• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Направена првата камера "Човечко око" во САД

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Според новинските агенции, истражувачи од САД ја направија првата камера "Човечко око", камера која може да направи револуција во светот на фотографијата.

Камерата-прототип е со големина и облик на човечко око и има закривена "ретина" која е чувствителна на светлина.

Дигиталните камери работат на принципот на фокусирање на светлината на силиконски чип кој содржи пиксели чувствителни на светлина. Но проширувањето на видното поле доведува до дисторзија околу рабовите на сликата. Токму затоа окото е округло за да не се губи на квалитетот на сликата.

Округлата "електронска ретина" направена од силикон може да доведе до нова генерација дигитални и видео камери без дисторзија.

"Оваа технологија ни овозможува да поставиме електронски направи на оние места каде до сега не можевме" - вели John Rogers, инжинер во Универзитетот во Илиноис, кој го води проектот заедно со Yonggang Huang од Нортвестерн Универзитетот.

Со експериментите кои веќе се прават се тестираат други потенцијални апликации, вклучувајќи и слаб монитор кој лесно се поставува и ќе ги детектира електронските сигнали кои патуваат преку површината на човечкиот мозок.

Извор: Xinhuanet
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
баш сакам да видам како ке ја имплементираат ова технологија во некој готов производ .... пример во камера за моб. телефон
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,039
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно