• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Нарачки од Computer Universe

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
889
469
А да не знае некој што е разликата помеѓу MKSKPB и MKSKPC? :)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,211
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,731
kalco.ru
Од ваше искуство, има шанси нарачка направена вчера да стигне пред 1 август?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,335
1,284
Скопје
Од ваше искуство, има шанси нарачка направена вчера да стигне пред 1 август?
да .. ако се погоди може за 2 недели да ти стигне .. ама може и да се завлече на повеќе од месец ..
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Од ваше искуство, има шанси нарачка направена вчера да стигне пред 1 август?
50:50
Или ќе стигне пред први или нема :)
Ако е пратена преку Сингапур или Хонгконг, односно ако е од неколку десетини долари нагоре, има некакви шанси.
Ако е преку Литванија, Летонија, Естонија и слични, тешко.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
526
1,314
50:50
Или ќе стигне пред први или нема :)
Ако е пратена преку Сингапур или Хонгконг, односно ако е од неколку десетини долари нагоре, има некакви шанси.
Ако е преку Литванија, Летонија, Естонија и слични, тешко.
Од Германија преку Сингапур и Латвија?
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,759
2,281
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Има нарачано некој лаптоп од CU да сподели искуство?
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,673
1,407
Има нарачано некој лаптоп од CU да сподели искуство?
Јас, и застана двапати на германска царина ради батеријата, па ми вратија пари после некој месец. Конкретно, беше некое леново со 1660 мислам, лани околу октомври беше нарачката.

Мислам дека имам пишано тука некаде за лаптопи, а може и во друга тема беше.
 

aleks989

Intern
19 ноември 2016
14
8
Битола
Пред некој ден ми стигна компјутерско напојување шо имав нарачано од Computer Universe, за 3 дена стигна од Германија, овде заглави 2 недели на царина ради системот шо му бил паднат (don't ask) и очекував да ме царинат оти 120 евра беше цената, си рачунав јас 5% данок + манипулативен трошок околу ~500ки се на се, арно ама 18% било + трошок оти не се сметало напојување во компјутерски делој.

Оти јас инаку нарачав Corsair RM750X за дома греалицата да ја пуштам на него... да има глупометар направа, ќе пукни од овие.

Чисто да знај некој, ако случајно порачва компјутерско напојување дека не било компјутерски дел според царината овде.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
157
140
Чисто да знај некој, ако случајно порачва компјутерско напојување дека не било компјутерски дел според царината овде.
Тоа скоро сите го знаат одамна, ако си побарал на форум за царина на различни делови.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,970
2,534
Пред некој ден ми стигна компјутерско напојување шо имав нарачано од Computer Universe, за 3 дена стигна од Германија, овде заглави 2 недели на царина ради системот шо му бил паднат (don't ask) и очекував да ме царинат оти 120 евра беше цената, си рачунав јас 5% данок + манипулативен трошок околу ~500ки се на се, арно ама 18% било + трошок оти не се сметало напојување во компјутерски делој.

Оти јас инаку нарачав Corsair RM750X за дома греалицата да ја пуштам на него... да има глупометар направа, ќе пукни од овие.

Чисто да знај некој, ако случајно порачва компјутерско напојување дека не било компјутерски дел според царината овде.
За да знаеш за другпат види тука, или отвори нексио ценовник и види од страна колку е ддв-то за конкретен производ
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
238
215
Значи "компјутерско" напојување има основна намена поинаква вид таа што ја знаеме???
Укинете ја државава.
 

aleks989

Intern
19 ноември 2016
14
8
Битола
Значи "компјутерско" напојување има основна намена поинаква вид таа што ја знаеме???
Укинете ја државава.
Епа ајде де, то е то шо пробвам да го објаснам, дека се одлепени со се конец ... не е било какво напојување туку е баш компјутерско, значи Е PC компонента ! Ама оди објасни се ... греој сме.
Мислењето е автоматски споено:

За да знаеш за другпат види тука, или отвори нексио ценовник и види од страна колку е ддв-то за конкретен производ
Абе јас не ни барав таква работа, оти на форумот видов 5% царина + трошок и не се замарав баш, оти то сие баш PC part, фала ти во секој случај, ќе видам за следно нешто ако земам.
 

joBs0

Gaining Experience
13 септември 2019
42
54
дали некој знае колку е царина и ддв за графички од computeruniverse, се работи за поскапа графичка?!

Над 1к, и дали вреди да се ризикува да се нарача графичка во ова време кога има многу побарувачка, да не ми ја "изгубат" некадe?!
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,174
1,758
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
дали некој знае колку е царина и ддв за графички од computeruniverse, се работи за поскапа графичка?!

Над 1к, и дали вреди да се ризикува да се нарача графичка во ова време кога има многу побарувачка, да не ми ја "изгубат" некадe?!
не ти ја губат.
Нарачав 3080ти FTW3 за 1480 евра, платена преку пејпал, пристигна за 10 дена на царина, си најдов шпедиција, тие ми ја истераа цела постапка и платив околу 8500 денари за тоа. Малце повеќе замарање и компликации, но сигурно е дека ќе ти пристигне тука.

На ЦУ, гледај само модели што се на залиха веднаш, инаку ќе ти ги држат парите со месеци, додека добијат залиха на картички
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,348
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно