750 евра, а некој фин би сакал да образложи што да очекувам од давачки и по која формула тоа иде.

ПС. Ако сеуште постои реферал, кој сака нека ми пиши приватна порака да го вметнам.
Не ти се исплати повеќе локално да ги купиш или ги нема кај нас?
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
925
583
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Не ти се исплати повеќе локално да ги купиш или ги нема кај нас?
Искрено не, процесорот е 10 илјади поскап овде, матичната 3-4к поскапа
Воденото ладење поскапо...
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
877
993
Искрено не, процесорот е 10 илјади поскап овде, матичната 3-4к поскапа
Воденото ладење поскапо...
Пиши што ќе порачуваш од делови, може се најде нешто, ете го колегата горе си купи ССД без чекање, за пониска цена...
 

Delta111

Gaining Experience
23 мај 2010
132
124
За пратки над 800 евра со се шипинг ќе ти треба плус шпедиција. Под 800 евра пристигнуваат со DHL Post (Deutche Post) сигурно, а над 800 не знам но веројатно пак исто, накрај ќе го земаш од пошта и трае 2-3 недели. Со DHL Express нема опција на нивниот сајт така да, 99.9% на сите пратки е со DHL Post.

Зарем не беше над 1000 евра? Го смениле или јас погрешно сум бил информиран?
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
925
583
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Пиши што ќе порачуваш од делови, може се најде нешто, ете го колегата горе си купи ССД без чекање, за пониска цена...
Ќе ги купувам производите што се на сликите, а 2ра тура ќе биде бело напојување и 5900х рајзен.

Од нексио ќе земам Lian Li belo kukjiste 011DW midi tower.

Кејф ми е бел билд иако белите матични ми се вон буџет а има стрикс А серија али полош VRM.

За кулери чичко али нуди топ кулерчиња со аура sync па кога ќе го склопам до нова година ќе поставам слики. Screenshot_2021-10-17-20-42-23-001_com.android.chrome.jpg Screenshot_2021-10-17-20-42-33-184_com.android.chrome.jpg
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
566
593
Скопје
Колку време од прилика стигаат од Германија нарачкиве?
И дали кога ќе стигнат треба да се испраќа по мејл информации до царина за нарачката или имаат фактура од computeruniverse и сами рачунаат?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,608
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно