1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Направете вашиот компјутер да ГОВОРИ...

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од Jano, 6 Јуни 2009.

 1. Jano

  Jano
  Intern

  281
  11
  8 Февруари 2008
  Мал вовед во VBScript код:
  На Windows машина се интерпретира преку WSH (Windows Scripting Host), кој се инсталира заедно со Internet Explorer. VBScript е многу злоупотребуван од црвите за нивно распространување преку Outlook

  Па зашто да не го употребиме за забава?

  1- Отварате Нотепад и го внесувате следниот код:

  Dim msg, sapi
  msg=InputBox( "Bnesete go vasiot tekst! ","Govoracot!")
  Set sapi=CreateObject( "sapi.spvoice" )
  sapi.Speak msg


  2- Го зачувувате како Говорачот.VBS или како сакате но на крај мора да има .VBS.

  3- Го стартувате фајлот и натака се е јасно:)).

  [​IMG]

  И тоа е се народе имајте забава:))!
   
 2. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Пред една недела праевме тест по информатика зџа вируси и заштита... и се спомна таму дека еден од најпознатите вируси "I love you" бил напран во VBScript. Иначе имам праено вакви за shutdown компјутерот на некој и слични такви глупости.
   
 3. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Што ќе ти е скрипта.
  Иди во CPanel и влези во Speech --> Text to speech (таб) и го постигнуваш истото.
   
 4. Jano

  Jano
  Intern

  281
  11
  8 Февруари 2008
  @toteto VBScript не е заебанција иначе нешто за "I love you" :
  I Love You – VBScript црвот се шири преку e-mail, како attachment на mail пораката и како главно оружје ја користи љубопитноста на корисниците за отворање на attach-от. Во својата оригинална верзија, attachmentot на пораката беше датотека по име LOVE-LETTER-FOR-YOU.TXT.VBS. Ако на локалната машина е инсталиран Windows Scripting Host, со стартување на attachmentot
  црвот започнува со своите акции: снима НТМ датотека за сопствено ширење преку mIRC скрипта, ќе се обиде да се самоиспрати до сите адреси во Outlook, на сите дискови на компјутерот и во локалната мрежа ќе ги презапише со својата содржина сите датотеки со екстензии .VBS, .VBE, .JS, .JSE, .CSS, .WSH, .SCT, .HTA, .JPG, .JPEG. Варијантите на црвот се уште повеќе безобразни. Наместо со љубовно писмо, пораката ќе сака да ве придобие да го отворите attachmentot со опис дека се работи за некоја интересна шега, совет или со упатство како да се заштитите од инфекција, токму од I Love You.

  @Fiasco
  Да бидеме реални дека е поинтересно кога ти сам ке направиш нешто а не на готово:)).
   
 5. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  А што ако ова Govoracot! беше како I love you... ти ни викаш дека кога ќе прцниш треба да кажи нешто, ама место то таму прави некои мучки... :LOL:
   
 6. Jano

  Jano
  Intern

  281
  11
  8 Февруари 2008
  Нее за што ме сметате мене зли кодер:LOL: иначе со волицка скрипта не можеш ништо да напраиш лошо:)).
   

Сподели

Вчитување...