1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Нарачка од интернет (царина, данок)

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Gaston, 23 ноември 2012.

 1. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  До сега ја неам некое големо искуство за порачки од нет. Сум порачал некои ситници ко батерии и маски, женава нарачува некои парталчиња и никад до сеа не ми рекле ела ваму да платиш есап да ти напраиме.

  Да не објашњавам, македонија пуста, нема ништо, мора да се нарача од нет.
  Би го порачал следеќе:

  http://www.analogueseduction.net/gr...prestige-black-1-moving-magnet-cartridge.html

  Цената е £53.10
  штом одбереш испорака до МК ти одбиваат ДДВ и цената станува £44.25
  додаваат испорака до МК £4.99
  Вкупно: £49.24 = 3800 денари што е многу убава цена

  Ќе ме рецнат овде или не? Има некој искуство? Од кај ќе знаат што е? Кутијата е помала од кутија цигари, тежи 20-30гр.
   
 2. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  453
  385
  28 Јануари 2008
  Машко
  Ако на/во пакетот има некаква цена/фактура, ќе те репнат царина 15%, + на тоа данок 18% + 200 денари услуга.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  А зашто до сеа не ме репнуеле?
  Увек унатре имало фактура, а понекад и надвор имало цена.
   
 4. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  453
  385
  28 Јануари 2008
  Машко
  Па можеби цената била околу 45 Евра. (која е дозволена без царина)
   
 5. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,786
  22 oктомври 2012
  Машко
  +1
   
 6. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  Епа еве само што проверував нарачки.
  Највисоки цени до сеа биле една 55 евра од германија и една 55 фунти (68 евра) од британија.
  Не ми наплатиле ништо и во двата случаи. Сум имал среќа?
   
 7. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,786
  22 oктомври 2012
  Машко
  [​IMG]
   
 8. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  453
  385
  28 Јануари 2008
  Машко
  Да, си имал среќа, по закон требало да те репнат, но знаат да прогледаат низ прсти. Така да, пробај си ја среќата повторно.

  Да додадам само дека и кај мене до сега само на троцифрени бројки ми ставале царина и данок, додека двоцифрените докај 90тина долари проаѓале фино, само со 200 денари.
   
 9. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  Тууу... тогаш не верувам дека трет пат ќе имам среќа.
  Им пишав мејл на овие. Ги прашав дали може да не ставаат цена нигде или да го пратат како подарок. Ќе видиме што ќе одговорат.
   
 10. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  Нема да ти го царинат.
   
 11. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  Нема? Сигурен си другар? Имаш некое образложение или сакаш да кажеш нема ако стават поклон тие од таму?
   
 12. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,397
  3,118
  4 Септември 2008
  За оваа сума нема да ти го царината и одданочат. Онлајн порачки до 50-60 евра не се наплаќа ништо, је да мислам дека и оваа сума е зголемена сега до 100 или 150 евра за испорака по пошта, не сум сигурен. Ако нешто внесуваш лично преку граница таа сума е поголема, односно до 300 евра вредност.

  Може само да платиш тие 200 денари во пошта, тоа се трошоци за откапување и препакување од нивна страна, ради царинска проверка што е внатре ако се сомневаат.

  Инаку сите искусни продавачи на Запад/Исток обично ставаат no-charge invoice со некоја си минимална вредност ради царината, така да најверојатно за ова ќе биде пишано electronic item, вредност 10 евра. Во тој случај тие на царина во пошта нема да ни да се потрудат да го отпакуваат, поготово за волку мали предмети во плико пикнати.

  Слободно нарачувај и не се секирај.
   
 13. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,011
  420
  17 Јуни 2008
  Царинењето колку што знам е за над 45 евра.
   
 14. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  За што ти е магнетов? Да крадеш по бутици?
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  Само да пријавам.
  Не ја нарачав таа глава. Нарачав друга малце поскапа. Им пишав прво мејл - Може да ја смените вредноста или да ставите подарок? Одговор: Може. Ок фала. Ставија подарок. Нит царина нит бутур.

  @hebocig - друже, не е тоа магнет, тоа е грамофонска глава. Имаш два типа према начинот на функционирање - Moving Magnet и Moving Coil. Каков магнет, какво крадење. Ти знаеш колкацко е ова? Колку негро бомбона, па и помало :)
   
  На hebocig и Alucard им се допаѓа ова.
 16. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,786
  22 oктомври 2012
  Машко
  Расист... :p

  Шала на страна, баш ми е мило што си поминал без данок/царина, и со здравје да си го слушаш грамофонот [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,482
  2,703
  9 Февруари 2011
  Фала многу друже.
  Земав Nagaoka MP-110 глава, претходно имав Audio Technica AT-95E. Скроз различен звук. Претходната имаше транспарентен директен звук, скоро како CD. А оваа иако и е рано да просвири како што навистина треба (минимум после 30 - 40 часа слушање) го има баш оној автентичен винил звук.

  Добро де, еве нека биде бронхи... ама и таа е црна o_O
   
  На FLEGMA и Alucard им се допаѓа ова.
 18. maci

  maci
  On your way to fame

  2,910
  656
  2 Април 2008
 19. boge_k

  boge_k
  Gaining Experience

  68
  70
  11 Април 2007
  Mene zenami mi ima kupeno farmerki od Macy's US okolu 50$ i stignaa za 2 nedeli vo posta si gi zemav ni carina ni danok samo postarina nekoi 100+ denari
   
 20. maci

  maci
  On your way to fame

  2,910
  656
  2 Април 2008
  објасни како идеше плаќањето
   
 21. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  870
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Ги плаќаш онлајн со Картичка, ПејПал или нешто слично...чекаш да пристигнат, поштарот ке ти донесе ливче ке си појдеш на пошта и ке ги подигниш.
  Ако ти е царинет производот или има некои други давачки ке ги платиш во пошта и то е то.

  За да избегниш давачки, кога купуваш, барај на пакетот да пише помала цена и да е штиклиран како Gift. Ништо не ти гарантира ни ова, но поголеми се шансите да поминеш без царина.

  Мене не ме царинале досега, се што сум порачал било под 50 долари.
   
 22. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  1,011
  420
  17 Јуни 2008
  Овие сигурно испорачуваат за Македонија? Оти не нема во листата на земји.
   
 23. boge_k

  boge_k
  Gaining Experience

  68
  70
  11 Април 2007
  Sega prasav i bilo od Macy's ali preku "shoping usa"oni i gi prepratile

  + americki broevi se pogolemi od evropski,treba da znaes tocno koj broj ti odgovara,farmerkite mi gi kupi ist broj sto si nosam a koga dojdoa kako vreki....ama ako pak si gi nosam :)
   
  На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
 24. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  271
  106
  15 Јули 2008
  Ne bi bilo loso da se napravi edna posebna tema za sajtovi sto isporacuvaat vo mk.
  i da se spodeluvaat dobri i losi iskustva so istite .
   
 25. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,786
  22 oктомври 2012
  Машко
  На vlatko175 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...