Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Напојување

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
Тие што се разбираат да кажат некоја марка убава за напојување....зошто знам само дека колку е по тешко толку било по добро ......па дајте појаснување ......ако можете

поздрав
 

Igor890

Intern
11 април 2007
13
0
Imam eden problem-kompjuterot mi brci kako pravosmukalka,osbeno pri pogolem napor.Razbrav deka napojuvanjeto ne bilo soodvetno,odnosno moeto e 20-pinsko a trebalo 24 pinsko.Dali ima toa nekakva vrska?
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
OCZ Technology
Thermaltake
Antec

As for me, ај јус Toughpower W0105 од Thermaltake и супер е, but(!) би ти препорачал OCZ Technology... мада, се прилично скапи и тешко дека ќе најдеш овде :eek:


другарче дај кажи колку пари одат тие работи и каква е разликата што треба да гледам кога купувам
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
У принцип се` се сведува на јачината (watts) на напојувањето.

Разгледај ги овие линкови. Ако пак те мрзи да читаш, пиши што компоненти планираш да закачиш на напојувањето.

Изборот на производител ќе го оставам на тебе. А за цената, ќе треба да се растрчаш малку :)
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
Значи колку што сум слушнал .....важно е напојувањето да е тешко по тоа се оценува дали има квалитетни работи внатре.....а за ватови 400w е доволно мислам еми за матична плоча проучувам сега па ќе ти пишам ...а не е проблем да читам а проблемот е што е на англиски ако имаш време да напишеш некоја статија на македонски мислам дека сите ќе се задоволни од тоа....

фала сепак
пзодрав
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Аман бе makedonce шо си запнал со тоа колку е тешко? Да, по некое непишано правило потешките напојувања имаат поквалитетна изработка, но немора секогаш да важи тоа. Немој случајно да се излажеш да купиш no name напојување кое е тешко :cool:

И, 400W ќе се доволни, но само ако закачиш 1 HDD, AGP графичка, Celeron процесор итн... ya feel me? :confused:

Ако пак планираш у иднина да идеш на SLI или Crossfire варијанта, разгледај некое над (мин)600W

Друго, обрни внимание на тоа колку и какви конектори има напојувањето. Какви на тебе ти требаат? Ти требаат повеќе 5 пински SATA конектори или пак, 4 пински? Прочитај рецензии што имаат другите да кажат за дадено напојување...

Ако пак ти е само да земеш квалитетно (тешко?) напојување, а несакаш да се замараш со вакви ствари, горенаведените произведувачи имаат "тешки" напојувања. Ги има уште: Corsair, Spire, Coolermaster... you name it :)
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Kolku vati ne ne e bitno. Letoto lani izgorev 3 napojuvanja. I poslednoto od 500W go ebav. Mislev slabi se, no koga vidov deka e do strujata doma, poslaba pojaka varirase, zedov UPS i lepota e :) Znaci ako zemate ubavo napojuvanje ubavo e i UPS da si zemete (ne mislete deka ako e od poveke vati deka nemoze da izgori :))
 

drownz

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Password, мнооооого те поштују! ;)

@Igor890

Најверојатно некој кулер не е како што треба. Тоа што твоето напојување е 20 пинско а не 24, не би требало да има никаква врска со тоа колку ти "брчи" куќиштето. Put your ear near the case, and listen very carefully :D Determine the source of the noise :D
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
И пак да ти повторам, ако земаш некое убаво, поквалитетно и поскапо напојување пожелно е да си купиш и Ups :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
К*АТКО И ЈАСНО!!!

Најнапред, каков компјутер имаш? Дали е гејмерски настроена машина или не? SLI, Crossfire? Overclock?
Тоа колку е тешко, батали. Тоа е тра-ла-ла. Гледај вистинската сила да е еднаква или минимално пониска од декларираната. Тоа секој сериозен производител го истакнува на местото каде што пишува по колку ампери има секоја гранка. Значи, таму да пишува 400, 450 W ит.н. Не купувај непроверени тракатанци, кинески и слични "држгомарогајтанот" напојувања, кај кои само налепницата ја има декларираната моќ.
И, на 12V гранка да има барем 18А доколку се работи за машина која влече струја (една од горенаведените). Тука е пристојно да имаш напојување од барем 450 (реални) W; 500 и повеќе пожелно (и паметно).
Производител - ANTEC, CHIEFTEC (Chieftec и Delta модели), OCZ, Thermaltake, CoolerMaster....долг е списокот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.112
Мислења
974.763
Членови
35.414
Најнов член
zokipoki321
На врв Дно