1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Нарачка од интернет (царина, данок)

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Gaston, 23 ноември 2012.

1. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    До сега ја неам некое големо искуство за порачки од нет. Сум порачал некои ситници ко батерии и маски, женава нарачува некои парталчиња и никад до сеа не ми рекле ела ваму да платиш есап да ти напраиме.

Да не објашњавам, македонија пуста, нема ништо, мора да се нарача од нет.
    Би го порачал следеќе:

http://www.analogueseduction.net/gr...prestige-black-1-moving-magnet-cartridge.html

Цената е £53.10
    штом одбереш испорака до МК ти одбиваат ДДВ и цената станува £44.25
    додаваат испорака до МК £4.99
    Вкупно: £49.24 = 3800 денари што е многу убава цена

Ќе ме рецнат овде или не? Има некој искуство? Од кај ќе знаат што е? Кутијата е помала од кутија цигари, тежи 20-30гр.

2. alek99

alek99
    Gaining Experience

444
    366
    28 Јануари 2008
    Машко
    Ако на/во пакетот има некаква цена/фактура, ќе те репнат царина 15%, + на тоа данок 18% + 200 денари услуга.

На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    А зашто до сеа не ме репнуеле?
    Увек унатре имало фактура, а понекад и надвор имало цена.

4. alek99

alek99
    Gaining Experience

444
    366
    28 Јануари 2008
    Машко
    Па можеби цената била околу 45 Евра. (која е дозволена без царина)

5. Alucard

Alucard
    Шериф

1,797
    1,547
    22 oктомври 2012
    Машко
    +1

6. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    Епа еве само што проверував нарачки.
    Највисоки цени до сеа биле една 55 евра од германија и една 55 фунти (68 евра) од британија.
    Не ми наплатиле ништо и во двата случаи. Сум имал среќа?

7. Alucard

Alucard
    Шериф

1,797
    1,547
    22 oктомври 2012
    Машко

8. alek99

alek99
    Gaining Experience

444
    366
    28 Јануари 2008
    Машко
    Да, си имал среќа, по закон требало да те репнат, но знаат да прогледаат низ прсти. Така да, пробај си ја среќата повторно.

Да додадам само дека и кај мене до сега само на троцифрени бројки ми ставале царина и данок, додека двоцифрените докај 90тина долари проаѓале фино, само со 200 денари.

9. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    Тууу... тогаш не верувам дека трет пат ќе имам среќа.
    Им пишав мејл на овие. Ги прашав дали може да не ставаат цена нигде или да го пратат како подарок. Ќе видиме што ќе одговорат.

10. hmmm

hmmm
    Gaining Experience

1,250
    84
    30 ноември 2007
    Нема да ти го царинат.

11. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    Нема? Сигурен си другар? Имаш некое образложение или сакаш да кажеш нема ако стават поклон тие од таму?

12. lynx

lynx
    Unstoppable

3,368
    2,977
    4 Септември 2008
    За оваа сума нема да ти го царината и одданочат. Онлајн порачки до 50-60 евра не се наплаќа ништо, је да мислам дека и оваа сума е зголемена сега до 100 или 150 евра за испорака по пошта, не сум сигурен. Ако нешто внесуваш лично преку граница таа сума е поголема, односно до 300 евра вредност.

Може само да платиш тие 200 денари во пошта, тоа се трошоци за откапување и препакување од нивна страна, ради царинска проверка што е внатре ако се сомневаат.

Инаку сите искусни продавачи на Запад/Исток обично ставаат no-charge invoice со некоја си минимална вредност ради царината, така да најверојатно за ова ќе биде пишано electronic item, вредност 10 евра. Во тој случај тие на царина во пошта нема да ни да се потрудат да го отпакуваат, поготово за волку мали предмети во плико пикнати.

Слободно нарачувај и не се секирај.

13. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

949
    382
    17 Јуни 2008
    Царинењето колку што знам е за над 45 евра.

14. hebocig

hebocig
    Gaining Experience

653
    139
    7 Јануари 2010
    Машко
    За што ти е магнетов? Да крадеш по бутици?

На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    Само да пријавам.
    Не ја нарачав таа глава. Нарачав друга малце поскапа. Им пишав прво мејл - Може да ја смените вредноста или да ставите подарок? Одговор: Може. Ок фала. Ставија подарок. Нит царина нит бутур.

@hebocig - друже, не е тоа магнет, тоа е грамофонска глава. Имаш два типа према начинот на функционирање - Moving Magnet и Moving Coil. Каков магнет, какво крадење. Ти знаеш колкацко е ова? Колку негро бомбона, па и помало :)

На hebocig и Alucard им се допаѓа ова.
  16. Alucard

Alucard
    Шериф

1,797
    1,547
    22 oктомври 2012
    Машко
    Расист... :p

Шала на страна, баш ми е мило што си поминал без данок/царина, и со здравје да си го слушаш грамофонот [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    Фала многу друже.
    Земав Nagaoka MP-110 глава, претходно имав Audio Technica AT-95E. Скроз различен звук. Претходната имаше транспарентен директен звук, скоро како CD. А оваа иако и е рано да просвири како што навистина треба (минимум после 30 - 40 часа слушање) го има баш оној автентичен винил звук.

Добро де, еве нека биде бронхи... ама и таа е црна o_O

На FLEGMA и Alucard им се допаѓа ова.
  18. maci

maci
    On your way to fame

2,906
    645
    2 Април 2008
  19. boge_k

boge_k
    Gaining Experience

68
    70
    11 Април 2007
    Mene zenami mi ima kupeno farmerki od Macy's US okolu 50$ i stignaa za 2 nedeli vo posta si gi zemav ni carina ni danok samo postarina nekoi 100+ denari

20. maci

maci
    On your way to fame

2,906
    645
    2 Април 2008
    објасни како идеше плаќањето

21. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

916
    859
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Ги плаќаш онлајн со Картичка, ПејПал или нешто слично...чекаш да пристигнат, поштарот ке ти донесе ливче ке си појдеш на пошта и ке ги подигниш.
    Ако ти е царинет производот или има некои други давачки ке ги платиш во пошта и то е то.

За да избегниш давачки, кога купуваш, барај на пакетот да пише помала цена и да е штиклиран како Gift. Ништо не ти гарантира ни ова, но поголеми се шансите да поминеш без царина.

Мене не ме царинале досега, се што сум порачал било под 50 долари.

22. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

949
    382
    17 Јуни 2008
    Овие сигурно испорачуваат за Македонија? Оти не нема во листата на земји.

23. boge_k

boge_k
    Gaining Experience

68
    70
    11 Април 2007
    Sega prasav i bilo od Macy's ali preku "shoping usa"oni i gi prepratile

+ americki broevi se pogolemi od evropski,treba da znaes tocno koj broj ti odgovara,farmerkite mi gi kupi ist broj sto si nosam a koga dojdoa kako vreki....ama ako pak si gi nosam :)

На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
  24. vlatko175

vlatko175
    Gaining Experience

286
    106
    15 Јули 2008
    Ne bi bilo loso da se napravi edna posebna tema za sajtovi sto isporacuvaat vo mk.
    i da se spodeluvaat dobri i losi iskustva so istite .

25. Alucard

Alucard
    Шериф

1,797
    1,547
    22 oктомври 2012
    Машко
    На vlatko175 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...