1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Направете сами ultra wide монитор од вашиот LCD TV

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од freeman, 12 ноември 2012.

 1. freeman

  freeman
  Gaining Experience

  181
  180
  8 Март 2010
  Барајки софтвер кој ќе конвертира слика со повисока резолуција на монитор со пониска, наидов на следното решение. Во драјверот на nvidia има опција adjust desktop size and position во кој треба да се активира enable desktop resizing и да се намали до минимум heiht лизгачот (со ова се добива wide екран - во мојот случај од 1360х768 добивам 1360х576).

  [​IMG]

  Потоа се креира custom резолуција во опцијата change resolution - customize - create custom resolution во полето horizontal pixels се става 2720 и во vertical pixels се става 1152, со што се добива дупло поголема резолуција од онаа што ја имате (во мојот случај 2720х1152). За FullHD ТВ важат други параметри (нешто како 3840х износот помножен со 2 од height намалениот лизгач) или за други нејтив резолуции треба да множите со 2. Останатото е да ги подесите игрите со новата резолуција (за читање не е препорачливо, многу е ситно) кое за некое чудо функционира. Со ова можете да видите дали ви се исплати да земете ultra wide monitor (нормално и да изиграте повторно некоја игра):D

  Еве и една споредба на резолуции: 2720x1152

  [​IMG]

  1360x768
  [​IMG]

  2720x1152
  [​IMG]

  1360x768
  [​IMG]
   
  На gokica и Revan им се допаѓа ова.
 2. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,676
  9 Февруари 2011
  Малце оф топик - Од која игра се вторите скринови?
   
 3. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко
  BF 3 :)
   
 4. freeman

  freeman
  Gaining Experience

  181
  180
  8 Март 2010
  BBC2, претходникот на BF3 (а, добро изгледа на оваа резолуција, можеш да ги измешаш):D
   
 5. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко
  [​IMG]
   
 6. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,676
  9 Февруари 2011

Сподели

Вчитување...